گذری بر حادثه گاشربروم 2

 

سقوط لیلا اسفندیاری حادثه ناگوار دیگری در تاریخ کوه نوردی کشورمان بود . علت شناسی چنین اتفاقاتی شاید بتواند از بروز چنین حوادثی بکاهد . مشابه چنین حادثه ای سه سال پیش در قله تیلیچوپیک اتفاق افتاد و یکی از بهترین جوانان این مملکت (زنده یاد دکتر سعید بهالو) را از بین ما برد. مقاله پیش رو گذری بر علل بروز چنین حوادثی دارد توجه کافی به این عوامل میتواند این سرمایه ها را برای افتخارات بیشتر در آینده حفظ کند ... خستگی مفرط در ارتفاع، تخلیه انرژی در کوه نوردی ( و اصطلاحا خواب مرگ) یکی از علائم و نشانه های مهم و خطرناک و زمینه ساز بروز حوادث در ورزش کوه نوردی می باشد . عوامل مختلفی می تواند باعث بروز خستگی مفرط در هنگام کوه نوردی باشد که بعضا می تواند علامت خطری جدی وهشدار دهنده در کوه نوردان باشد . علامتی که گاها خود کوه نورد به آن بی توجه بوده و آگاهی به وضعیت خطرناک خود ندارد و به مرور زمان به مرحله خطرناکی از عدم آگاهی به زمان و مکان می رسد . این وضعیت پیش از اینکه خود کوه نورد به آن توجه کند می تواند هشداری جدی برای سایر همنوردان باشد تا جایی که شرایط لحظه به لحظه بحرانی تر و خطرناکتر شود . شاید بارها در طی صعود به ارتفاعات چه بصورت انفرادی وچه بصورت گروهی ،خود یا همنوردتان دچار چنین حالتی شده اید و بحدی انرژی خود را ازدست داده اید که می تواند شرایط را تا مرحله خطرناک یا اصطلاحا "خواب مرگ" پیش ببرد . توجه به علل بروز خستگی مفرط در کوه نوردی می تواند از بروز حادثه یا فاجعه ای جدی جلوگیری کند . این امر باید بیشتر متوجه همنوردان و سرپرست تیم باشد . شرایط صعود خصوصا در ساعات متوالی صعود در یک روز و درنزدیکی قله خصوصا صعودهای بلند 8000 متری می تواند پیش زمینه فاجعه ای غیر قابل جبران و حتی مرگ باشد ...

.

متن کامل را در سایت انجمن پزشکی کوهستان ایران بخوانید

.

.

/ 2 نظر / 16 بازدید
غیرتــتون منو کشته1

محمود شعاعی حتی اسمی هم از «لیلا اسفندیاری» نیاورده! حداقل می تونس بگه : بعله! در این بین یک «ضعیفه ای» هم بود که توی گاشربروم کشته شد!! ... همون گاشربرومی که عظیم با غیرت ما توی همون روزی به قله ش صعود کرد که این ضعیفه گویا تونسته صعود کنه! و توی برگشت عظیم با غیرت ما در غیرتی مثال زدنی بزرگترین کاری رو که میشه برای یک هم وطن ، یک انسان و یک زن خسته کرد انجام داده و با قهرمانی تمام شاهد سقوطش بوده!!!! ... وبعد هم بالاسر جنازه ش رفته تا مطمئن بشه کشته شده!! البته ما هیچ کمکی به عظیم جان نکردیم و اون با همون غیرت مثال زدنیش تونست ده تا اسپانسر برای خودش پیدا کنه و در یک فصل سه تا قله رو صعود کنه!!! .... و ما اصلا هم به هر جای دولتی و ورزشی که اون ضعیفه برای پیدا کردن اسپانسر رفت زنگ نزدیم که بگیم مبادا بهش کمک کنین که طرف شدیدا غیر خودیه و اطلاعاتم تلفنش رو داره کنترل میکنه (اونم ما خودمون البته خبر داده بودیم!) تا ببینه این با کجاها حرف زده و مصاحبه کرده و پنبه ما که فدراسیون جمهوری اسلامی باشیم رو زده!

مریم

من نمیدونم حق با کیه .... ولی وقتی لیلا در مورد فدراسیون اونطور برای عموم و حتی کوهنوردهای خارجی حرف زده من هم بودم چیزی ازش نمیگفتم!