و ناگهان ... " در هیمالیانوردی باید فرهنگ‌سازی شود !! "

.

.

.

.

.

.

.

.

.

پس از گذشت 17 روز از سقوط پزشک تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی به کوهستان « تیلیچوپیک » محمود شعاعی از اتمام جستجوها برای یافتن دکتر سعید بهاءلو خبر داد. او گفت : به محض رسیدن شرپاهای (راهنماهای محلی) شرکت نپالی به کاتماندو جلسه‌ای با حضور اعضای این شرکت، اعضای فدراسیون کوه نوردی و خانواده و بستگان دکتر بهاءلو برگزار شد. در این جلسه هر سوالی که لازم بود از شرپاها درمورد یافتن دکتر بهاءلو پرسیده شد، در پایان تصمیم گرفته شد جستجوها برای یافتن بهاءلو متوقف شود. هم اکنون هوا در هیمالیا و منطقه‌ای که بهاءلو سقوط کرده بسیار خراب است و چند بهمن هم ریزش کرده. با توجه به این شرایط و اینکه اقدام خاصی نمی‌توان انجام داد کار جستجو برای یافتن وی به اتمام رسید ... وی افزود: در هیمالیانوردی باید فرهنگ‌سازی شود . مصمم هستیم این حوزه در راه اصلی خود فرهنگ‌سازی شود. در هیمالیا بزرگان کوه نوردی چون آناتولی بوکرایف قزاق و یرزی کوکوشکا لهستانی سقوط کرده‌اند. این نشان دهنده‌ی سختی مسیر است.

خبرگزاری ایسنا ٢۴/٨/٨٧

.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

.

بهر حال ، این واقعیت تلخ و غم انگیز سرزمین ماست و گویا گریزی هم از آن نیست ! حتما باید حادثه ای رخ دهد ، حتما باید شاهد از دست رفتن جان انسان هائی باشیم ، حتما باید روزگار خانواده هائی سیاه شود ، حتما باید ... تا بیاموزیم و باورمان شود که برای انجام فعالیت هائی این گونه و مبتنی بر روش های علمی و منطقی ابتدا باید بستر مناسب فرهنگی آن مهیا شود . ابتدا باید فرهنگ سازی شود ! باید حتما اورازها و خادم ها و نعمتی ها و بهالو ها ئی را از دست بدهیم و تازه بفهمیم که بله : " در هیمالیانوردی باید فرهنگ‌سازی شود " !! بهر حال ، این واقعیت تلخ و غم انگیز سرزمین ماست و گویا ... اما نه ! امید به تغییر شرایط موجود و تلاش برای دست یابی به افق های روشن زندگی بهتر هنوز وجود دارد ...

/ 3 نظر / 3 بازدید
_

_

امیر

سلام ... گزارش کامل برنامه حادثه غار پراو توسط سوری نیا http://usef.blogfa.com/post-12.aspx

؟

( پيرو اظهارات برادر همسر دكتر بهاء لو ) خيلي خوب و شايسته است كه عزيزاني كه به هيماليا اعزام ميشوند ، اندكي خانواده شان را با شرايط هيماليا آشنا كنند ( البته اگر خود آشنا باشند ) تا اولا رضايت واقعي خانواده خود را در مورد اعزامشان كسب كنند و ثانيا در صورت بروز حادثه ،خانواده ي محترمشان با چشماني باز و واقع بينانه به مسئله بنگرند و انتظار معجزه از مسئولين و غير مسئولين نداشته باشند و زحمات آنان را اينچنين زير سوال نبرند . البته هر كسي جاي اين عزيزان داغديده بود همين رفتار را ميكرد چون تصور و دركي از هيماليا ندارند ... اين نقص كوهنوردان است كه خانواده شان را آگاه نميكنند ... به اميد روزهاي بهتر .