فاجعه ی برودپیک : گشایش مسیر ایران فراموش شد!!

_ به نظر می‌رسد با گذشت زمان می‌توانیم اندک اندک به آشکار شدن پاره‌ای نکات مبهم، پنهان و ناگفته‌ی فاجعه‌ی برودپیک  از زبان مسئولان و دست اندرکاران آن برنامه امیدوار باشیم.

 

_ رامین شجاعی در آخرین پست وبلاگ خود و به بهانه‌ی  جمع‌آوری و انتشار مجموعه  گزارش‌ها و یادداشت‌های آیدین بزرگی ، مقدمه‌ای را نوشته است که در آن برای توصیف و بیان کلیت برنامه‌ی اجرا شده (برودپیک)  دیگر اشاره‌ای به "گشایش مسیر جدید ایران" وجود ندارد:

" ...آیدین و همنوردانش، پویا کیوان و مجتبی جراهی بعد از صعودی توانفرسا و دشوار موفق شدند جبهه غربی برودپیک را به روش سبکبار(آلپی) از کمپ 3 صعود نمایند. متاسفانه در هنگام بازگشت از قله در هوای طوفانی مسیر برگشت را گم کردند و بعد از چند روز دست و پنجه کردن با مرگ در برودپیک جاودانه شدند..."

 

_ بله . و به همین ساده‌گی آن همه تبلیغات و جنجال و هیاهو ( که البته برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌ها و کاستی‌های سرپرستی و برنامه بود) مبنی بر "گشایش مسیر جدید ایران" فراموش می‌شود!! ... جبهه‌ی غربی برودپیک به روش سبکبار از کمپ 3 صعود شده است!!

 

_ به نظر می رسد با گذشت زمان می‌توانیم اندک اندک به آشکار شدن پاره‌ای نکات مبهم، پنهان و ناگفته‌ی فاجعه ی برودپیک  از زبان مسئولان و دست اندرکاران آن برنامه امیدوار باشیم.

 

 

 پی نوشت:

در ورزش دوچرخه‌سواری و هنگام مسابقات گروهی ، تکنیک و روشی وجود دارد که به آن خوابیدن در باد نفر جلوئی می‌گویند... به نظرم ، آخرین پست رامین شجاعی آشکارا تلاش او برای خوابیدن در باد افتخارات آیدین را  نشان می‌دهد!!

 

 

 

 

/ 6 نظر / 179 بازدید
محسن

سلام: رامین شجاعی متاسفانه درنوشتن برخی جزییات زیرکانه وارونه گویی پیشه می کند. مثلا در همین پست و مقدمه ای نوشته است که مدتی پیش و به مناسبت سالگرد این عزیزان این مطالب را آماده کردم در صورتیکه در دومین سالگرد این عزیزان رامین شجاعی هیچ پستی حتی در حد یک خط هم ننوشت حالا بعد از این همه مدت با نوشتن چنین جملاتی روی آن غفلت بزرگ به نوعی سرپوش میگذارند. در مورد گزارش و جزییات برنامه هم رامین به همین شیوه عمل کرد که ارایه یکطرفه با کمترین جزییات و بیشترین سکوتها در مورد بزنگاههای برنامه از ویژگیهای نوشته های ایشون و بازیهای زیرکانه نوشتاری ایشان هست. هنوز بعد از دو سال و چند ماه از مرگ آن سه کوهنورد عزیز رامین حاضر به ترتیب دادن گفت و گویی بین خوانندگان وبلاگش و تنها شاهد بازمانده و همراه این تیم که در تمام لحظات ان روزها در کمپ 3 در کنار رامین بوده است نشده

پرسشگر

آرشی ها "افتخار" بزرگ را فراموش نکرده اند و به تازگی عکس قله برودپیک با پوشش پرچم سه رنگ سایت باشگاه آرش را زینت داده

ostad yusa

سکوت رامین شجاعی و مسئولین باشگاه آرش در یک سال گذشته به دلیل آن است که بتوانند تاریخ آن فاجعه را در آینده همانگونه که خود می‌‌خواهند روایت کنند و نه آنگونه که واقعیت داشته. به همین دلیل است که هر ساله برای سنجش وضعیت افکار عمومی‌ و واکنش علاقمندان به آن ماجرا‌، مطلب کوچکی درج میکنند و ادعای جدیدی نظیر همین صحبت اخیر رامین شجاعی میکنند. آنان در پی‌ خریدن وقت و سپری کردن زمان هستند.

رضا شهره

سلام آقای نصیری گاه به گاه حرف هایی می زنین که واقعا شان کوهنورد رو خدشه دار می کنه! من هیچ نسبتی با آقای شجاعی ندارم و اتفاقا به عنوان یک مخاطب عام - در حد توان اندکم نقد های تندی به ایشون و مجموعه ی آرش داشتم. ولی به نظرم این"هیاهو" سازی های شما باعث میشه که امثال من- که می بینن انبان منتقدان برنامه برودپیک تا این حد خالیه که دست به دامن چنین بحث های ضعیفی میشن- همه ی حق رو به ایشون بدن. 1- آخه کجای جمله ی "جبهه غربی برودپیک را به روش سبکباراز کمپ 3 صعود نمایند." با نو بودن مسیر ناسازگاره؟ یعنی اگه سایت اربکو بنویسه که "اربکو جبهه ی جنوب غربی برودپیک را به روش سبکبار صعود کرد" ادعای گشایش مسیر رو پس گرفته؟ 2- از همه عجیب تر اینه که نویسنده تو همون پست بارها یادآوری کرده که گشایش مسیر انچام شده!!؟؟؟ مثال ها: "...بعد از صعود برودپیک از مسیری جدید برای همیشه در کوهستان آرام گرفت..." "تابستان 1392 بار دیگر...عازم شد تا برودپیک را از مسیر جدید تا قله صعود نماید." 3- اگه ایشون با ادبیاتی فانحانه می گفتن:"در مسیر جدید صخره ها به لرزه درآمدند و..." شما از

رضا شهره

4- و حالا اون موضوع باد و دوچرخه! بهمن ماه پارسال نیما تو یکی از پست های برنامه ی هفت خوان، یادی از برنامه ی آیدین و پویا کرده بود و من با همین اتفاق ساده فکرکردم چه خوبه همه گزارشای آیدین -وچند موردی که پویا نوشته بود-یه جا جمع شه تا برای ارجاع بشه به اونا استناد کزد. (به ویژه اینکه لینک همون چند فایل داستان کوه هم باز نمی شد.) الفصه برای آقای شجاعی کامنت گذاشتم وایشون هم استقبال کردن.همین! حالا شما همینجوری بی خبر اومدی می گی"آشکارا تلاش او برای خوابیدن در باد افتخارات آیدین را نشان می‌دهد!!"؟؟؟ متحیرم از اینکه ما آدما که یه روزی قرار بود اشرق مخلوقات باشیم گاه چقدر راحت هر قضاوتی که دلمون بخواد انجام می دیم و بی هیچ دغدغه ای از فروکاستن شان خودمون و رسانه مون، اونو در معرض دید عموم می ذاریم؛ چقدر حیف ...

رضا شهره

سلام جناب نصیری 1- من نگفتم انبان منتقدان برنامه برودپیک خالیه!!! عرض کردم : این"هیاهو" سازی های شما باعث میشه امثال من "فکرکنن" انبان منتقدان برنامه برودپیک خالیه ! باور کنین یا نه من خودمو منتقد جدی اون برنامه می دونم منتها از نوع "عام" ونه فنی! نمی دونم این کجاش ناحوره که تهمت دروغگویی می زنین! درحالی که که خودتون استفاده ی من از"هیاهوسازی" و "بحث ضعیف" رو غیراخلاقی می دونین!؟ 2-تا جایی که من یادمه این گردانندگان آرش بودن که از"شعار مسیر ایران" استفاده می کردن نه آقای شجاعی. 3- با وحود این که مثل خیلی ها معتقدم برنامه ضعف هایی جدی داشته اما: به "نظر"م اگه من و شما هم سرپرستی برنامه ای در این حد خطیر رو برعهده داشتیم "چه بسا" همین مقدار جواب هم نمی دادیم... 4-برای من رامین شجاعی آدمیه که ایده ای نو -خوب یا ید- توی ذهنش داشته ،برای این ایده جنگیده و در این راه آرامشش رو قربانی کرده. و این باعث می شه فارغ از همه بحث های برودپیک92، برای این آدم احتزامی همستگ همون آرامش ازدست رفته قائل باشم. فقط درک نمی کنم که وقتی برای من غیرکوهن