به کوه نوردان: با دماوند شایسته رفتار کنید!

دماوند ، اولین اثر طبیعی ایران است و طی سالیان اخیر ، دامنه‌ی آسیب ها و تخریب‌ها بر پیکر آن سرعت نگران کننده‌ای بخود گرفته است. از سوئی دست اندازی‌های سوداگرایانه‌ی زمین خواران و معدن کاوان و از سوی دیگر رفتارهای نامناسب و غیر زیست محیطی بعضی کوه‌نوردان و گروه های کوه‌نوردی ...

 

شکی نیست که مدیران و مسئولان این گونه گروه‌ها و تشکل‌ها بایستی در برابر عملکرد نامناسب اعضای تیم های اعزامی‌شان در رها کردن بنرهای پلاستیکی و تولید زباله در زیباترین و باشکوه‌ترین کوه سرزمین‌مان پاسخ‌گو باشند :

 اداره کل دفتر نماینده‌گان مجلس

 

 تیم اعزامی توسن تکنو

 

 گروه کوه‌نوردی پیام نیشابور

 

 

 گروه کوه‌نوردی کوهسار

 

گروه کوه‌نوردی مهر بهده

 

 گروه کوه‌نوردی فراز

 

 گروه کوه‌نوردی زاگ

گروه کوه‌نوردی  فولاد مهر  

 

.

 

 

پی‌نوشت:

عکس‌های این پست توسط آقای امین معین  مسئول کارگروه محیط زیست فدراسیون کوه‌نوردی ارسال شده است و معنای آن می‌تواند این باشد که چنین رفتارهایی از سوی فدراسیون نیز رصد می‌شود.

 

 

 

 

 

/ 4 نظر / 150 بازدید
نیلوفر

ولادت امام خوبی ها، امام رضا(ع) رو بهتون تبریک میگم.با آرروزی بهترینها

فواد

سلام و درود بر فرامرز عزیز چند وقت پیش در ماگما پیشنهادی را منتشر کردم مبنی بر اینکه در کوهستان های ایران محل مشخصی برای یادگاری های صعود ایجاد شود . این محل می تواند حتی یک سنگ چین ساده باشد اما چند فایده دارد یکی اینکه همه این بنر ها و تندیس ها و لوح ها و ... در یک نقطه جمع می شود و دوم اینکه با گذشت زمان حالت کلکسیونی پیدا می کند از یادگار های مختلف کوهنوردان . به نظرم هنوز هم دیر نشده...

محمد

درود جدای از زشت بودن نصب پلاکارد و یادبود در طبیعت، ارتفاعهایی که نوشتن هم جالبه،

فواد

درسته در واقع بد ترین جا قله است و بهترین جا در نزدیکی محل کمپ یا پناه گاه ها مثلا سرچال علم کوه ... بارگاه سوم دماوند و یا کمپ شرقی سبلان ... میدان میشان الوند ... شیر پلا و ... فکر نمی کنم کار سختی باشه !