کوه نوردان به توصیه های امدادی توجه کنند!

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به شرایط ناپایدار جوی و بارش برف و باران در اغلب مناطق کوهستانی کشور، کوه نوردان اعزامی به مناطق کوهستانی در سراسر کشور توصیه های ایمنی و امدادی را جدی بگیرند.

ˈحسین درخشانˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، از همه کوه نوردان اعزامی به مناطق کوهستانی خواست هنگام برنامه ریزی صعود به مناطق کوهستانی ضمن به همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل و همچنین آگاهی از وضعیت آب و هوایی مناطق صعود، از مسیرهای مشخص برای صعود و فرود به ارتفاعات کوهستانی استفاده کنند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در ادامه افزود: با توجه به تاریکی زود هنگام فصل پاییز، کوه نوردان اعزامی به مناطق کوهستانی، زمان بندی مناسب برای به پایان رساندن برنامه صعود و فرود را قبل از تاریکی هوا داشته باشند.

وی ‌به همراه داشتن وسایل ضروری کوهستان شامل مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان، کیف کمک های اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی و گوشی همراه را برای کوه نوردان ضروری دانست.

درخشان اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک (پرتگاه ها، مناطق با احتمال سقوط درآب، مناطق با احتمال ریزش سنگ) را برای گروه های کوه نوردی عازم به ارتفاعات ضروری دانست.

این مقام مسوول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از کوه نوردان خواست در زمان حاضر از صعود انفرادی به مناطق یاد شده خودداری کنند و اگر قصد صعود به مناطق کوهستانی را دارند به همراه گروهی مجرب و آموزش دیده اقدام به این کار کنند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از کوه نوردان درخواست کرد تا حد امکان از صعود به ارتفاعات برفگیر و صعب العبور کوهستانی بدون اطلاع به اعضای خانواده، دوستان نزدیک و فدراسیون کوه نوردی خودداری کنند و در صورت عزیمت به ارتفاعات کوهستانی از لباس های دارای رنگ واضح ( قرمز، زرد و فسفری) برای سهولت در رصد امدادگران و نجاتگران استفاده کنند.

وی توجه به علائم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افراد مجرب، فراگیری آموزش های کوه نوردی و همراه داشتن شماره تماس ارگان های امدادرسان منطقه (اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی ) را برای کوه نوردان ضروری دانست.

 

ایرنا

 

 

/ 1 نظر / 6 بازدید