فدراسيون آقاجانی : زنده باد سوداگری !

جمعه ۳/۶/۸۵ . جبهه جنوبی دماوند.ارتفاع ۴۱۵۰ متر

۱ـ عکس بالا مربوط به بنای جديدی است که توسط نهادی دولتی ـ و آنطور که خود ادعا دارد : ورزشی (!)  ـ به نام فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی ٬ ساخت آن در دامنه های جنوبی کوه دماوند و کمی بالاتر از پناهگاه قديمی موسوم به بارگاه سوم آغاز شده است . همان بنايی که چندی پيش برای تکميل عمليات ساختمانی آن ٬ شش نفر جان خود را در حادثه سقوط هلی کوپتری که بيش از توان و ظرفيت خود به حمل تيرآهن مشغول بود از دست دادند !

۲ـ روابط عمـــــومی فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی هفته گذشته و در وبلاگ کوه نوشت٬  گزارش کامل (!) اين نهاد را از چگونگی سانحه سقوط  منتشر کرد . در اين گزارش که طبق معمول نه کامل است و نه صادقانه ٬ کوچکترين اشاره ای به اهداف و انگيزه های اين نهاد دولتی  برای خدشه و آسيب به چهره ی طبيعی زيباترين کوه کشورمان نشده است . آيا صرف اشاره به ساخت قرارگاه بارگاه سوم و معرفی صادق آقاجانی به عنوان ريیس پروژه (!) و در يک گزارش مثلا کامل ٬ برای توجيه اين روند سلطه جويانه و تخريب منابع طبيعی و هم چنين خدشه بر ارزش های ذاتی و اصيل ورزش کوه نوردی کفايت می کند ؟    

۳ـ روز جمعه ۳/۶/۸۵ و در همين منطقه ٬ امکانی اتفاقی برای ملاقات و گفت و گويی کوتاه با يکی از چهره های صاحب نام و موثر در تشکيلات فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی ٬ يعنی حسن نجاريان بوجود آمد . وقتی از او در باره ی اين مسئله سوال کردم در پاسخ گفت : ... قرار است اينجا چيزی بسازند که در خاورميانه بی نظير خواهد بود . با امکاناتی فوق العاده مثل سونا و جکوزی (!!) و ... البته روشن است برای استفاده ی از ما بهتران ! 

۴ـ در سال ۱۹۹۷ مجمع عمومی اتحاديه بين المللی کوه نوردی (uiaa) منشوری را تحت عنوان اهداف و رهنمودهای زيست محيطی به تصويب رساند و از فدراسيون های عضو خواست که در کليه وظايف و تصميم گيری های خود آن را مورد توجه قرار دهند . در ماده ۷ اين منشور آمده است :

کوه نوردان بايد نسبت به آينده محيط زيست کوهستان حساس باشند . اثرات و اقدامات زير يکپارچگی اکو سيستم کوهستان و يکپارچگی جوامع بومی کوهستان را مورد تهديد قرار می دهد :

* تخريب جنگلها ٬ چرای بی رويه ٬ سوزاندن بی حد درختان يا بوته ها که باعث از بين رفتن تنوع زيستی می شود . اين گونه اقدامات می تواند اثرات مخربی بر پوشش گياهی طبيعی ٬ گونه های حيوانی و خاک داشته و خصوصيت بکر بودن کوه را از بين ببرد .

* دخالت های گسترده و تهاجمی در منظر محيط ٬ مانند معدن کاری های عظيم ٬ جاده سازی ٬ سد سازی و احداث صنايع يا توسعه توريسم بدون مطالعه همه جانبه می تواند صدمات جبران ناپذیری به طبيعت کوهستان وارد کند.

* استفاده بيش از حد از مناطق حساس و آسيب پذير ٬ ورود بيش از حد بازديدکنندگان ٬ از جمله کوه نوردان منجر به تخريب محيط زيست کوهستان می شود زيرا محيط آسيب پذير است و از استاندارد های مناسب برای حفظ اين محيط استفاده نمی شود . نمونه اين وضيعت در بارگاه های اصلی قله های خيلی مرتفع ٬ مسیرهای پر رفت و آمد کوهستانی و مسيرهای سنگ نوردی روی ديواره های مورد علاقه کوه نوردان مشاهده می شود . ( مجله کوه شماره ۴۰ )

۵ـ می توان يک بار ديگر عکس بالا را مورد توجه قرار داد و از خود پرسيد : براستی  فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی تا چه ميزان  نسبت به تصميمات و توصيه های اتحاديه بين المللی کوه نوردی و مفاهيمی مانند : توجه به محيط زيست کوهستان ٬ خصوصيت بکر بودن کوه ها ٬ عدم دخالت های گسترده و تهاجمی در منظر محيط و ... دارای احساس مسئوليت ٬ تعهد و صداقت است ؟

۶ـ به نظر می رسد ميان انگيزه های سوداگرايانه ی ساخت اين بنا در ارتفاع حدود ۴۱۵۰ متری کوه دماوند ( با توجه به سخنان حسن نجاريان ) و مصاحبه ی چندی پيش ريیس پروژه ی آن يعنی صادق آقاجانی که گفته بود هر ايرانی بايد يک بار به دماوند صعود کند ارتباطی وجود دارد . ارتباطی روشن و در عين حال نفرت انگيز!

 

کلاغ ها :

به نظر شما بهتر نيست برای حفظ اصالت طبيعی کوهستان ها و همچنين ارزش های ذاتی ورزش کوه نوردی در کشورمان ٬ آرزو کنيم فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی بار ديگرخود را با فعاليت های برون مرزی و کسب افتخارات بين المللی‌ مشغول کند ؟!!

/ 2 نظر / 3 بازدید
رضا

سلام. اولین باره میام اینجا. جالب تحليل ميکنيد اما دو تا پيشنهاد دارم: اول اينکه اگر گزارشی را نقد ميکنيد لينک يا اصل منبع رو هم برای خوانده بگذاريد تا بتونه به مقایسه و ارزیابی بپردازه. دوم اينکه از هدف گيری يک فرد خاص اجتناب کنيد. اين طوری ميتونيد انتقاد خودتون رو با اون دستگاه دولتی هم در ميون بگذاريد و مطمئن هم باشيد که تاثيرش بيشتره. موفق باشيد.

رضا

راستی چرا نظر خواهی نداريد؟ من فکر ميکنم تحليل های شما نظرهای خوبی جمع کنه.