فاجعه ی برودپیک: تحریفی آشکار در اطلاعیه ی اخیرباشگاه آرش

_ فاجعه‌ی برودپیک و مرگ تلخ و دردناک سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان به دومین سالگرد خود رسید و هنوز از آن وعده‌هایی  که باشگاه آرش در اطلاعیه‌های رسمی‌اش مبنی بر  " همچنین قرار شد ... پس از آماده شدن گزارش برنامه و گردآوری تمامی اطلاعات ممکن، در نشستی تخصصی، مسایل و مشکلات فنی این برنامه نیز بررسی گردد"  منتشر می‌کرد خبری نیست!! ... و هنوز افکارعمومی در انتظار آن وعده و قول شرفی(!) هستند که دبیر وقت باشگاه آرش در حضور خانواده‌های جان باخته‌گان نسبت به برگزاری جلسه نقد و بررسی این فاجعه مطرح کرد ...

 

_ فاجعه‌ی برودپیک به دومین سالگرد خود رسید و هنوز هیچ یک از مسئولان این برنامه ... نه سرپرست فنی ضعیف آن ( رامین شجاعی ) و نه سازمان‌دهنده‌ی اصلی آن ( کیومرث بابازاده ) و نه باشگاه مجری برنامه ( آرش ) ...حاضر نشده‌اند حتی یک مورد ... یک مورد ولو کوچک و ناچیز ... انتقاد در مورد برنامه‌ریزی و یا قصور و کوتاهی و تعلل در آغاز عملیات امداد و نجات را بپذیرند .

 
 
 _ لابد با خودشان فکر کرده‌اند که  آب‌ها از آسیاب افتاده ... فاجعه فراموش شده ... و دیگر کسی حال و حوصله و دل و دماغی را برای پی‌گیری موضوع ندارد!!  دیگر کسی سوال نخواهد کرد که ...آقایان! آرشی‌ها! یادتان رفته در اطلاعیه‌ی شماره 14 خود نوشته بودید " با توجه به اتفاقات رخ داده برای سه تن از اعضای باشگاه آرش، این باشگاه در نظر دارد به بررسی دقیق و کارشناسانه این موضوع، دلایل بروز این حادثه و اطلاع رسانی به جامعه ورزشی کشور در جهت جلوگیری از حوادث مشابه بپردازد..." ؟! ... آقایان! آرشی‌ها! پس چه شد؟!!
 
 
 
_ اما و حالا ... به نظر می‌رسد به جای انجام کارهای سخت و پرمسئولیتی مانند پاسخ گوئی به افکار عمومی ، توسل به آن روش قدیمی و حربه‌ی بارها آزموده شده یعنی "‌‌اسطوره سازی‌های احساسی و بازی با کلمات " باردیگر در دستور کار قرار گرفته است!!
 
 
 
_ و در اطلاعیه‌ی اخیر باشگاه آرش به مناسبت دومین سالگرد فاجعه‌ی برودپیک ، نقد و بررسی کارشناسانه‌ی حادثه و اعلام دلایل بروز آن به جامعه‌ی ورزشی کشور ، جای خود را به جملاتی احساسی و کلماتی پرطمطراق می‌دهد ... سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان که فقط طی 4 الی 5 روز آخر برنامه ی خود درخواست کمک و امدادرسانی داشتند و  سرانجام نیز در فقدان هر گونه اقدام عملی و مفید جان خود را از دست دادند ... شاهین‌های بلند پرواز و آذرخش‌های کوه‌نوردی ایران نامیده می‌شوند!! ... و  از ورزش کوه‌نوردی همچنان  به عنوان بازی مرگ و زنده‌گی نام برده می‌شود !!  
 
 
 
 
_ بارها در این وبلاگ در نقد جریان و تفکری در کوه‌نوردی این سرزمین  نوشتیم که رسالت خود را ساختن فرهنگی در سایه‌ی بازی با واژه‌ها و کلمات احساسی می‌بیند و می‌خواهد تاریخ کوه‌نوردی ایران را با آن شکل دهد ... اطلاعیه‌ی اخیر باشگاه آرش ، نمونه‌ای کامل و روشن از این جریان و تفکر است.
 
 
 
 
_  در اطلاعیه باشگاه آرش ابتدا به جریانی در دهه‌های چهل و پنجاه کوه‌نوردی ایران اشاره می‌شود و سپس در شعبده و تحریفی آشکار فعالیت تیم برودپیک در همان راستا ارزیابی می‌شود!!
 
"شاید چند دهه از آن روزگار که خیلی‌ها کوه‌نوردی را فعالیتی برای خودسازی به قصد اصلاح اوضاع جامعه می‌پنداشتند، گذشته باشد... با این حال همچنان می‌توان در گونه‌هایی از کوه‌نوردی، جوهره‌ای از منش انسانی فراتر از بازی‌های ورزشی را دید که دست‌کم برای آنان که حال و هوای دهه‌های چهل و پنجاه را به یاد دارند، غریبانه (نوستالژیک) زیبا است. آن بازی مرگ و زندگی که آیدین، پویا، و مجتبی به آن پرداختند، از این گونه بود!" 
 
و آنچه ما آن را تحریف می‌نامیم در همین جاست! ... در یکی دانستن روح و جوهر و رسالت کوه‌نوردان چریکی مانند جلیل انفرادی‌ها و حمید اشرف‌ها و غیره که سرنگونی نظم مستقر و ظلم حاکم را نشانه رفته بودند با روح و جوهر و رسالت فعالیت آیدین و پویا و مجتبی در برودپیک !!
 
 
 
 
_ " آن بازی مرگ و زندگی که آیدین، پویا، و مجتبی به آن پرداختند، از این گونه بود!"... البته طنز تلخ این همانندسازی و این تحریف ، خیلی زود خود را در همان اطلاعیه نشان می دهد و متوجه می شویم تعهد و رسالت مورد ادعای آرشی ها برای تیم برودپیک در چه خلاصه می شده و چه چیزی ... یا چه کسی را ... را نشانه رفته بود :
 
"در این میانه، چهره‌هایی که سد راه کوه‌نوردان نوجو بودند یا برای افراد بیرون از "حلقه‌ی خودی‌ها" مانع‌تراشی می‌کردند، می‌روند که دوره‌ی محکومیت خود را با نظر هیات منصفه‌ی مردم در صفحه‌‌های خاکستری روزگار بگذرانند."
  
قرار نیست خودمان را گول بزنیم ، همه‌ی ما با مفهوم این جملات و دلالت‌های معنائی آن آشنائی داریم ... رسالت سازی آرشی‌ها برای تیم برودپیک می‌خواهد به ما بگوید آنها در تغییر رییس وقت فدراسیون یعنی محمود شعاعی موفق بودند و توانستند او را به صفحه‌های خاکستری روزگار برانند!!... و این قرار است با فعالیت کوه‌نوردان چریک در دهه‌های چهل و پنجاه از یک گونه باشد!!
 
 
 
 
_ نوشتیم تفکر و جریانی  می خواهد بر پایه ی اسطوره سازی احساسی و بازی با کلمات تاریخ کوه نوردی این سرزمین را شکل دهد . بخش آخر اطلاعیه ی باشگاه آرش را ببینید . آنجا که تمام فعالیت های ارزنده و شاخص کوه نوردی ایران از سال 92 تا به امروز در نتیجه و تاثیر گرفته از فاجعه ی برودپیک دانسته می شود!!
 
 
 
_ دوستان آرشی این روزها به هر شاخه‌ای چنگ می زنند ... به هر شاخه‌ای جز "‌نقد و بررسی  دقیق و کارشناسانه ی فاجعه‌ی مرگ سه کوه نورد کشورمان"...
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
/ 4 نظر / 60 بازدید
کاوه

سلام فرامرز جان به آنجا که پاراگراف اطلاعیه آرشی ها را نوشته بودی رسیدم و قیاس مع الفارق این جوانان از دست رفته را با آن همنوردان فقید دیدم و خونم به جوش آمد و خواستم چیزی بنویسم که دیدم مطابق معمول خودت حق مطلب را ادا کردی. پس گفتم سلامی به شما بگویم و آرزوی سربلندی و تندرستی و شادی برایت داشته باشم در کنار آن هایی که دوستشان داری. قربانت کاوه

Adell

روح آيدين و پويا و مجتبي عزيز شاد و يادشون گرامي.....كيومرث بابازاده و همايون بختياري مسولان رده بالاي آرش كه ادعاي كامل بودن سرپرستي و بدون نقص بودن نقش سرپرست رو در برنامه برودپيك داشتند،كجا هستن؟؟؟چرا جواب يه عالمه سوال بي جواب خانواده و دوستان اين عزيزان رو نميدن؟؟؟فقط بلدن عين آفتاب پرست رنگ عوض كنن و قيافه حق به جانب بگيرن!!!بابازاده تاوان پايمال كردن خون اين سه جوون آينده دار خيلي بالاست...فكر نكن اگر خانواده اين سه عزيز از دست جنابعالي شكايت نكردن قسر در درفتي ولي تاوان خون اين عزيزان رو خدا بدجوري از تو ميگيره...

مهسا کشکولی

درود برشما، برای خوندن آرشیو به کلاغ ها سر زدم اما با تعجب دیدم که داره به روز رسانی میشه ! و مثل اینکه چند ماهه راه افتاده دوباره و ما بی خبر بودیم !!! خیلی خوشحال شدم که کلاغ ها باز هم هست... پیروز باشید[گل]

احسان

سلام خوشحالم که میبینم هنوز تو جامعه کوهنوردی کسانی هستن که درگیر واژه ها و شعارها نیستن. ولی متاسفانه مقابله با این تعصبات افراطی که در جامعه کوهنوردی هست واقعا دشوار و نتیجه گرفتن از اون واقعا بعید به نظر میرسه. به هر حال براتون آرزوی موفقیت دارم.