جنگل‌های ارسباران و کویر لوت در راه ثبت جهانی

پرونده جنگل‌‌های ارسباران و کویر لوت به عنوان میراث طبیعی کشور برای ثبت جهانی و قرار گرفتن در فهرست آثار یونسکو آماده می‌شود.


معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه این پرونده ها در حال نهایی شدن و دارای اولویت است گفت: کمیته میراث طبیعی که معاونت گردشگری هم یکی از اعضای آن محسوب می شود همه تلاش خود را برای تکمیل این پرونده به کار می برد تا این دو اثر را به عنوان نخستین آثار طبیعی ایران به جهانیان معرفی کند.


مرتضی رحمانی موحد افزود: تکمیل دو پرونده مربوط به جنگل های ارسباران و بیابان لوت مانند دیگر پرونده هایی که برای ارائه به یونسکو ارائه می شود زمان بر است و با توجه به وسعت وگوناگونی اقلیمی و جانوری منحصر به فرد در هر کدام نیاز به بررسی ها و نظارت دقیق داریم.


وی گفت: منحصر بفرد بودن، نشان دادن فرآیند تحول یک اثر در طول تاریخ زمین شناختی، مکان‌هایی که از نظر بیولوژیکی و اکولوژیکی دارای ویژگی‌های خاص هستند و پدیده‌هایی که در معرض خطر قرار دارند از جمله معیارهای ثبت جهانی آثار طبیعی به شمار می‌رود.


کویر لوت در سال‌های 2005 تا 2009  به عنوان گرمترین نقطه زمین معرفی شده است، ضمن اینکه بلندترین هرم ماسه بادی‌های جهان در این بیابان قرار دارد که این هرم‌های ماسه بادی حتی از بلندترین هرم‌های ماسه بادی که در چین شناسایی شده بلندتر است.


جنگل های ارسباران نیز در زمره 15 منطقه غنی جهان از نظر تنوع ژن های گیاهی و جانوری است و 72 هزار هکتار ذخیره‌گاه زیست کره را در خود جای داده است.

 

 

 

/ 0 نظر / 50 بازدید