یک شنبه روز عملیات امداد سرنوشت ساز در برودپیک خواهد بود

_ امروز ( شنبه ) و در حدود ساعت 30/18 دقیقه ، بازرس آرشی انجمن کوه‌نوردان  ، در شرایطی آخرین خبر مربوط به حادثه‌ی برودپیک را برای حاضرین در نشست همگانی انجمن بیان کرد که اعلام  همگانی آن هنوز بر روی سایت رسمی باشگاه  آرش ( که اساسا از دسترس خارج شده !!) و سایت کوه نیوز قرار نگرفته بود .

 

_ اخبار برودپیک شنبه ۲۹ تیر

ضمن اینکه کماکان جستجوی دو باربر ارتفاع پاکستانی در حدود موقعیت گردنه ادامه داشته است، به دلیل اتمام شارژ بیسیم، تماس با ایشان امکان‌پذیر نمی باشد. همچنین امروز در حدود ساعت 13.30 دو مرحله تماس تلفنی با آیدین بزرگی برقرار شد، آنچه از صحبت های نامنظم و پراکنده وی به نظر می رسد، وضعیت نامناسب جسمانی و مشکلات ناشی از اقامت طولانی در ارتفاع است و متاسفانه مکالمه‌ای که کمک به یافتن نامبردگان و یا اطلاع از وضعیت جسمانی همراهان وی (پویا کیوان و مجتبی جراحی) باشد امکان‌پذیر نشده است. بلافاصله موارد به رامین شجاعی در بیس کمپ برودپیک منتقل گردید و وی در تلاش برای اعزام تیم دیگری به کمپ های بالاتر است.

 

_ از تاخیر غیرقابل توضیح و غیرقابل درک بیش از پنج ساعته ی اعلام خبر برای افکار عمومی که بگذریم ، مضمون مبهم آن گویا و بیش از هر چیز دیگر وظیفه دارد به دلهره و نگرانی همگان دامن زند!!  آیدین امروز دو مرحله تماس تلفنی داشته است ... پس آیدین زنده است ... اما دو همنورد دیگر او چطور؟ ... آنها در چه وضعیتی هستند؟ ... مگر امکان دارد آیدین طی دو مرحله تماس، چیزی از وضعیت دوستان خود نگفته باشد؟ ...  هر چقدر هم که صحبت‌های او  نامنظم و پراکنده باشد... بهرحال  سعی می‌کنیم خوش‌بین باشیم و روایت آرشی‌ها را باور کنیم . باور کنیم آنها راست می‌گویند اما ...

 

_ خبرگزاری ایرنا : یک مسوول در ستاد پیگیری برنامه صعود به قله برودپیک که نخواست نامش فاش شود  اعلام کرد: طبق آخرین اخبار رسیده، سه کوه نورد کشورمان که در حال بازگشت از قله ˈبرودپیکˈ در کشور پاکستان از مسیر انحراف پیدا کرده اند، هنوز زنده هستند.

 

_ مدیران باشگاه آرش و  اعضای آن مثلا ستاد بحران چه پاسخی برای این گونه تناقضات دارند؟! 

 

 آخرین خبر دریافتی از سایت کوه نیوز :

_ ساعت 19.30 آیدین زنگ زد و تقاضای کمک کرد. تغییر محل داده و ارتفاع را 3500 متر اعلام کرده که اشتباه است. اما سایر مشخصات با عکس ها و نقشه های منطقه مطابقت دارد. به نظر می رسد همان مسیر را که اشتباه پایین رفته بودند و دوباره بالا برگشته اند به تنهایی دارد پایین می‌رود و به بالای سر یک دیواره مهیب رسیده. اقداماتی به شرح زیر در دست اجراست:  1. سعی می‌شود از طریق موبایل آیدین مشخصات جغرافیایی جی پی اس به وسیله  مقامات دولتی پیدا شود.  2. هلی کوپتری که بتواند کوه‌نوردان را از بیس کمپ کی دو به بیس کمپ برود پیک حمل کند آماده پرواز است.  3. رامین در حال مذاکره با کوه نوردان حاضر در منطقه است که هر کسی که کمک کند کلیه هزینه های آن به انضمام پاداش قابل توجه پرداخت می‌شود.

 

 

_ به عنوان یک عضو کوچک خانواده‌ی بزرگ کوه‌نوردی ایران ، تشکر از زحمات شبانه‌روزی  محمد چیتگرها بابت نقش موثر و غیرقابل انکار سایت کوه نیوز را وظیفه‌ی خود می‌دانم .  عملکرد کوه نیوز در جریان بحران اخیر بسیار ارزنده و قابل احترام است.

 

 

و همچنین خوشحالیم که به غیر از ستاد مثلا بحران باشگاه آرش ، روزنه های دیگری نیز برای دریافت اخبار صریح ، شفاف و صادقانه وجود دارد . آخرین خبر دریافتی مربوط به عملیات فردا ( یک شنبه ) در وبلاگ عباس ثابتیان : 

برابر آخرین خبر دریافتی: براساس هماهنگی های انجام شده قرار است صبح فردا یک شنبه  یک فروند هلی کوپتر از کونکوردیا پرواز کند .در این پرواز، «توماس لامل»  راهنمای گروه امیکال و یک باربر ارتفاع حضور خواهند داشت، آنها اکسیژن، و غذا و آب به همراه خواهند برد.  هم چنین «عزبز»، باربر ارتفاع تیم سویس هم به سوی کمپ های بالاتر خواهد رفت و باتری هم برای راه انداختن رادیوها و برقراری تماس با خود خواهد برد. به این ترتیب فردا با حساب دو نفر باربر ارتفاع که امروز به گردنه و تا نزدیک قله فرعی رفته اند، پنج نفر در حال جستجو خواهند بود. استوارت رمنسنایدر، سرپرست تیم سوییس هم در تلاش است تا کوه نوردان حاضر در منطقه را به کمک مدیران شرکت ای تی پی، به حرکت برای امداد، وادارد.

اگر آیدین امشب را دوام آورد، فردا شانس بسیار بالایی برای یافتن او
وجود دارد.

امیدوار باشیم که فردا، روز یافتن آیدین و هم نوردانش باشد، روز خوب
ایرانیان!

 

از وبلاگ آرام کوه

 

 

 

 _ با امید به فردا ! ... فردای روشن ... فردای خبرهای خوب و امیدوارکننده ... یافتن اعضای تیم ... سلامتی آیدین و همنوردانش ... فرودی  ایمن و موفق ...

 

 

/ 5 نظر / 3 بازدید
یوسف سورنی نیا

می گم کلاغ یه سوژه پیدا کردی که ترک تازی کنی آره ؟ نمی تونی مثل بقیه اروم بگیری و اگر برای سلامتی این بچه ها دعا نمی کنی تو این مرحله حداقل دنبال مقصر و بانی مشکل بوجود آمده نباشی ؟

استاد

سلام آقای نصیری خبر دارید که آقای ناظمی بلاخره با قضیه... فدراسیون چیکار کرد .

تازه کار

سلام فرامرز. فکر می کنم شنبه روز عمل بود. یا حتی جمعه! دوام آوردن آیدین تا فردا دیگر از معجزه هم گذشته. زنده ماندن امروزش معجزه بود. اما معجزه دائم تکرار نمی شه. بعید می دونم یکشنبه روز بزرگی باشه. احتملا روز تایید بدترین خبرهاست. [ناراحت]

مهران کریمی

اینکه آیدین تا دیروز زنده بوده معجزه بزرگیه و نشون اراده بی اندازش برای بقا ئ مایه تاسفه که اینهمه مدت هیچ اقدامی که منجر به نجاتش بشه اتفاق نیفتاده.امیدوارم امروز روز بدترین خبرها نباشه.

استاد

در مورد سوری نیا زدی به هدف آفرین فرامرز. این هم مثل بقیه دورو بریاش میمونه