غارنوردان به دنبال کشف رموز روستای شگفت انگیز سور بناب

 

درحالی که روستای سِوِر در بناب جزء روستاهای هدف گردشگری است که معماری منحصر به فردی دارد اما هنوز شهر زیرزمینی آن مورد کاوش قرار نگرفته  است. در چنین شرایطی غارنوردان به کمک باستان شناسان آمدند تا رموز روستای شگفت انگیز را کشف کنند.

در 24 کیلومتری شهرستان بناب در آذربایجان شرقی دو روستای هدف گردشگری قرار دارد که معماری پله کانی آنها برای گردشگران جذاب خواهد بود.

توته خانه روستای هدف گردشگری است که حدود 700 خانوار جمعیت دارد و با توجه به معماری ویژه  آن می  تواند مورد بررسی محققان قرار گیرد. در نزدیکی این روستا، روستای دیگری با جمعیت 70 خانوار قرار دارد که به آن سِوِر می  گویند.

معماری منحصر به فرد این روستا سبب شده تا در کنار روستای کندوان و سه روستای دیگر نام روستاهای شگفت انگیز استان را به خود اختصاص دهد.

سِوِر نیز مانند کندوان دارای معمار صخره ای است و ساختمان ها در دو طبقه قرار دارند چنانکه خانه های آجری کنونی بر روی خانه های دست کند صخره ای گذشته بنا شده اند. خانه های دست کندی که وسعت آنها حدود 150 تا 200 متر مربع است و به صورت تودرتو است.

مسوول میراث فرهنگی شهرستان بناب با بیان این صحبت ها به خبرنگار گردشگری CHN  گفت: دو روستای سِوِر و توته خانه با توجه به معماری منحصربه فردی که دارند می توانند به عنوان دایرةالمعارف معماری روستایی کشور مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند.

 

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
مجتبی بروجردی

با سلام و تشکر اسم صحیح این روستاها توتاخانا و صور (savar) می باشد