بحران در یخچال‌های قطب جنوب

گرمایش جهانی این روزها بسیار مساله‌ساز شده است. هواشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اثرات ترکیبی جنگل‌زدایی و سوزاندن سوخت‌های فسیلی باعث افزایش میزان دی‌اکسیدکربن در اتمسفر به حداقل دو برابر و افزایش درجه‌ حرارت جهانی به میزان 2 تا 3 درجه سیلسیوس خواهد شد.

افزایش درجه‌ حرارت می‌تواند چهره کنونی زمین را کاملا تغییر دهد. یکی از عوارض گرمایش جهانی ذوب شدن یخچال‌های عظیم در قطب است که به دلیل تاثیر مستقیم آن در افزایش سطح آب دریاها بسیار مورد توجه طرح‌های تحقیقاتی است. اخیرا یک تیم تحقیقاتی از موسسه پژوهشی آلمانی آلفرد واگنر نتایج تحقیقات خود را روی دومین سکوی عظیم یخچالی قطب جنوب منتشر کرده است. دانشمندان این تیم تحقیقاتی معتقد هستند که ظرف 6 دهه آتی تکه‌های عظیم یخچالی به صورت زنجیروار از این سکو جدا خواهند شد و این پدیده را باید در نوع خود فاجعه‌ای بزرگ دانست. بقای بسیاری از سواحل این روزها در دامنه‌ای از ابهام قرار گرفته است.

یک مقایسه ساده در فاصله سال‌های 2003 تا 2010 نشان می‌دهد که سطح آب دریاها تنها به واسطه ذوب شدن یخ سالانه 5‌/‌1 میلی‌متر افزایش پیدا کرده است. بعلاوه دریاها به واسطه انبساط گرمایی حاصل از جریانات آب گرم شاهد 7‌/‌1 میلی‌متر افزایش سطح دیگر نیز بوده‌اند. دانشمندان معتقدند که این‌بار فرا رسیدن تابستان در قطب جنوب شاید بسیار دراماتیک باشد.

 

منابع: livescience / discover

فرناز حیدری / جام‌جم

 

 

/ 1 نظر / 6 بازدید