اطلاعیه ی باشگاه اسپیلت هیچ ارزشی ندارد

_ باشگاه اسپیلت بعد از صدور حکم قطعی پرونده‌ی فاجعه‌ی بهمن 88 دیزین ، در واکنشی شتاب‌زده اعلام نمود :

" از تاریخ ۱۳۹۴٫۳٫۱ باشگاه کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی اسپیلت فقط مسئولیت آن دسته از اعضای فعال خود که در برنامه‌های کوه‌نوردی و سنگ‌‌نوردی (اعم از آموزشی و غیرآموزشی) که از طریق رسانه‌های رسمی باشگاه اعلام می‌شود را می‌پذیرد."

 

_ لازم است بدانیم: چنین اطلاعیه‌ای فاقد هرگونه ارزش قانونی و قضائی است و در صورت بروز هر گونه حادثه‌ی مشخصی برای هر یک از اعضای شرکت کننده ( فعال ، غیر فعال ، مهمان و غیره ) در برنامه‌های رسمی این باشگاه ، حق شکایت و درخواست تحقیق و بررسی برای فرد آسیب دیده و خانواده و بسته‌گان جان‌باخته (در مثال) محفوظ است و صدور چنین اطلاعیه‌های پیشاپیشی مبنی بر " اعلام برائت از مسئولیت" و یا قبول مسئولیت برای فقط بخشی از شرکت‌کننده‌گان در برنامه ، به هیچ عنوان ... و به هیچ عنوان مانع از تشکیل پرونده و آغاز پروسه تحقیق و بررسی و نهایتا صدور حکم قضائی نخواهد شد!

 

_ یک مثال : حضور شما را به عنوان "مهمان" در یکی از برنامه‌های رسمی باشگاه خود پذیرفته‌اند و هزینه‌ی مربوطه(!) را هم دریافت کرده‌اند ... طی حادثه‌ای مشخص و باز هم در مثال: در نتیجه‌ی عملکرد اشتباه سرپرست برنامه و تصمیمات نادرست او که برخلاف قوانین و مقررات و بنیان های موجود و پذیرفته شده‌ی این ورزش بوده است (مرجع و استعلام از فدراسیون )  ، آسیبی به شما وارد می‌شود. شما به راحتی می‌توانید از سرپرست و باشگاه شکایت کنید. به شما نخواهند گفت: خیر قبول نیست ، مدیران این باشگاه قبلا و در اطلاعیه‌ای از خود رفع مسئولیت کرده‌اند!!

 

 

_ باشگاه اسپیلت در قسمتی دیگر از اطلاعیه‌ی منتشرشده  و در باره‌ی افراد بنا به تعریف خود غیر از "فعال"  آورده است :

"  درصورت بروز هرگونه حادثه‌ای برای این اشخاص، باشگاه و مسئولین آن از کلیه مسئولیت‌های کیفری، مدنی و غیره، بری می‌باشند"

ذکر چنین نکته‌ای بیشتر به طنز شبیه است!! زیرا در صورت هر گونه شکایتی ، دادگاه مشخص خواهد کرد که برای حادثه‌ای منجر به آسیب و تلفات ، باشگاه و مدیران آن از مسئولیت‌های کیفری ، مدنی و غیره بری هستند یا نیستند!

 

به دوستان کوه‌نورد و به خانواده‌هایی که فرزندان‌شان با هر عنوان ( عضو ، فعال ، غیر فعال ، مهمان و غیره ) در برنامه‌های رسمی گروه‌‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی شرکت می‌کنند ...

 کوه‌نوردی مانند هر ورزش دیگری دارای اصول ، بنیان‌ها و قوانینی مشخص و مکتوب است ( طرح درس‌های فدراسیون ) ... در صورت بروز هر گونه حادثه‌ای و آسیبی ( از جراحتی ساده تا تلفات انسانی ) حق شکایت و درخواست تحقیق و بررسی قضایی در باره علل و عوامل حادثه برای شما محفوظ است. مرعوب چنین اطلاعیه‌هایی نشوید . چنین اطلاعیه‌هایی فاقد هرگونه ارزش قانونی و قضائی است. اگر به نظرتان حادثه در نتیجه‌ی ماجراجوئی ، بی‌مسئولیتی و تصمیمات غلط و نادرست "‌سرپرست رسمی آن برنامه‌ی رسمی باشگاه‌"  بوده است هیچ چیز مانع از طرح شکایت و آغاز پروسه‌ی تحقیق قضائی توسط شما  نخواهد شد . تبرئه و یا محکومیت سرپرست و باشگاه  را تنها دادگاه مشخص خواهد کرد.

 

دوستان کوه‌نورد

گروه‌ها و باشگاه‌ها ، حتی اگر به اندازه مساحت تمام کوه‌های ایران از شما رضایت‌نامه و ضمانت‌نامه و انواع تعهدها را با مضمون " در صورت بروز هر گونه حادثه مسئولیت با خودم است " را گرفته باشند  ... در صورتی که در برنامه‌های رسمی آن باشگاه ، آسیبی به شما وارد شود که در نتیجه‌ی ماجراجوئی ، بی‌مسئولیتی و تصمیمات غلط و نادرست سرپرست برنامه و یا مدیران باشگاه باشد ، هیچ یک از آن رضایت‌نامه ها و تعهدها  مانع از طرح شکایت و آغاز پروسه‌ی تحقیق قضائی توسط شما نخواهد شد. مگر غیر از این است که مطابق اصول و قوانین این ورزش، زمانی که شما به عنوان عضو در برنامه‌ای رسمی شرکت می‌کنید حق تمامی تصمیمات با سرپرست است و شما ملزم به تبعیت هستید؟ برای قانون ، در بررسی نقش و تاثیر خطاهای مشخص سرپرست و مدیران باشگاه در حادثه‌ی بوجود آمده  ، وجود آن تعهدنامه های قبلی دارای هیچ ارزشی نخواهد بود و پرونده‌ی شکایت شما روال معمول و طبیعی خود را طی خواهد کرد.

 

 

به مدیران باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی 

شاید که باشگاه‌داری دکان خوبی برای کسب درآمد باشد اما مهم‌تر و بسیار فراتر از آن وجود  "احساس مسئولیتی تمام و کمال برای تامین سلامت و جان همه شرکت‌کننده‌گان در برنامه‌های رسمی" است . اگر نمی‌توانید مسئولیت همه‌ی شرکت‌کننده‌گان را بپذیرید یا در باشگاه‌تان را گل بگیرید یا آماده‌ی آغاز پروسه‌های شکایت قضائی برای حوادث احتمالی باشید.

 

 پی نوشت:

حتی  پاره‌ای از حوادث منجر به جراحت یا تلفات انسانی در ورزش کوه که ناشی از عوامل طبیعی و محیطی است ( ریزش بهمن ) ...می‌تواند ظرفیت و قابلیت طرح شکایت و تشکیل پرونده‌ی قضائی را داشته باشد . یک مثال:

با وجود اعلان‌ها و هشدارهای رسمی سازمان هواشناسی برای پیش‌بینی وضعیت نامناسب جوی در روزهای پایانی هفته ، با وجود اطلاعیه‌های رسمی فدراسیون کوه‌نوردی مبنی بر درخواست عدم صعود به ارتفاعات به همان دلیل ذکر شده ... فلان باشگاه و گروه کوه‌نوردی هم‌چنان نسبت به اجرای برنامه‌های رسمی خود در مناطق هشدار داده شده اقدام می‌کند ... در صورت بروز حادثه‌ای مانند ریزش بهمن و جراحت و تلفات انسانی ... می‌توان با طرح شکایت قضائی و تشکیل پرونده ، مدیران باشگاه را ملزم به پاسخ‌گوئی نمود .

 

 

 

 

/ 6 نظر / 5 بازدید
سايت و انجمن عشق سرا عاشقي (بازگشايي مجدد)

دوست عزيز سلام سايت و انجمن عشق سرا عاشقي بلاخره بعداز چند سال تعطيلي مجددا اغاز به کار کرده است لطفا با حظور خودتان عشق سرا را رونقي دوباره بدهيد لازم به ذکر است که عشق سرا در زمينه گفتگوهاي عاشقانه و درد و دل هاي عاشقانه و خاطرات و داستان و...کلا هر چيزي در زمينه عشق و عاشقي فعاليت مي کند www.asheghisara.ir با احترام

مهدی

رضایتنامه ای که باشگاه اسپیلت از افرادشرکت کننده در برنامه اعم از مهمان یا رسمی که با تایید باشگاه در برنامه هااجرایی شرکت میکننداخذ میکنید هیچ گونه وجاهت قانونی وحقوقی ندارد . رضایت نامه ای مورد تایید دادگاه می باشد که پس از حادثه از فرد اخذشود . بهتر است باشگاه اسپیلت خیلی بابت این اطلاعیه ای که صادر کردند خوشحال نباشد چون به وقت داوری عرصه را تنگ خواهند دید !!

مهدی فرهادی

خطای سرپرستی برنامه های کوهنوردی مصداق خطای ورزشی است و هیچ کجای دنیا به خطای ورزشی در دادگاههای جنایی یا عمومی رسیدگی نمی کنند شما خود سرپرستی برخی برنامه های کوهنوردی رابعهده دارید و با این موضوع آشنا هستید و این رویکردتان در تشویق رسیدگی به خطاهای ورزشی در دادگاهها و محاکم قضایی قدری عجیب است امیدوارم در فصل جدید فعالیت کلاغها انصاف و منطق هم جایی داشته باشد

رضا طراحی

نصیری جان من نمی دانم با کی مشکل داری ولی با این طرز تفکر تیشه به ریشه کوهنوردی میزنی امیدوارم در بر نامه های که سرپرستی میکنی مشکلی برای کسی پیش نیاد وگرنه با این تعریفی که شما داری باید خود کشی کنی

احسان

سلام جناب نصیری ضمن تشکر از آگاه سازیتون در این مورد، چندتا سوال ازتون دارم که ممنون میشم پاسخ بدید. -اول اینکه آیا گروه یا باشگاه در قبال برنامه هایی که اعضای گروه خودسرانه(آزاد) به اسم گروه ولی بدون مجوز اجرا میکنن هم مسولیتی داره یا نه؟ اگر برنامه ها به اسم گروه نباشه چی؟ -دوم اینکه آیا خود اون افراد در قبال هم مسوولیتی دارن یا نه؟ به عنوان مثال چند نفر از اعضای یه باشگاه یا گروه با هم برنامه میریزن برن توچال و هیچ مجوزی از اون باشگاه یا گروه نمیگیرن. آیا در صورت بروز حادثه، فرد یا خانواده فرد حادثه دیده میتونن نسبت به بقیه افراد همراه شاکی بشن؟ اگر میشه این شکایت نسبت به چه شخصی صورت میگیره؟ و آیا تابع قوانین کوهنوردی بررسی خواهد شد یا نه؟ ضمنا در حال حاضر یکی از گروه ها با همکاری یه وکیل یه اساسنامه تنظیم کردن که ضمن دریافت کلی تعهد از اعضا گواهی امضا محضری هم میگیرن و تقریبا کلا اعضا رو خلع سلاح میکنن. نظرتون در این مورد چیه؟

سلام اقای نصیری من خوذم نزدیک بود بدترین اتفاقها حتی بدتر از مردن برام بیفته الهی شکر که خدا بازم دستمو گرفت و نجاتم داد ولی این نامه ها و این موارد و این جا خالی کردن ها و این گریز های سریع به وقت بروز مشکل از سوی مسولین باشگاه زیاد عجیب غریب نیست حداقل من که درگیرش بودم می فهمم ...اما باید به کسانی که هنوز دارن توی این راه قدم بر میدارن بگم من به سرم اومد اگه خدا کمک نمیکرد من الان فلج قطع نخاع بودم .بترسید از روزی که خدای نکرده حادثه پیش بیاد و بجای نگران بودن برای سلامتی و جوانی شما نگرانی بیشتر برای دریافت ارزش یه قوطی کنسرو یا هزینه برنامه باشه میدونم باورش سخته ولی این موضوع حقیقت داره و تا نبینی باور نمیکنید متاسفانه سود های مادی چه به لحاظ ریالی و چه به لحاظ اسم و رسم هدف های جامعه کوهنوردی ایران رو توجیه میکنه . و سایت کلاغها و فرامرز خان فریادی است از حلقوم اونایی که این وضعیت اسفناک رو دیدن و خم به ابرو نیاوردن و اروم از این مجموعه گذشتن . .....برقرار باشین و همیشه به کوه. [خداحافظ]