دریاچه ی ارومیه را نجات دهید !

خشکی دریاچه ارومیه تا پایان شهریور امسال به 60 درصد می رسد . دریاچه ارومیه در قسمت های جنوبی تا 10 کیلومتر پسروی کرده است و در شمال دریاچه پسروی کمتری نسبت به جنوب آن وجود دارد .  با ادامه روند کنونی پسروی دریاچه ارومیه سطح خشکی این دریاچه تا پاییز امسال به 60 درصد خواهد رسید که 3 هزار و 420 کیلومتر مربع از مساحت دریاچه ارومیه را شامل می شود .  با افزایش میزان دما در سطح حوزه دریاچه ارومیه میزان تبخیر نیز در این حوزه آبی افزایش یافته بطوریکه تبخیر در سطح دریاچه ارومیه از 960 میلی متر در سال به یک هزار و 300 میلی متر در سال کنونی رسیده است .  با ادامه روند تبخیر آب تا پایان فصل آتی تراز دریاچه ارومیه به هزار و 271 سانتی متر خواهد رسید که پایین ترین حد خود در یکصد سال گذشته است .
سطح تراز اکولوژیکی دریاچه ارومیه هم اکنون هزار و 273 سانتی متر است که 37 سانتی متر پایین تر از زمان مشابه در سال گذشته است و 7 متر و 20 سانتی متر نسبت به سطح آبهای آزاد کاهش نشان می دهد . خشک شدن دریاچه ارومیه پیامدهای ناگواری خواهد داشت ، از بین رفتن پلاژ ها و مجتمع های گردشگری و کاهش گردشگری در حوزه دریاچه ،کاهش سطح آب های زیر زمینی به سبب نبود بارندگی های مناسب و تغذیه نشدن سفره های زیر زمینی در سال های اخیر و به خطر افتادن فعالیت های کشاورزی در اطراف این حوزه آبی از جمله آنهاست . انتقال ذرات حاصل از خشک شدن دریاچه ارومیه ضمن تاثیر گذاری بر حاصلخیزی زمینهای کشاورزی ، روی دستگاه تنفسی مردم نیز آثار منفی خواهد گذاشت. کارشناسان پیش بینی می کنند با خشک شدن دریاچه ارومیه تا چندسال آینده میلیاردها تن نمک برجای بماند .
با وجود بحرانی بودن وضعیت دریاچه ارومیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه این هفته با دو فوریت طرح انتقال آب برای نجات دریاچه ارومیه مخالفت کردند . دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه ایران و بیستمین دریاچه جهان است که به علت ویژگی های طبیعی و اکولوژیکی در زمره یکی از 22 تالاب بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است .

.

منبع : اینترنت

.

/ 4 نظر / 53 بازدید
کاظم فریدیان

به نام خدا با سلام در اعتراض به ناديده گرفتن خردجمعي و چندصدايي كه روح حاكم باشگاه كوه نوردي و اسكي دماوند است و خود حق پنداري جمعي از پيران مصلحت!! انديش باشگاه كه در مراسم بزرگداشت شادروان ليلااسفنياري مانع نمايش فيلم "ليلاي بي ليلي" شدند اينجانب كاظم فريديان، مدال صعود قله نانگاپاربات به باشگاه باز پس داده و استعفاي خود از عضويت در باشگاه كوه نوردي و اسكي دماوند را تقديم نايب رييس هييت مديره جناب آقاي اكبر مشهدي زاده مي نمايم. "ليلاي بي ليلي" شرح مختصر و مستندي بود از سازوكار نخبه كشي جامعه ي كوه نوردي كه ليلاهاي اين مرز و بوم را به ورطه ي پاكبازي و جانفشاني مي كشاند در حاليكه فرصت سوزترين و استعدادكش‌ترين افراد را بر مسند نشانده و تكريم مي كند. به اميد پيروزي و سربلندي ايران و ايراني و باشگاه كوه نوردي و اسكي دماوند كاظم فريديان 5/6/1390

حیف دریاچه خیلی زیبایی بود روند این جور چیزها تو ایران اینگونه است: اول همه شور و هیجان می گیره، تو فیس بوک تو توییتر تو روزنامه و ... می نویسند ولی بعد از یک مدت همه بی خیال می شوند و آب از آب تکون نمی خوره کلا دریاچه ارومیه تعطیل شد رفت پی کارش دیگه داغ تر از جنبش سبز که نداشتیم همه رفتند سر خونه و زندگیشون و بی خیال شدند!

سایت دانلود نرم افزار

سلام. من از بازدید کننده های قدیمی وبلاگ شما هستم. با توجه به محتوای خوبی که دارید، خوشحال میشم اگر با هم تبادل لینک داشته باشیم. لطفا سایت من رو ببینید و اگر مایل بودید توی سایتم برام پیغام بگذارید تا تبادل لینک کنیم. قبلا هم پیغام گذاشتم براتون ولی جوابی ندادین :( راستی لینک کوتاه شده ست. اگر روش کلیک کنید سایت من باز میشه.