حادثه ی تیلیچوپیک : اصرار سرپرست برای صعود دکتر تیم !!

بیش از شش ماه از حادثه ای که در برنامه ی تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی ایران به قله ی تیلیچوپیک روی داد و به کشته شدن سعید بهالو ( دکتر تیم ) منجر گردید می گذرد و هنوز گزارش رسمی و عمومی این برنامه _ علیرغم وعده های داده شده !! _ و هم چنین نتایج بررسی آن در " کمیسیون فنی نظارت و بررسی حوادث کوه نوردی برای افکار عمومی جامعه کوه نوردی ایران ارائه نشده است .

چندی پیش انجمن کوه نوردی فراز شهر کرد در سایت اینترنتی خود اقدام به انتشار قسمت هائی از آخرین یادداشت های شخصی دکتر سعید بهالو نمود .  با وجود آنکه این یادداشت ها بسیار کوتاه و خلاصه است اما به روشنی می تواند بیانگر گوشه ای از تصمیمات و عملکرد نادرست و اشتباهات مرگبار سرپرست برنامه ( حسین امانی ) برای تیمی باشد که عنوان " تیم امید " را بر خود دارد : کاهش ٩٣٠ متری ارتفاع در زمان ۵/١ ساعت و اصرار برای صعود دکتر تیم در شرایطی که محمود شعاعی ( رئیس فدراسیون کوه نوردی ) پس از حادثه و طی مصاحبه ای ادعا کرد که با دکتر شرط شده بود که حق صعود ندارد !!

http://www.faraz-shahrekord.blogfa.com

.--------------------------------------------------------

در یادداشت ۶ بهمن ٨٧ این وبلاگ ، نگاهی داشتیم به این برنامه و ابعاد مبهم و بی پاسخ مانده ی حادثه ای که به سقوط و مرگ سعید بهالو منجر گردید .

.

تیلیچوپیک : حکایت هم چنان باقی ست !

سرانجام ... گزارش و عکس هائی از برنامه ی تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی برای صعود قله ی تیلیچوپیک به همراه توضیحاتی بیشتر در باره ی چگونگی حادثه ی سقوط و مرگ دکتر سعید بهالو  منتشر شد  .  ما از مدت ها پیش در این وبلاگ به طرح پرسش ها  و انتقادهائی  پیرامون  این برنامه  پرداخته  بودیم  که_ به صورتی خلاصه _  شامل دو وجه عمده بود : 

١ _ اشاره به عملکرد غلط و اشتباهات مرگبار سرپرست برنامه در اصرار برای صعود  قله _ تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن _  و حاکمیت این فرهنگ و تفکر مصیبت بار در دستگاه دولتی کوه نوردی ایران :

« رئیس فدراسیون کوه نوردی دلایل سقوط دکتر بهاءلو پزشک تیم ملی امید و کلیه اقدامات انجام شده برای یافتن وی را تشریح کرد ... شعاعی گفت :  بهاءلو در دانشگاه تهران بیماری‌های ارتفاع را تدریس می‌کرد و فردی بسیار محترم بود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در  اعزام تیلیچوپیک حضور داشته باشد. اما در همان ابتدا با او شرط کردیم که تنها حق بالا رفتن تا "بیس کمپ" را دارد و اصلا نباید بالاتر برود. با او شرط کرده بودیم که به هیچ عنوان در تیم صعود به قله قرار ندارد... علی‌رغم تمام این پیش شرط‌ها هنگامی که درخواست وسایل او را دادیم،‌ وسایل صعود را خواسته بود که برخی از آن‌ها را تهیه نکردیم. اما متوجه شدم خودش این وسایل (مانند کفش‌های صعود) را از ایران تهیه کرده و به دنبال برده است.. .پس از 12 روز راهپیمایی اعضای تیم به منطقه رسیدند و در مسیر بازگشت از قله حدود ساعت 9 تا 10 شب بهاءلو سقوط می‌کند. در آن ساعات شب کوه نوردان غیر از یک چراغ کوچک روی کلاه خود چیزی برای دید نداشتند...خبرگزاری ایسنا »

مصاحبه ی محمود شعاعی در باره ی دلایل و چگونگی جزئیات حادثه ی سقوط دکتر تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی ، نکاتی جالب و در عین حال تکان دهنده را در خود نهفته دارد . نکاتی که به روشنی می تواند گویای ضعف ساختار مدیریتی و میزان آشفتگی در تشکیلات این نهاد دولتی و همچنین عقب ماندگی فرهنگ کوه نوردی در این سرزمین باشد ... آنجا که همگان فقط و فقط به صعود قله و به هر قیمت ممکن فکر می کنند . .

_ با دکتر تیم ، شرط و شروط (!) کرده بودند که حق صعود ندارد . چگونه است که دکتر برای این شرط ها کوچکترین پشیزی ارزش قائل نمی شود و با اطمینان به پوشالی بودن همه ی این شرط و شروط ها اقدام به تهیه و همراهی وسائل صعود با خود می کند ؟ آیا آگاهی دکتر نسبت به تزلزل و میزان آشفتگی در ساختار مدیریتی فدراسیون او را برای چنین رفتاری به جلو رانده بود ؟ نقش سرپرست تیم _ سرپرست تعیین شده از سوی فدراسیون _ در این میان چه بود ؟ آیا او را در جریان شرط های تعیین شده گذاشته بودند ؟ کاملا بعید به نظر می رسد که سرپرست برنامه از نقش و جایگاه مشخص شده برای دکتر تیم بی اطلاع باشد بنابراین او نیز باید پاسخ دهد که چرا و بنا به کدام دلایل به دکتر تیم _ و علیرغم تصمیم مدیریت فدراسیون _ اجازه صعود داده است ؟ از این وقایع و رویدادها چه نتیجه ای باید بگیریم ؟ اینکه اوضاع در فدراسیون کوه نوردی چنان از هم گسیخته و سردرگم است که هر کس حرف خودش را می زند و کار خودش را می کند ؟ رئیس برای خودش تصمیمی می گیرد ، دکتر برای خودش نقشه می ریزد و عمل می کند ، سرپرست تیم اعزامی راه خودش را می رود ... براستی آنجا چه خبر است ؟

_ تیم اعزامی فدراسیون ، مثلا تیم امید بوده است . در باره ی اصولی و منطقی بودن یا نبودن تصمیمات و زمان بندی های این برنامه ، چه کسی مسئول و موظف به پاسخگوئی به افکار عمومی است ؟ چگونه است و چرا تیم _ تیم مثلا امید _ در ساعات ٩ الی ١٠ شب در حال حرکت و بازگشت بوده است ؟ آیا اصولی که به سرپرستان تیم های اعزامی فدراسیون کوه نوردی آموخته اند چیزی غیر از آموزش هائی ست که در بقیه جاها به کوه نوردان و سرپرستان گروه های کوه نوردی در باره ی « ضرورت مدیریت صحیح و عاقلانه ی زمان » و اولویت امنیت و سلامتی اعضای تیم یاد داده می شود ؟ آیا در برنامه ی تیلیچوپیک فدراسیون کوه نوردی   ، دکتر تیم را  باید قربانی فرهنگ و تفکر بیمارگونه ی  " صعود قله تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن "  نیز دانست ؟... یادداشت ٣ آذر ٨٧ کلاغ ها

.

٢_ درخواست اثبات خبر صعود به قله ، که به دلیل عدم انتشار عکس های برنامه ، ابهام و تردیدهائی جدی نسبت به آن شکل گرفته بود ...

محمود شعاعی (رئیس فدراسیون کوه نوردی) چندی پیش و به دنبال ابهام در صعود تیم دماوندی ها به قله ی نانگاپاربات اعلام کرد : " ... کسی که قله‌ای را صعود می‌کند، با عکس‌هایش نشان می‌دهد که صعود کرده ... "  و حالا در شرایطی که بیش از یک ماه از اعلام خبر صعود قله ی تیلیچوپیک توسط تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی می گذرد هنوز هیچ عکس و یا سندی که نشان دهنده ی صحت این خبر باشد منتشر نشده است . موضوع چیست ؟ چه دلیلی برای این پنهان کاری وجود دارد ؟ آیا تیم اعزامی فدراسیون به قله ی اصلی نرسیده و اعلام خبر فتح ، دروغ می باشد ؟ ... در موقعیت فعلی ،  این سازمان وظیفه دارد _ تاکید می کنیم : وظیفه دارد _ هر چه سریع تر نسبت به روشنگری افکار عمومی و رفع ابهام و تردیدی که در باره ی صعود قطعی تیم اعزامی وجود دارد با انتشار اسناد و عکس های این برنامه اقدام نماید ... یادداشت ١٢ آذر کلاغ ها 

.

و سرانجام پس از گذشت حدود سه ماه  ، مصاحبه ی حسین امانی با ماه نامه ی خبری فدراسیون نتوانسته است به هیچ یک از پرسش ها و انتقادهای قسمت اول ، پاسخ هائی منطقی و قانع کننده ارائه دهد و به شکلی غیراخلاقی و ناجوانمردانه _ چون نیستند که از خود دفاع کنند _ بار همه ی مشکلات و مسائل بوجود آمده در برنامه ، متوجه تعلل و کم کاری و اطلاعات غلط شرپاها شده است !! 

هم چنین ، دو عکس منتشر شده _ برخلاف نظر و امیدواری حسین رضائی در کوه نوشت _ نیز پاسخ و استنادی مناسب برای ابهامات موجود پیرامون صحت خبر صعود تیم به قله نیست ! چرا باید از سوی افکار عمومی ، عکس هائی چنین بی کیفیت و تاریک و فاقد چشم انداز به عنوان سند اثبات صعود پذیرفته شود ؟! حسین امانی در مصاحبه ی خود به فیلم کوتاهی اشاره می کند که توسط یکی از اعضای تیم و پیش از تاریک شدن هوا از قله و موقعیت اطراف گرفته شده و می گوید در آرشیو فدراسیون موجود است . به نظر می رسد انتشار این فیلم و نمایش آن در جلسه ی گزارش برنامه _ که وعده ی آن داده شده _ برای فدراسیون کوه نوردی و برای اثبات صعود _ حداقل(!)  _  یک نفر از اعضای تیم ، یک ضرورت است زیرا آن طور که از ادامه ی گفته های حسین امانی می توان استنباط نمود : به دلیل تاریکی هوا ، هیچ مدرک و سند موجه و قانع کننده ای برای اثبات صعود دیگر اعضای تیم به قله وجود ندارد !!

آرشیو وبلاگ کوه نوشتhttp://koohnevesht.blogfa.com

مصاحبه ی حسین امانی در سایت فدراسیون http://www.mfi.ir/site

.

 

/ 0 نظر / 40 بازدید