نگاه طلبکارانه و تحقیرآمیز پروانه کاظمی به شرپاها

_ عصر روز سه شنبه 18 تیرماه 92 پروانه کاظمی گزارشی از تلاش ناموفق خود بر روی کانچن جونگا را در سالن اجتماعات سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران ارائه نمود .

 

_ گزارش پروانه کاظمی به دلیل فقدان نکات تازه و قابل توجه ، به شدت خسته‌کننده و کسالت‌بار بود. همان حرف‌های همیشه‌گی ... و بارها گفته شده/ شنیده شده/ خوانده شده ... از فعالیت بر روی مسیری نرمال و بارها صعود شده در هیمالیا .

 

_ اما مهم‌ترین  و البته آزاردهنده‌ترین نکته در گزارش پروانه کاظمی ، تفکر و نگاه تحقیرآمیز و طلبکارانه‌ی او نسبت به شرپاها بود. او بار اصلی شکست خود در کانچن‌جونگا را به تمامی بر دوش شرپاها نهاد:"  آنها استاندارد برقراری کمپ را رعایت نمی‌کردند . آنها به تعهدات خود عمل نمی‌کردند . آنها رفتار غیرمسئولانه داشتند . آنها شرط من را مبنی بر اینکه صعود گروهی نمی‌کنم نادیده گرفتند . در ناهماهنگی تیم های شرپاها هیچ کس کار نمی‌کند . آنها مسائل اخلاقی را رعایت نمی‌کنند. بین آنها مسایل مالی پر رنگ شده و ... " و البته روشن بود که نگاه طلبکارانه و یک جانبه و غیرمنصفانه‌ی پروانه کاظمی نمی‌گذارد او مثلا به نقش تعیین کننده‌ی آنان در صعودهای موفق و از جمله در همین برنامه _ و باز هم در مثال به نقش آنان در صعود موفقیت آمیز رضا شهلائی اشاره داشته باشد.  مگر آنان شرپاهای خود را از سیاره‌ی دیگری آورده بودند؟!    چرا فقط پروانه کاظمی و امثال او باید همواره با شرپاها در مشکل باشند‌؟!   ... پرسشی که پاسخ روشن و صریح آن را لحظاتی بعد و در همان جلسه دریافت کردیم!!

 

_ از نگاه غیرانسانی پروانه کاظمی نسبت به شرپاها و صحبت هایش در این زمینه ، بی اختیار به یاد برنامه ماناسلو و همه‌ی آن انتقاداتی افتادیم که به او در باره نوع نگاه و رفتارش در حادثه‌ی مرگ عیسی میرشکاری مطرح شده بود ( این لینک را ببینید ) .

 

_ به گزارش برگردیم ... می توانید فضای بی‌حس و حال و بی‌رمق جلسه را بگذارید در کنار خاموش بودن دستگاه‌های تهویه سالن و گرمای کلافه کننده و ... اما این همه‌ی ماجرا نبود!

 

_ در میانه‌ی گزارش ، با ورود یکی از شخصیت‌های برجسته‌ی کوه‌نوردی جهان یعنی پیتر هابلر و همسرش، به یک باره حال و هوای جلسه دگرگون شد و آن فضای خسته‌کننده و کسالت‌بار جای خود را به شور و نشاطی هیجان انگیز داد. ابتدا در باره سوابق و جایگاه تاریخی هابلر در کوه‌نوردی جهان و حتی تاثیر و نقش او در کوه‌نوردی ایران برای حاضرین در جلسه توضیحاتی ارائه شد و سپس میکروفن به او سپرده شد تا ...

 

 

 _ آنچه بعد از حضور پیتر هابلر در جلسه‌ی گزارش پروانه کاظمی رخ داد ، نمایشی جالب و مثال زدنی از تقابل دو تفکر و دیدگاه کاملا متفاوت در ورزش کوه‌نوردی بود. از یک سو ، تفکر و دیدگاهی که در عطش صعود و افتخار و نام‌دار شدن به هر قیمت ممکن می‌سوزد و با اتکا به دلارهایش خود را ارباب و صاحب تام‌الاختیار همه‌گان و از جمله شرپاها می‌داند و در سوی دیگر،  نگاه انسانی و قابل احترام و تحسین‌برانگیز کوه‌نوردانی قرار دارد که ... آن شب دانستیم هابلر بزرگ از دسته‌ی دوم است !

 

_ به شکلی کاملا اتفاقی و البته بسیار جالب ، هابلر بخش عمده‌ای از سخنانش را به شرپاها اختصاص داد. آنچه او گفت در تقابلی آشکار با سخنان و نوع نگاه پروانه کاظمی قرار داشت : " ... وقتی صعود می‌کنیم ، مهم اینه که ما از کوه چه می  گیریم؟ ... نباید به کوه به مثابه ی دشمن نگاه کنیم باید به آن مهر بورزیم ... احترام به شرپاها در اکسپدیشن ها فراموش شده است ... خیلی بد است که بخواهیم با آنان رفتارهای زشت و تحقیرآمیز داشته باشیم ... باید به سمت رفتار دوستانه برویم ... آنان مردمانی بزرگ تر ، قوی تر و سریع تر هستند ... کوه مال آنهاست ... شرپاها ، ما باید آنان را درک کنیم ... اگر شما به آنان نگاهی غیردوستانه و تحقیرآمیز داشته باشید آنان نیز همین نگاه را خواهند داشت ! ... " و ما در همین جا برای پرسشی که در ذهن‌مان جای گرفته بود یعنی "چرا فقط پروانه کاظمی و امثال او باید همواره با شرپاها در مشکل باشند‌؟! " پاسخی روشن و صریح دریافت کردیم: اگر شما به آنان نگاهی غیردوستانه و تحقیرآمیز داشته باشید آنان نیز همین نگاه را خواهند داشت !

 

_ نگاه پرشور و اندیشه های انسانی پیترهابلر موجب گردید برای نزدیک به یک ساعت ، مضمون اصلی جلسه یعنی گزارش پروانه کاظمی و حتی شخص او کاملا فراموش شود!

 

 _ آن شب دانستیم برخی نام‌های بزرگ در تاریخ کوه‌نوردی جهان ، فقط با انجام کارهای ارزنده و شاخص ماندگار نشده‌اند . نقش تعیین کننده‌ی شخصیت و نگاه انسانی‌شان را نیز نباید هیچ‌گاه فراموش کرد!

 

 

 

/ 13 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد رضا

سلام آقا اینجور که شما نقل کردید داستان خیلی جالب بوده. سوالی که من دارم اینه که به نظر شما صحبت های آقای پیتر هابلر متاثر از صحبت های خانم کاظمی بوده؟منظورم اینه که شاید چون خانم کاظمی آنگونه صحبت کرده اند ایشان هم مخصوصن این صحبت ها را کرده اند.

زری

سلام آقای نصیری نقدتون رو خوندم و بسی لذت بردم. متاسفم از اینکه رسیدن به قله و کسب نام و شهرت برای عده ای آنقدر مهم است که رفتارهای انسانی و ارزشهای اخلاقی رو فراموش می کنن! شاید اگر پروانه کاظمی در صعود مانسلو همون نگاه انسانی که ارش حرف زدین رو به همنوردشون عیسی می داشتن، عیسی الان زنده بود!

g

http://www.amordadnews.com/neveshtehNamyesh.aspx?NId=9865

استاد

سلام کاملا درست است اگر همان روز اول با این خانم در رابطه با رفتارهای غیر انسانی در ماناسلو درست برخورد میشد و یا اینکه در رابطه با عدم استفاده از پرچم کشوری که در ان زندگی میکند وپول برنامه هاش را در میآورد درست برخورد میشد ویا اینکه فدراسیون به جای حول شدن از بهره برداری از برنامه های این خانم از حول تو حلیم نمیفتاد باید درست برخورد میکردند امروز شاهد این گونه نقدها نبودیم امیدوارم جامعه فهیم کوهنوردیمان با چشم باز به موضوعات کوهنوردی کشور نگاه کند و فریب تبلیغات این وآن رانخورند .در هر صورت همه چیز هیمالیا نوردی نیست وخیلی چیزهای دیگه باید داشت.

امين معين

متاسفانه نتونستم خودمو به جلسه برسونم... نکته جالب اینجاست که پیتر هابلر از معدود کونوردانیه که بدون کمک شرپا ها هم کارهای بزرگی در هیمالیاانجام داده! ولی میبینیم که همچنان ارزش ها رو حفظ میکنه... قطعا نگاه امثال هابلر با پروانه کاظمی به هیمالیا و متعاقبا به شرپاها یکسان نیست .. تنها چیزی که به ذهنم میرسه اینه که خانم کاظمی در آینده کمی بیشتر هزینه کنن و شرپاهایی رو به خدمت بگیرند که به تعهداتشون عمل کنند!

علی رحمانی

گزارش انتقادی شما مثل همیشه جالب بود چندی قبل درخواست لینک کردم اگه ممکنه با عنوان گروه کوهنوردی سروش لینکم کنید متشکرم

حالا!

تشخیص اینکه در نوشته ای مساله شخصی دخیل بوده یا نه همیشه کار آسانی نیست و اینکه کسی را نقد کنیم همیشه نمی تواند نشان دهنده حب و بغض باشد. اما گاهی اوقات شواهدی در جاهایی از نوشته دیده می شود که انکار این مساله را سخت می کند، مثلا: " گزارش پروانه کاظمی به دلیل فقدان نکات تازه و قابل توجه ، به شدت خسته‌کننده و کسالت‌بار بود. همان حرف‌های همیشه‌گی ... و بارها گفته شده/ شنیده شده/ خوانده شده ... از فعالیت بر روی مسیری نرمال و بارها صعود شده در هیمالیا..." حالا موضوع توهین به شرپاها که موضوع جدایی است را کنار می گذاریم! آیا شما راجع به عظیم قیچی ساز هم با همین ادبیات و جملات سخن می رانید. خوب صعودهای ایشان هم تکراری است و ظاهرا هدفشان هم با خانم پروانه کاظمی مشابه!

دیار الوند - بیات

درود بر شما من کاری به گفته های جنابعالی و خانم کاظمی ندارم اما فقط تاکیدم رو اینه که وقتی کسی بابت کاری پول میگیره باید همان خدمت و کالا رو ارائه بده چه شرپا باشه چه هر کس دیگه ... و اگر کوتاهی کرد ... باید مطرح بشه بهروز باشی

ای وای بر شما کوهنوردان که باز برای شنیدن گزارش کوهنوردی پای صحبت این حیوان مینشینید. اینجا رو بخونید :http://avrin-climbing.blogfa.com/post-68.aspx

موسي سبزي

عروس بلد نيست برقصه ميگه زمين كجه