قله ی ساکا : حادثه برای کوه نوردان کرج

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مقارن ساعت 11 صبح امروز ( جمعه ) دو تیم کوه‌نوردی از گروه "شقایق" و "یاران" که بصورت مشترک اقدام به صعود قله ساکا نموده بودند در ارتفاع 3300 متری مواجهه با بهمن گردیده و 12 نفر گرفتار بهمن شدند.

تیمی از کوه‌نوردان گروه همت شمیران که در نزدیکی حادثه بودند بلافاصله به امداد رسانی به کوه‌نوردان حادثه دیده پرداختند. نفرات تیم درگیر بهمن با کمک کوه‌نوردان حاضر در منطقه از بهمن بیرون آورده شده ولی متاسفانه یکی از کوه‌نوردان که احتمالا پزشک بوده و سنی حدود 60 سال داشته احتمالا در اثر ضربه مغزی فوت نموده است.

سایر همنوردان وی که دچار صدمات جزئی ازجمله صدمه به کتف و اندام‌ها شده اند از منطقه در حال تخلیه می‌باشند.

طی هماهنگی کارگروه جستجو و نجات فدراسیون تیمی از امدادگران هلال احمر با پیگیری و انجام مراحل قانونی و اطلاع نیروی انتظامی به منطقه اعزام تا کوه‌نورد فوت شده را به پایان منتقل نمایند. کوه‌نورد حادثه دیده در همان دقایق اول فوت نموده است.

 

 

 

پی نوشت کلاغ ها :

 

یک : بنا به تماس دوستان شقایق کرج  ...  این حادثه ربطی به گروه شقایق نداشته و برنامه اجرا شده مربوط به گروه کوه نوردی یاران کرج است .

 

دو : صعود زمستانی قله‌ی  3375متری ساکا ، برنامه‌ای نیست که برای کوه‌نوردی ایران کشته به ارمغان آورد !! ... برای چرائی و دلائل حادثه‌ی ریزش بهمن و مرگ یکی از اعضای گروه در دامنه‌های کوهستان ساکا ، نمی‌توان جز تشخیص غلط در تعیین مسیر حرکت تیم و خطاهای سرپرستی به امکان و یا احتمال دیگری فکر کرد ... ضرورت دارد مسئولان گروه کوه‌نوردی " یاران "  کرج نسبت به اطلاع‌رسانی مسئولانه و شفاف این حادثه اقدام نمایند.

 

 

 

 

 

 

/ 8 نظر / 14 بازدید
همنورد

حالا شما پیش داوری نکن. بدون داشتن اطلاع از جزئیات از کجا اینقدر مطمئن هستید که اشتباه داشته اند؟!!

سید بابک جوادی

سلام و درود ، لازم می دانم که به اطلاع شما برسانم ، بنا بر اخبار رسیده ، این صعود ، برنامه مشترک گروه کوه نوردی یاران از شهریار و شقایق از کرج بوده است . فردی که متاسفانه دچار این حادثه شده و جان خود را از دست داده است عضو هیچیک از این دو گروه نبوده و به صورت انفرادی قصد صعود به قله را داشته است و تنها در منطقه با مشاهده گروه یاران و شقایق ، تصمیم می گیرد که با آنها صعود کند . علت فوت این کوه نورد نیز برخورد سر نامبرده با سنگ در هنگام سقوط بوده است .

وحید سپنج

به نظر من هم با توجه به مسیر زمستانی این قله، اشتباه تیم صعود در انتخاب مسیر باعث حادثه شده است. تحلیل اینجانب را در وبلاگ سپنج کوه بخوانید: http://sepanjkooh.persianblog.ir

سید بابک جوادی

سلام و درود جناب نصیری ، اطلاعات اینجانب بر اساس اخباری است که توسط اعضای خانه کوه نوردان کرج ، از اعضای گروه شقایق دریافت گردیده است . ظاهرا این صعود به مناسبت یادبود زنده یاد جواد حضرتی ، از اعضای شقایق اجرا گردیده است . البته لازم به ذکر است که بنا به گفته اعضای شقایق ، این صعود در تقویم ورزشی شقایق قرار نداشته و در نتیجه گروه شقایق به همین دلیل هیچگونه مسئولیتی را در مورد این صعود به عهده نگرفته است . در نهایت اطلاعات اینجانب در همین حد است و مسلما منبع اصلی اخبار و اطلاعات قابل استناد ، هیات مدیره شقایق خواهد بود . از توجه شما سپاسگذارم

رضا

نکته مصیبت بارش اینجاس ظاهرا سرپرست برنامه تا به حال این قله رو صعود نکرده و صرفا به اتکا GPS گروه برده تو منطقه که این اتفاق براشون افتاده شانس اوردن که بچه های همت شمیران توی منطقه بودن وگرنه تلفات بیشتر از این می بود .

فرمیسک

با سلام شدت مه و متکی شدن بیش از اندازه به جی پی اس و عدم شناخت سرقدم یکی از دلایل این حادثه بود نکته اینکه محل بهمن تا یال دسترسی فقط 40 متر طولی فاصله داشت

وحید سپنج

طبق تماسی که دیشب (شنبه 11 بهمن) با یکی از کوهنوردان مسوول و مطلع لواسانی که به محل حادثه اعزام شده بود ،داشتم، فرضیه اول تحلیل بنده از واقعه در وبلاگ سپنج کوه، صحیح بوده است و متوفی در مسیر تابستانی که از دشت و گوسفندسرای سمت راست یال اصلی صعود با یک شیب تند به خط الراس منتهی می شود، قصد صعود داشته که متاسفانه نقاب بالاسرش روی خط الراس می شکند و او که جلوتر از بقیه بوده و چند نفر دیگر را بهمن فرا می گیرد. یعنی در ارتفاع حدود 3050 متری، نه 3300 متری که در ابتدا عنوان شده بوده است. ظاهرا هوا مه بوده و دید نداشته اند و مختصاتی که نفرات برای صعود در جی پی اس داشته اند، مربوط به مسیر تابستانی بوده که باعث اشتباه رفتن مسیر شده اند. ظاهرا تیمهای یاران و همت شمیران با متوجه شدن اشتباه بودن مسیر، راه بازگشت را پی گرفته بودند، ولی متوفی گفته است که یک اشتباه را دو بار تکرار نمی کند و به تنهایی به صعود ادامه می دهد و درست پنج دقیقه بعد ، این اتفاق می افتد...

وحید سپنج

نمایش مسیر حادثه در وبلاگ سپنج کوه قرار داده شد: http://sepanjkooh.persianblog.ir/post/128/