کامنت روز

" یک پیشنهاد : سیر حوادث ناگوار در کوه نوردی کشور که که منجر به مرگ یا جرح گردیده بنظر  رو به فزونی است . آیا وقت آن نرسیده تحقیقی فراگیر در این خصوص انجام شود؟ نتایج این تحقیق و تعیین شرایط ایران در مقایسه با سایر کشورها اولین گام در اتخاذ روش های اصلاحی خواهد بود و بایستی به سوالاتی نظیر :

 
1_ آیا آمار حوادث در ایران از متوسط جهانی بالاتر است ؟ (شبیه تصادفات جاده ای و ...)
2_ سهم هر یک از عوامل ذیل در این حوادث چقدر است ؟
# کیفیت آموزش
# کیفیت وسایل مورد استفاده
# تجربه کوه نورد قربانی و همنوردان و تناسب آن با برنامه
# کیش شخصیت و ناهنجاری های فرهنگی نظیر تفکر "صعود به هر قیمت" نزد  قربانی ، همنوردان و جامعه کوه نوردی
#  عدم حساسیت هدفمند افکار عمومی جامعه کوه نوردی
       

انجام مناسب این کار قطعا فراتر از ظرفیت نهادهای دولتی مباشد و نیاز به تشکلی "مردم نهاد " ( شاید انجمن ) بعنوان متولی دارد .

 

یک راه تشکیل کارگروهی از کوه نویسان برای این منظور می باشد ، این تیم بایستی ارتباط گسترده ای با نخبگان و متولیان این ورزش داشته باشد . لزومی ندارد اعضای این تیم هیمالیا نورد باشند بلکه بایستی بتوانند ضمن جمع آوری اطلاعات مرتبط ازنظرات کوه نوردان ،پیش کسوتان و ... استفاده نموده و نهایتا در فرآیندی علمی به دسته بندی و آنالیز "ورودی ها " بپردازند . بنظر می رسد چنین پتانسیلی نزد کوه نویسان (حداقل بخشی) وجود دارد، جماعتی که می توانند روزها ،هفته ها و یا ماه ها به بحث های بی پایان در مورد" صعود قلم" نظیر شمارش صعود ها ، مبتکر آن ها ، مادر وپدر و مادر بزرگ آنها و ... بپردازند .قطعا وقت لازم جهت انجام این کار آماری ، تحقیقی و تحلیلی راخواهند داشت . این کار گروه می تواند با داشتن وبلاگ اختصاصی فراخوانی جهت جمع آوری اطلاعات مرتبط بدهد و ضمن تهیه پرسش نامه های مناسب با تعیین "جمعیت های نمونه آماری" از مرتبطین این رشته اقدام به نظر سنجی نماید و با تحلیل نتایج ، سهم هر یک از عوامل پیش گفته را در بروز حوادث کوه نوردی تعیین نماید . کار بایستی بدور از جنجال ها و حب وبغض ها انجام شود . هدف تعیین شخص یا اشخاص مقصر نباشد و از بردن نام ها و ایجاد تنش و حساسیت پرهیز شود چه در غیر این صورت اولین قربانی "حقیقت" خواهد بود . حتی به اشخاص مورد نظرسنجی اطمینان داده شود که اسامی آنها محفوظ خواهد بود . در خاتمه متذکر می گردد نویسنده ادعا و تعصبی نسبت به این متن ندارد و نقد بررسی آن موجب امتنان است . این نوشته جرقه ای است در دل تاریکی ، باشد که خورشید به همت دوستان به این تاریکخانه بتابد . "

نویسنده : نسیم ... در بخش نظرات خواننده گان

.

/ 8 نظر / 5 بازدید
سارا عدالتیان

با سلام بهار سال گذشته اطلاعیه ای در فصلنامه کوه به چاپ رسید و همزمان بر روی چند سایت اینترنتی منتشر شد: اطلاعیه جمع آوری گزارش حوادث در کوهستان در راستای اعتلای ورزش کوهنوردی و کمک به امر آموزش جهت کاهش حوادث، و نیز پیشگیری از وقوع حوادث در کوهستان، از تمامی کوهنوردان و سنگنوردان دعوت به همکاری می نماییم تحلیل و بررسی حوادث، توسط مجید ثابت زاده، متخصص آموزش جستجو و نجات و عضو تیم امداد پارک ملی یوسمیتی، کالیفرنیا، و تنی چند از کوهنوردان با سابقه در کشورمان انجام می پذیرد لذا از تمامی کوهنوردان و سنگنوردان دعوت می شود تا با ارسال گزارش حوادثی که در آن حضور داشته و یا عملیات امدادرسانی را انجام داده اند، در تحقق این امر ما را یاری نمایند با سپاس مجید ثابت زاده سارا عدالتیان o9... این طرح به یاری بسیاری از کوهنوردان کشورمان در حال اجراست.

کوهنورد

باید حوادث نقد و علل حوادث بررسی و به کوهنوردان منعکس شود، اما وقتی غرض ورزی و غرض ورزان، هدف مند پا به این عرصه می گذارند، برای از بین نرفتن زحمات صادقانه صعود کنندگان، نقد ها محفلی و انتقال تجارب بسیار کمرنگ می شود. به امید بالا رفتن فرهنگ نقد سالم و سازنده، نه تخریب کننده..

برج سینا !

برای ارزیابی یک معرکه، نخست باید سکوت کرد تا گرد و غبار سوءتفاهم ها بخوابد و صحنه را درست بتوان دید؛ اما پس از غبار، باید تا دیر نشده سخن گفت؛ مبادا تماشای عافیت طلبانه معرکه، ظلمی را به رسمیت بشناسد.

a

کاش اسم مرحوم عیسی هم مثلاً مرحومه پروانه یا ساناز یا نیلوفر یا . . . بود!!

فرید

سلام پیشنهاد بسیار خوبی است. تقریبا بخشی از وظایفی که دوست داشتم هیات اجرائی صعود قلم بتواند به پشتوانه رای اعضایش آن را به انجام برساند. به گفته خانم عدالتیان اکنون با توجه به اینکه این مهم شروع شده و توسط آقای ثابت زاده در حال انجام است. خوب است مورد توجه قرار گیرد. و ما نیز پیگیری کنیم.

نسیم

آقای نصیری با سلام ، از بذل توجه جنابعالی و اختصاص پستی به این منظور سپاسگزارم

حمید

طرح در حال اجراست !!! و کوهنوردان ما هم همچنان در حال سانحه دیدن!!! حالا خروجی های این طرح در حال اجرا چه زمانی تدوین می شود و در اختیار کوهنوردان قرار می گیرد خدا داند ... حکایت لوله کشی آب رحمت آباد است و ...

قطره

این موضوع علاوه از سیستم نادرست تا حد زیادی به خود ما مربوط میشود ما وقتی میدانیم جاده هایمان غیر استاندارد است و خوردو هایمان نیز همینطور باز باسرعتی دیوانه وار بسوی مرگ میرانیم.