در نقد و اعتراض به فيلم مشترک "فريديان ـ نظام دوست"

« برای جناب به اصطلاح کارگردان !

جناب نظام دوست
با سپاس از ارتباطی که با رسانه دولتی ایران برای پخش این مستند ترکیبی و قهرمان پرور ! برقرار کردید - البته با رویکردی کاملا هدفمند ! - با توجه به اینکه مدتی است در عرصه فیلم سازی مستند دستی بر آتش دارید، لطفا بفرمائید تعریف جنابعالی از "کارگردانی فیلم مستند "چیست ؟ چراکه در پایان بندی این مستند عاریتی از تصاویر برنامه های غیر مرتبط و متاسفانه بدون رعایت حقوق مالکیت ، نام شما بعنوان " کارگردان " منظور شد ! در حالیکه علاوه بر تصاویر عاریتی ، ناشی گری های تصویربردار و گاف های راوی نشان از نداشتن مالکیت همه تصاویر و عدم حضور و تذکر جناب کارگردان در تمامی لکیشن ها داشته است!
از طرفی سه رویه و رويکرد اصلی در مستند سازی عبارتند از:
1) مردم شناسانه : مردم ، نهادها و فرهنگ ها را به همان صورتی که هستند ، يا به نظر می رسند نشان می دهد . که بصورت کلی و جزئی این فیلم دارای ضعف های مشهود در پرداختن به این مهم بود که بحث تخصصی و جامعه شناسانه پیرامون آن مفصل است .
2) تاريخی : می کوشد مردم و رويدادهای مهم گذشته را روی نوار فيلم يا ويديو زنده کند . در حالیکه در این مستند هدفمند !هیچ اشاره وِیژه و درخوری به فعالیت های مستقل یا دولتی درخشان گذشته غیر از ناکامی زنده یاد داود خادم نشد !
3) افشاگری جالب واقعیت ها : مستند ساز بايد شيوه ای ارائه کند که از نظر بصری جالب باشد اما مستند جالب بايد افشا کننده باشد و چيزی را به ما نشان دهد که به نحو ديگری نتوانيم به آن پی ببريم . چنين فيلمی بايد از مصور سازی متن فراتر برود !شواهد و قرائن قوی گواهی می دهند چنین نکرده اید - اشاره به تحریف حقیقت در فتح برودپیک که با زیرکی و جادوی تدوین به صعود کی دو پیوند خورد تا صعود هر دو قله را به بیننده عام و از همه جا بی خبر القا و پهلوان پنبه سازی کند -که البته بخشی از این ترفند از نگاه نقادانه دست اندرکاران و متخصصان مستند 4 دور نماند ! ( آنجا که گوینده زن غیر مرتبط با کارگردان در نقد فیلم به عدم نمایش اوج واقعه یعنی بر فراز قله اشاره می کند ) . در واقع شما به دو دلیل کاملا مشخص اوج واقعه این مستند را سانسور کردید : الف : برودپیک اصلا صعود نشد ب : پرچم قهرمان داستان بر فراز قله کی دو پرچم رسمی کشورش نبود اما رسانه ، رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران و ... ای کارگردان نظام دوست !! ... بخش پيام ها کوه نوشت»

 

« محمد خورشيدی :

سلام من محمد خورشیدی عضو گروه پـویـا ( مشهد ) هستم . البته ما این کار را پیگیری خواهیم کرد که چرا جناب آقای رضا نظام دوست از تصاویری که دوست من آقای جواد نوروزی در برنامه خان تانگیری و پوبدا خراسان ، در سال 84 استفاده کرده است دقیقا حدود 70 درصد تصاویر در این برنامه مستند ، تصاویری بود که در برنامه خان تانگیری تصویر برداری شده بود ایشان بدون اجازه از آقای جواد نوروزی این کار را کرده و مطمئنا باید پاسخگو باشد . جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با خود جناب آقای رضا نظام دوست ارتباط برقرار کرده تا از صحت ادعای من مطلع شود . لطفا نتیجه را اعلام کنید متشکرم.
یکی از اعضاء برنامه خان تانگیری و پوبدا سال 84 »

 

« نجاريان :

نمیدونم کار گیشه مهم است یا اطلاع رسانی درست آخه اون تصاویر عموما در مورد برودپیک بود و بنا به اظهارات خود آقای فریدیان 3 باطری بزرگ داشته که بازم خودشان فرمودند هر بار 20 دقیقه می توانسته فیلم بگیره که معلوم نشد آخرش به کجا ختم شد حیف است فقط حیف... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« کوه نورد مشهدی :

با سلام
راستش در این فیلم بیشتر از اینکه به k2 پرداخته بشه تعريف و معرفي يه ابر مرد به نام فريديان بود.تو اين فيلم ما چهره آقايان جواد نظام دوست، حسين اماني رو هم ديديم كه چندين بار به مراتب در جاهاي مختلف فيلم ديده مي شدند كه مربوط مي شد به برنامه هاي خانتانگيري و پوبدا آقاي اماني به عنوان سرپرست برنامه تيم خراسان و برنامه نپال اقاي جواد نظام دوست. چقدر آقاي فريديان فعال بودند كه در اين برنامه ها همراه اين عزيزان بودند و تصوير گرفتند. به نام خود كار ديگران را ثبت كردند جاي بسي افتخار است... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« ...

تقریبأ حدود 75% تصاویر بکار رفته در فیلم مستند ,مربوط به صعود تیم مستقل خراسان رضوی در سال 84 به قلل خانتنگری ,پوبدا در منطقه پامیر بود که متاسفانه بصورت عوامفریبانه ای در این فیلم به عنوان تصاویرآقای فریديان بکار رفته بود در صورتی که ایشان تصاویر قابل توجهی نداشته اند و تعاریفی که از خودشان در زمینه تهیه تصاویر و زحمات فیلمبرداری کردند کاملأ دروغ بود !

استاد نظام دوست ید طولایی در این دروغ پردازی های به اصلاح مستند دارند. مستند!!!!!!!! پراو پله کانی به تاریکی ایشان که به لاپوشانی مرگ دو کوهنورددر غار پراو پرداخته است هم از زمره شاهکاری های ایشان است. جالب است که در آن فیلم هم نقش اول با آقای فریدیان بود.

جناب آقای نظام دوست
اکثر تصاویر فیلم مستند شما مربوط به صعود خانتنگری و پوبدا خراسان رضوی در سال84 و تصویر بردار آن آقای جواد نوروزی از مشهد بودند که بنده سال قبل در جلسه گزارش برنامه صعود آن را مشاهده کردم چه قضاوتی می توان کرد سرقت هنری یا دروغ پردازی ؟

جناب آقای نظام دوست
واقعا جای بسیار تاسف است که انسان خیانت در امانت کرده و از آرشیو بچه های مشهد که این فیلمها را برای شما ارسال کرده بودنند سو’ استفاده کرده باشد با این وجه هر کس از مطالب دیگران به نام خودش استفاده کند به نظر شما درست میباشد . خجالت داره... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« عباس ثابتيان :

یک ـ فیلمی که دیشب پخش شد ربطی به صعود به کی دو و نه مشخصا به برودپیک سال 84 فریدیان نداشت.   دو ـ این فیلم ملغمه ای از دو صعود فریدیان به کی دو و برودپیک در سال های 84 و 86 بود.      سه ـ بخش قابل توجهی از ابتدای فیلم در مورد فریدیان و کارهای سختی که او میکند مثل کایت سواری و پاراگلایدرو غارنوردی بود و اینکه او یک تراشکار و قالب ساز خوب و ماهری ميباشد و این ٬ موضوع فیلم یعنی کوهنوردی را کاملا به حاشیه برده بود کمااینکه گوینده سیما هم به این نکته اشاره کرد.    چهارـ نمایش تمرینات آمادگی فریدیان قبل از اجرای صعود دقیقا بعد از صعود او به کی دو فیلم برداری شده بود - جهره برف سوخته و اندام او که بدلیل سختی برنامه بسیار تراشیده و ترکه ای شده بود - و این با اصل مستند سازی مغایرت دارد بویژه که نظام دوست چند بار بر این نکته تاکید کرد که این یک مستند بازسازی شده نیست.     پنج ـ در بخشی از صحبت ها معلوم نشد چرا فریدیان از رامین شجاعی نام میبرد چون اگر صعود پر حاشیه و ناتمام او و شجاعی به برودپیک موضوع فیلم بود چرا تنها یک بار از او نام برده شد و یک صحنه که یکی از آن دو سوپ آماده میکرد و اگر منظور صعود به کی دو بود که رامین شجاعی در آن زمان در خارج از کشور زندگی میکرد.   شش ـ پرچمی که بر فراز قله نشان داده شد آن پرچمی نبود که فریدیان با خود به کی دو برده بود و در برودپیک هم که قله ای صعود نشده بود ... از وبلاگ آرام کوه  »

 

/ 12 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کلاغ ها ...

به يک دوست عزيز ! سلام ــ عنوان فيلم٬ از ابرها هم بالاتر... بود . اين عنوانی که شما ذکر کرده ايد از کجا آمده است ؟ ـ در جدول برنامه های تلویزیون دولتی و در شرح و توضیح این فیلم مستند ٬ به صراحت از کی دو صحبت شده است . به روزنامه جام جم سه شنبه مراجعه کنید . ـ در صورت استفاده از فیلم ها و تصاویر دیگران ٬ ذکر منبع و توضیح در پایان بندی و یا حتی ذکر شفاهی آن ( در مورد برنامه تلویزیونی و مصاحبه ای که آقایان داشتند ) یک اصل و ضرورت پذیرفته شده و اخلاقی است . ـ در مورد نقش و اهمیت پخش چنين برنامه هائی از رسانه ای پر مخاطب با شما موافقیم اما با دروغ و عوام فريبی و تلاش برای سرپوش گذاشتن بر نقطه های سياه و فراموش نشدنی در کارنامه ی کاظم فريديان نمی توانیم کنار بیائیم . فریدیان حتی اگر سوپرمن کوه نوردی ایران هم باشد ( که گویا هست ) هنوز بايد بابت اشتباهات مرگبار سرپرستی خود در برنامه غار پراو توضيح دهد هنوز بايد در مورد دروغ صعود قله اصلی برودپيک و فريب افکار عمومی توضيح دهد هنوز بايد در مورد فريب رسانه های دولتی در مورد برافراشتن پرچم رسمی کشور بر فراز کی دو ( مراسم استقبال ٬ واحد مرکزی خبر)توضيح

گروه کوهنوردی پويا

با عرض سلام و ادب در صورتیکه تمایل دارید پیرامون فیلم مستند جناب آقای رضا نظام دوست اطلاعات بیشتری کسب کنید به وبلاگ زیر مراجعه کنید . متشکرم http://www.pouyamount.persianblog.ir

کوهنورد خفن

درود بر امپراتور کوه ها کاظم کبیر اول

همان دوست!

سلام و تشکر - منظور از عنوان؛ ابتدای قسمت صعود است که بر روی تصویر نوشته شده است.کوههای قره قروم؛ صعود کوهنورد ایرانی به قله برودپیک + تاریخ صعود؛ - خود جنابعالی اذعان داشتید ؛ تلویزیون دولتی+روزنامه دولتی جام جم؛ لذا خود بیشتر مستحضرید که کجای کار این دولت و دولتیها با اطلاعات کافی بوده که این یکی باشد!!! کم از این اشتباهات در اطلاع رسانی دیده اید؟؟؟؟ -لازم به ذکر است که نام تصویر بردار مورد نظر ؛ آقای جواد نوروزی؛ در تیتراژ فیلم آمده است!! و در خصوص ذکر شفاهی نام، موضوع اصلی بحث ،کوه و کوهنوردی در معنای عام بوده است تا نقد و بررسی فیلم و عوامل آن. -پخش این فیلم در مجموعه مستند4 به منظور ارائه به بیننده عام بوده است نه یک گزارش فنی در یک برنامه کارشناسی ورزشی! لذا از دید این بیننده، کاظم و حسن و حسین و .... فرقی نمی کند. سخن شما به این می ماند که هیئت دولتی ، کشمکش های خود را به صورت علنی در تلویزیون ملی پخش کند! تمام سعی بر آن بوده است که جامعه کوهنوردی مطرح شود نه اختلافات این جامعه!

کلاغ ها ...

همين شهوت و جنون شهرت بود که به رياکاری و فريب افکار عمومی و دستگاه های دولتی در ماجراهای پس از k2 ( حکايت آن پرچم معروف !!) انجاميد و همين شهوت و جنون شهرت است که اکنون به عنوان محور اصلی فيلم های تبلیغاتی که توسط امثال نظام دوست ها ساخته می شود عمل می کند . البته شهوت و جنون شهرت چيز تازه ای نيست و چه بسا خيلی زننده و منفور هم نباشد ــ آنجا که بتواند در بسياری مواقع به ارتقا و رشد جريانی (مثلا ورزشی )منجر شود ـ مشکل از يک پسوند ساده شروع می شود « شهوت و جنون شهرت به هر قيمت ممکن » بله ٬ مشکل از همين : به هرقيمت ممکن است ! و آدمهائی مثل کاظم فريديان حاضرند برای مطرح شدن و شهرت هر قيمت ممکنی را پرداخت کنند و اين قيمت ممکن می تواند مرگ انسان هائی مانند ويکتوريا و امير باشد و اين قيمت ممکن می تواند توهين صريح و آشکار به شعور من و شما باشد . توهينی که شايد شما بتوانيد راحت آن را بپذيريد و راحت با آن کنار بيائيد اما ...

کلاغ ها ...

توجيه و عذری بدتر از گناه :« در کمپ اصلی چنان جوی حاکم بود که خودم هم باورم شده بود که قله را صعود کرده ام ـ گفتگو با کلاغ ها ( آرشیو) » براستی کاظم چه کسی را می خواست فريب دهد ؟ او در مورد مخاطبين خود و افکار عمومی کوه نوردی ايران چه ديدگاهی داشت که با چنین جسارتی به خود حق می دهد که به شعور همگان توهین کند؟ آیا مطرح شدن کوه نوردی ایران در سطح جامعه ٬ باید با چنین خصوصیت و کیفیتی انجام شود؟ این قیمت سنگین و گزاف را بنا به کدام مصلحت و یا ضرورتی باید پرداخت کنیم ؟ آیا در کوه نوردی ایران ٬ دیگر هیچ کوه نورد توانمند و شریفی پیدا نمی شود که حالا و بناچار باید به امثال کاظم فریدیان ها برای مطرح شدن بسنده کنیم و رضایت دهیم؟ ـ دوست عزیز ! فریدیان را از همان اولین سال هائی که کوه نوردی اش را در باشگاه دماوند شروع کرد بخوبی و از نزدیک می شناسم . اکنون در باره ی او ٬ یک نتیجه گیری کاملا مشخص و شخصی دارم : « فریدیان ٬ شهوت و جنون شهرت دارد » و همین شهوت و جنون شهرت بود که حادثه پراو و مرگ ویکتوریا و امیر را رقم زد . همین شهوت و جنون شهرت بود که دروغ در باره ی صعود قله ی اصلی برودپیک را موجب گردید ...

کلاغ ها ...

به همان دوست عزيز!باتشکرفراوان ـ اين که گفته ايد:« کجای کار اين دولتی ها با اطلاعات کافی بوده که اين يکی باشد» توجیه منطقی و قابل قبولی بنظر نمی رسد.سوال این است : این دولتی ها ٬ در ذکر توضیح فیلمی که می خواهند پخش کنند از کجا و چگونه به حکایت k2 رسيده اند و مثلا نه هيچ قله و نام ديگری ؟ به یقین ٬ یک وحی نازل شده از دوردست های آسمان که نبوده !! و بهرحال غير از اين است که توضيحات (گمراه کننده ) از طرف کاظم فريديان يا نظام دوست ارائه شده است ؟ ـ اينکه : « پخش فيلم به منظور ارائه به بيننده ی عام بوده است » چه معنی و مفهومی دارد ؟ حالا چون بيننده عام است ٬ پس ارائه ی اطلاعات يک جانبه ٬ جهت دار و تحريف شده ( شما هم به يقين از تمام داستان برودپيک خبر داريد و می دانيد اين روايت يک روی ديگر هم دارد : رامين شجاعی) می تواند مجاز باشد ؟ آيا طرح جامعه کوه نوردی ـ اين گونه که شما می گوئيد ـ بايد با سرپوش گذاشتن بر حقايقی تلخ و غير قابل قبول همراه باشد ؟مثل : دروغی که کاظم در مورد صعود قله اصلی برودپیک گفت و هياهوی تبليغاتی که دوستان دماوندی اش مانند امثال سعيد صبورها به راه انداختند و بعد وقتی حقیقت روشن شد...

رضا نظام دوست

آقای جناب کلاغ شایسته است اگر اظهار نظری در مورد دیگران می کنید، پاسخ آنها را نیز شنیده و انعکاس دهید. در رابطه با فیلم تبلیغاتی هم ، گمانم بر این است شما نیز خود ، (با همین شناختی که این روزها بواسطه خواندن نوشته ها و حرارت و پشتکاری که نشان می دهید، از شما بدست آورده ام) ، پتانسیل های زیادی دارید تا سوژه یک فیلم بلند باشید ....... خودتان را دست کم نگیرید آقا

کلاغ ها ...

به رضا نظام دوست ! ـ کدام پاسخ ؟ ـ در باره ی فيلم تبليغاتی هم ٬ نيازی به اين همه لوس بازی و متلک و لودگی نيست . در متن يادداشت ها و ديدگاه های ديگران ٬ همه چيز گفته شده است و اگر پاسخی و صحبتی داريد ٬ بفرمائيد ! دوران اين نمايش ها ديگر سر آمده جناب کارگردان !!

شايد يك دوست

من اين متن را خيلي دير ديده ام ولي اين را بگويم كه اين آقا نه تنها هيچ بويي از هنر نبرده است بلكه با ساخت دو مستند مسخره از نيكول فريدني و عباس جعفري روح آن دو بيچاره را نيز معذب كرده است. وصل كردن تصوير بدون دانش تصويري و گذاشتن موسيقي آن هم بدون دانش انتخاب موسيقي كه نشد فيلم سازي. خلاصه اين جناب نظام دوست دستي در كش رفتن دارد. آن هم از همه نوع