موج گرما دراروپا و سرعت آب شدن یخ های رشته کوه آلپ

موج گرما در اروپا بر سرعت آب شدن یخ های رشته کوه آلپ افزوده است. 


شبکه اول تلویزیون دولتی آلمان، «آ.اِر.دِ» با اشاره به اینکه گرمای مستمر در اروپا موجب ذوب شدن یخ های رشته کوه های آلپ شده است، گزارش داد: معمولا گرمای خورشید در سپتامبر به سطوح یخی این کوه، حمله و آنها را آب می کرد و تا قبل از آن پوشش برفی سطح کوتاه همچنان وجود داشت. اما با اینحال گرما در این منطقه از ژوئن گذشته شروع شده است که تاثیرات مهمی بر اکوسیستم این کوه دارد.


موج گرما در اروپا اینبار حتی بر توده های یخی سطح رشته کوه های آلپ نیز تاثیر گذاشته است. بعنوان مثال هم اکنون در بخش مشرف این کوه ها به کشور سوئیس، تکه های بزرگ یخ در تابستان امسال تا دو درصد حجم خود را از دست داده اند. در آلمان نیز فرآیند آب شدن این توده های یخی تشدید شده است. بطور کلی این توده های یخی در زمره بزرگترین منابع تامین کننده آب شیرین در کره زمین محسوب می شوند و ضمنا بر آب و هوای جهانی نیز تاثیرگذارند.


نینا ریگر، خبرنگار این شبکه افزود: زمانی که «سوگ اشپیتسه» مرتفع ترین کوه رشته کوه های «وتراشتاین» را ابر فرا می گیرد در واقع می توانیم بگوییم که توده های یخی سطح کوه در حال احیاء خود هستند. در ارتفاع دو و هزار ششصد متری، بزرگترین و بالاترین توده یخی آلپ، مشرف به ایالت بایرن آلمان تحت عنوان «شِنِه فرنر» قرار دارد. اینجا یکی از پنج نقطه دارای توده های عظیم یخی در بخش آلمانی رشته کوه های آلپ است. اما بر روی تمامی این توده ها اکنون آب جریان دارد. موج گرمای گذشته تنها در این منطقه روزانه سی و پنج هزار متر مکعب از یخ های این منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده است که با یک دهم مصرف آب شهر بزرگی نظیر مونیخ برابری می کند. میزان ذوب شدن این توده های یخی چنان زیاد است که حجم آب نهرهای شهر «واسربورگ آم این» را بیش از حد متعارف کرده است. این آب ها البته بعلت رسوب زیاد، قابل شرب نیستند. 


لودویگ براون، یخچال شناس آکادمی علوم بایرن آلمان در اینباره گفت: پیش بینی می کنم ظرف بیست تا سی سال آینده بطور مثال دیگر مناطق یخچالی نظیر «شنه فرنر» را در رشته کوه های آلپ نداشته باشیم. همچنین پیش بینی می شود که در سال 2100 میلادی نود درصد از یخچال های آلپ از بین بروند.

 

ایرنا

 

 

 

/ 0 نظر / 98 بازدید