مانیفست کلاغ ها !

.

پرسشگری حق ماست !   آگاهی حق ماست !   خواست عملکردی روشن ، شـــــــــفاف و مبـــــــــتنی بر عدالت از سوی مسئولین و مدیران تشکل های دولتی و غیر دولتی در کوه نوردی ایران ، حق ماست !  همان گونه که پاسخ گوئی و روشنگری اذهان و احترام و توجه به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی را وظیفه ی آنان می دانیم .

این وبلاگ هدف و رسالت خود را  روشنگری و مبارزه با لکه های سیاه در کوه نوردی ایران قرار داده است . مبارزه با دروغ . با فریب افکار عمومی . با پنهان کاری . با مصلحت اندیشی های پوشالی  . با بی عدالتی . با سرکوب اندیشه های منتقد . با ... در هر کجا و از سوی هر کسی که باشد ، فرقی نمی کند . مرعوب نام ها و عناوین نخواهیم شد . هراسی از ناسزاها ، تهمت ها و تهدید ها نخواهیم داشت . چرا که خواست عملکردی روشن ، شـــــــــفاف و مبـــــــــتنی بر عدالت را حق خود می دانیم !

در این وبلاگ ، روشنگری و مبارزه با لکه های سیاه ، لحن و ادبیات خاص خود را دارد . معتقدیم با کلمات و واژه های پاستوریزه نمی توان در نقد آلودگی و تعفن بخش هایی از جامعه مان _ که کوه نوردی ایران هم مانند جزیره ای جدا مانده ، عاری از آن نیست  _  قلم زد . شاید تندی لحن و ادبیات این وبلاگ با تعارفات تهوع آور کلیشه ای و خواست و عادت های یک جامعه ی چاپلوس و متملق در تضاد باشد اما این راهی ست که انتخاب کرده ایم . باج نخواهیم داد . کوتاه نخواهیم آمد . سازش نخواهیم کرد . حتی اگر ، تنهاترین " تن " ها شویم !  

آنتوان چخوف در یکی از داستان های بلند خود ( اتاق شماره ۶ ) از واکنش های انسانی سخن می گوید . به نظر چخوف ، انسان موجودی از پوست و گوشت و استخوان و عصب است . و دقیقا به همین دلیل نمی تواند نسبت به محیط پیرامونش واکنش نشان ندهد . نمی تواند نسبت به آنچه در اطرافش می گذرد بی تفاوت و بی اعتنا باشد ... و فکر می کنیم ، نقد انسانی ترین و خردمندانه ترین واکنش  انسان است نسبت به خود و نسبت به جامعه ای که در آن زندگی می کند .

نقد ، کینه توزی و دشمنی نیست . نقد، پرسشگری ست . نقد ، فروپاشی و تخریب نیست . نقد ، روشنگری ست . نقد ، منفعت طلب و مصلحت اندیش و محافظه کار نیست . نقد ، صادق و عدالت خواه و شجاع است . نقد ، جهل و دروغ و ریا را برنمی تابد . نقد ، آرمان گرا و انسانی و شریف است . نقد ...

.

ورقی فرض کن ، یک روی در تو ، یک روی در یار ، یا در هر که هست . آن روی که سوی تو بود خواندی ، آن روی که سوی یار است هم بباید خواندن ( مقالات شمس الدین محمد تبریزی)

.

/ 1 نظر / 4 بازدید
حاجی...

دمت گرم دیگه حاجی... با این 'تنهاترین تن ها' اصلا حال نکردم.مگه ما مردیم که کلا غ ها و حاجیمون تنهاترین بشه؟! هرکی نمیتونه چهارتا حرف حسابو بخونه و انتقادی رو که ازش میشه تحمل کنه اصلا بیخود میکنه میاد کلاغ ها،بیخود میکنه اسم خودشو میذاره کوهنورد،اهل قلم و ... هرکی نباشه ما هستیم خوبم هستیم تا جونشون دربیاد.