یک غار آبی جدید در منطقه ربط سردشت کشف شد

شهردار ربط از کشف یک غار آبی جدید در یکی از بوستان های این شهر باستانی خبر داد

ˈ کامل رسولی ˈ ، روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این غار مدتی قبل توسط کارگران شهرداری هنگام حفاری در محوطه بوستان ˈهواره برزهˈ در تپه سرچشمه این شهر با شناسایی دهانه آن کشف شد.

وی گفت: با توجه به باستانی بودن این منطقه عملیات حفاری متوقف شد و یک گروه کارشناسی از دانشگاه کردستان به سرپرستی ˈسعید خضریˈ استاد و عضو هیات عملی این دانشگاه به این منطقه اعزام شدند.

رسولی اضافه کرد: غار آبی تازه کشف شده این شهر توسط این گروه کارشناسی دانشگاه کردستان به صورت علمی مورد پژوهش و بررسی قرار گرفت و یافته های علمی اسرار درونی این غار طبیعی را تایید کردند.

وی افزود: این گروه پس از مطالعه و انجام آزمایش های مختلف، توانستند 30 متر از مسیر این غار را شناسایی کرده و چندین دالان، تالار دو طبقه، چاه، دخمه و استالاکتیت های (چکیده ها) گل کلمی و خوشه انگوری را در داخل آن مشاهده کنند.

رسولی گفت: بر اساس این مطالعه علمی این غار فضای زیرزمینی است که در امتداد ترک خوردگی ها و شکستگی های آهکی و آهک کریستالی و بر اثر فرایند غارزایشی با دهانه های کوچک به وجود آمده است.

وی اضافه کرد: این غار یک غار طبیعی است که بر اثر نفوذ آب های اسیدی در لایه های آهکی به وجود آمده و احتمال شبکه ای از حفره های آب زیرزمینی و گودال هایی در انتهای امتداد غار وجود دارد. شهردار ربط گفت: انجام این پژوهش علاوه بر شناسایی ابعاد داخلی این غار می تواند برای انجام کارهای مطالعاتی دیگر این غار و بازکردن ادامه مسیر آن موثر باشد.

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی های مهم این غار قرارگرفتن آن در محوطه پارکی با مساحت هفت هکتار است که در صورت سرمایه گذاری و اختصاص اعتبارات لازم می تواند به یکی از قطب های مهم گردشگری در آذربایجان غربی تبدیل شود. رسولی گفت: این غار آبی در فاصله یکصدمتری یک چشمه بزرگ که آب شرب شهر را تامین می کند قرار دارد و به احتمال زیاد درلایه های زیر زمین میان این غار و این چشمه و همچنین چشمه جوشان ˈکانی گراونˈ که در فاصله 5/1 کیلومتری آن قرار دارد ارتباط دارد.

وی یادآور شد: با توجه به این اینکه شهر ربط یک شهر باستانی بوده و دارای چندین تپه باستانی با بیش از هشت هزار سال قدمت است و یکی از سکونت گاه های کهن انسان های اولیه به شمار می رود می تواند از لحاظ ژئوتوریسم بسیار حائز اهمیت باشد.

شهردار ربط اظهار امیدواری کرد در سال های آینده با مطالعات بیشتر و نیز حضور تیم هایی از انجمن غارنوردی ایران و بازگشایی قسمت های دیگر این غار، زمینه لازم برای بازدید شمار زیادی از گردشگران و مسافران از این مکان فراهم شود.

شهر ربط با 20 هزار جمعیت در 15کیلومتری شمال شهرستان سردشت و در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

با تلاش جمعی از کوه نوردان شهرستان مرزی سردشت زمستان سال گذشته نیز یکی از بزرگترین غارهای آبی خشکی کشور در منطقه وزینه از توابع شهر میرآباد سردشت که در فاصله 54 کیلومتری مرکز سردشت واقع است کشف شد .

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید