کوه نورد جلفایی از خطر مرگ نجات یافت

 مسوول امداد و نجات و آتش نشانی منطقه آزاد ارس از نجات جان کوه‌نورد جلفایی در یک عملیات بسیار سخت در ارتفاعات ˈمراکانˈ مشرف به کلیسای سنت استپانوس خبر داد.

به گزارش ایرنا، محبوب ابراهیمی اظهار کرد: در پی تماس تلفنی مبنی بر سقوط یکی از کوه‌نوردان اهل جلفا از کوه های کلیسای سنت استپانوس، گروه امداد و نجات  منطقه آزاد ارس بلافاصله به محل حادثه اعزام شد. وی افزود: پس از دسترسی به مصدوم، کمک های اولیه و اقدام های پیش بیمارستانی انجام شد که به دلیل سخت گذر بودن محل حادثه انتقال مصدوم به آمبولانس ممکن نبود.

ابراهیمی اضافه کرد: در یک عملیات طولانی توسط گروه متخصص و پس از دو ساعت صخره نوردی ˈنوروز خداییˈ 32 ساله در حالی که مجرو ح شده بود، به مراکز درمانی انتقال داده شد.  وی افزود: وضعیت جسمانی و حیاتی کوه‌نورد حادثه دیده وخیم و در شرایط بدی بود که بلافاصله به بیمارستان دکتر ساجدی هادی شهر منتقل و پس از کمک‌های اولیه به بیمارستان امام رضا تبریز اعزام شد.

 

ایرنا

 

 

 و مرگ یک کوه‌نورد دیگر در ارتفاعات تبریز ...

"سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان آذربایجان‌شرقی از مرگ کوه‌نورد 26 ساله در حومه تبریز، بخش اسپیران و در کوه بهلول خبر داد... وی در تشریح نحوه امداد رسانی در ماموریت مصدوم "کوه بهلول در حومه تبریز و بخش اسپیران" نیز گفت: همکاران اورژانس بعلت صعب العبور بودن مسیر و نبود امکان تردد برای آمبولانس، بخشی از راه را با خودروی نیسان و بخشی دیگر را با پای پیاده طی کردند، اما متاسفانه اقدامات احیایی موثر نبود و کوه‌نورد 26 ساله به علت ایست قلبی جان باخت.

صادق در پاسخ به این سوال که چرا در این ماموریت از بالگرد استفاده نشده است گفت: اورژانس کشور به دلیل نداشتن بالگرد قادر به ارائه خدمات اورژانس هوایی به مجروحان و مصدومان حوادث نیست و در امداد رسانی به کوه‌نورد جلفایی، یک فروند بالگرد امداد و نجات از مراکز استان درخواست شد، که متاسفانه مقدور نشد.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان یادآور شد: در حال حاضر در اورژانس هوایی، بالگرد وجود ندارد و آنچه به عنوان اورژانس 115 هوایی وجود دارد، تنها در قالب خرید خدمات است. وی با اشاره به هزینه‌های لجستیکی و نگهداری بالگرد در کنار صعب العبور بودن و کوهستانی بودن منطقه گفت: متاسفانه محدودیت اعتبارات هنوز به اورژانس 115 کشور، اجازه نداده است، تا بتواند از بالگرد در اورژانس هوایی استفاده کند.

 

ایسنا 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید