سوگواری طبیعت دوستان برای زیست بوم مازندران

 
 
ساری - خبرگزاری مهر: تبدیل سواحل خزر به زباله دانی گردشگران، تخلیه فاضلاب های انسانی در بستر رودخانه و دریا، پدیده شرم آور زباله گردانی که در پی نان شب هستند، زباله خواری حیوانات و همچنین نبود ایستگاه اطفای حریق در نگین جزیره های ایران یعنی میانکاله روزگار حیات وحش را ناخوش کرده و تصویر نازیبایی از محیط زیست در مازندران نقش بسته که دل دوستداران طبیعت را به درد آورده است.
 

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها تصویر نازیبایی از محیط زیست در ذهن طبیعت دوستان مازندران نقش بسته است، تصویری که در آن طبیعت و زیست بوم آماج هجمه های مختلفی قرار گرفته اند و محیط زیست را به مرز بحران کشانده اند.

طبق آمار 20 درصد وسعت مازندران تحت پوشش و حفاظت محیط زیست قرار دارد و فاجعه زیست محیطی سواحل و جنگل های خزری از یکسو، عدم حمایت محیط زیست از سازمان های مردم نهاد از سوی دیگر، معضل پسماند و انباشت آن در حاشیه جنگل و رودخانه، افزایش بیماری های کشنده و مرگبار، نبود مدیریت صحیح پسماند از جمله دغدغه هایی است که برخی طبیعت دوستان و سازمان های مردم نهاد مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر مطرح کرده اند.
 
به اعتقاد آنان، یکی از جنبه های مهم مدیریت پسماند جامد شهری، تغییر عادات، رفتارها و مشارکت جامعه است، سازمان محیط زیست چقدر در این راستا برنامه ریزی و فعالیت کرده است؟ اساساً سازمان برای بحث آموزش در مدارس و خانواده‌ها چه تمهیداتی دارد؟ تلاشی برای گنجاندن برنامه‌های آموزشی در رادیو و تلویزیون شده است؟ یا در محتوای کتب درسی دانش‌آموزان ما بالاخره آموزش‌های زیست محیطی را هم خواهیم دید یا خیر؟
 
همچنین به تاکید آنان، سواحل دریای خزر تبدیل شده است به انبار بزرگ زباله مهمانانی که از استان های دیگر به اینجا سفر می‌کنند و خود دریا نیز بدل شده است به فاضلاب شهرهای ساحلی. سالانه 122 هزار و 350 تن آلودگی‌های نفتی وارد دریا می‌شود. برای نجات آن چه کرده‌اند؟ جنگل‌های شمال مانند جامعه‌ی انسانی نیاز به پزشک دارند. چند سالی است که شاهد هجوم آفات به جنگل های شمال هستیم برای درمان آن چه کاری شده است.
 
شهرها و روستاهای مرکزی مازندران  همواره گریبانگیر معضل سیلاب هستند؛ برای حل این مسأله چه فکری شده است و  آمار سرطان های گوارشی در استان های شمالی بیشتر از سایر استانها است و دلیل اصلی آن هم عدم هدایت درست پسماندها و نبود مدیریت صحیح پسماند در استان و نبود هیچ گونه دغدغه ای برای رفع این مشکل اساسی است.
 
از طرفی دیگر پدیده شرم‌آوری به نام زباله‌خواری حیوانات و زباله‌دزدی انسانها مواجه‌ایم، تصویر توده‌های انباشته‌شده زباله و حیوانات اهلی اطراف آن یا انسان هایی که در میان زباله‌ها سخت در حال پیدا کردن نان شب‌شان‌ هستند، در گوشه و کنار شهر هر روز در حال تکرار است. و مدعیان حفاظت از محیط زیست برای حل این معضل چه اقداماتی دارند.
 
 
 
 
 
 
/ 1 نظر / 3 بازدید
علی

فرامرز عزیز: سلام بنده هم در مورد محیط زیست مینویسم توقع های زیادی از سازمالنی بی دست و پا و ضعیف مانند محیط زیست نباید داشت بلاخره ان رسیده که ان جی او ها کاری کنند و به دولت فشار بیالورند. خوش حال میشم به من هم سر بزنید.