گزارش صعود نخستین ایرانی فاتح نانگاپاربات در تهران

گزارش برنامه صعود عظیم قیچی ساز به قله ی ۸۱۲۵ متری «نانگاپاربات» روز سه شنبه ۱۳ مهر ماه از ساعت ۱۸ در محل سالن اجتماعات شهید قندی مخابرات ( آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، بعد از چهارراه قصر ) برگزار خواهد شد . شرکت برای عموم علاقه مندان بلامانع است .

نقل از وبلاگ کوه نوشت

..

 

************************

تا زمانی که تیم اعزامی باشگاه دماوند نتواند همانند دیگر کوه نوردان جهان ، مدرک و سند معتبری برای اثبات صعود خود ارائه دهد ، از عظیم قیچی ساز به عنوان اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات نام برده خواهد شد . 

بررسی عکس های قله ی نانگاپاربات در منابع اینترنتی و در سایت هائی که به انعکاس اخبار کوه نوردی جهان می پردازند نشان می دهد که این قله دارای نشانه ای ثابت و بسیار مشخص ( یک نبشی فرو رفته در سنگ ) است  و تمامی کوه نوردانی که می خواهند سند و یا مدرکی برای اثبات صعود خود داشته باشند عکس های یادبود خود را در کنار این نشانه ی ثابت و همیشگی می گیرند . اما تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند ( کاظم فریدیان ، سهند عقدائی ، لیلا اسفندیاری و ... )  بعد از گذشت دو سال هنوز نتوانسته است  فیلم و یا عکسی که آنان را در کنار این سند اثبات قله نشان دهد و گویای صعود قطعی نانگاپاربات باشد ارائه دهد . در عکس های منتشر شده ،  آنان را در کادرهای بسته ای می بینیم که در پس زمینه اش همچنان شیبی روبه بالا وجود دارد و در فیلم کوتاهی که از آخرین مرحله ی برنامه خود بیرون داده اند ، شیبی نیز در پشت سرشان دیده می شود ...

و در مقایسه ای ساده با عکس های دیگران و آنچه در سایت های معتبر کوه نوردی جهان وجود دارد _ هم به لحاظ چشم انداز دنیای اطراف و هم به لحاظ نشانه ی ثابت و همیشگی قله _ پذیرش اینکه نقطه ی پایان برنامه ی آنان ، همان قله ی اصلی نانگاپاربات می باشد براستی غیر ممکن است . در مورد عکس های منتشر شده ی دماوندی ها نکته ی جالبی وجود دارد : عکس ها چنان تیره و بی کیفیت و در کادرهای بسته ای است که نتواند روشنگر و گویای جزئیات و اطلاعات بیشتری از محیط باشد !! و در توجیه این مسئله و در گزارش خود گفتند که دوربین عکاسی همراه نداشته اند و عکس ها از روی فیلم پیاده شده است . ادعائی که چندی بعد و با انتشار عکس هائی از لیلا اسفندیاری و احسان پرتوی نیا مشخص گردید که واقعیت ندارد و انتشار آن عکس های تیره و بی کیفیت آگاهانه بوده است .

تا زمانی که تیم اعزامی باشگاه دماوند نتواند همانند دیگر کوه نوردان جهان ، مدرک و سند معتبری برای اثبات صعود خود ارائه دهد ، از عظیم قیچی ساز به عنوان اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات نام برده خواهد شد . 

.

/ 3 نظر / 3 بازدید
میم کاف

تا زمانی که تیم اعزامی باشگاه دماوند نتواند همانند دیگر کوه نوردان جهان ، مدرک و سند معتبری برای اثبات صعود خود ارائه دهد ، از عظیم قیچی ساز به عنوان اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات نام برده خواهد شد . ( البته در وبلاگ کلاغها) .

نیما ابوکاظمی

البته در سایت سان لند کلوپ دماوند و انجمن کوهنوردان میتوانند همچنان به دروغ های شاخ دار و توهین به شعور جامعه کوهنوردی ادامه دهند

جانجان

با نگاه کردن به سوابق گذشته و مدارک موجود قطعا"قله صعود نشده 1- از ان فاصله که ازقله عکس گرفته شده باید قد نبشی برف در حدود80 تا1 متر باشد در عکس عظیم دیدیم که 30 سانت بیشتر نیست 2-با توجه به گزارش کوهنورد برزیلی در کاشر بروم که تا20 متری قله رفته واعلام کرده که صعود نکرده باید ادم خیلی بی ابرو باشد که زیر قله را روی قله بگوید توهین بهاین بزرگی به جامعه کوهنوردی قابل پیگیری است- از گند زدن در غار پرو1381 تا صعود ناکرده برود پیک تا ارتفاع7600 متری که به همه چپاندندتا8000 متر -درگیری و ابرو ریزی با رامین شجاعی در کمپ- مرگ دلخراش سامان نعمتی ووووو وو اگر جامعه کوهنوردی ساکت باشد ادمهایی از این دست موجبات نابودی کوهنوردی را رقم میزنند