کاهش قطر سوراخ لایه اوزون برفراز قطب جنوب

کارشناسان مطالعات جوی در اروپا پس از بررسی‌های جدید روی تصاویر ماهواره‌ای از اتمسفر زمین تاکید کردند که در سال 2012 میلادی قطر سوراخ لایه اوزون برفراز قطب جنوب از هر زمان دیگری طی یک دهه گذشته، کوچکتر شده است.

 کارشناسان اروپایی می‌گویند: در آزمایشات اخیر «حسگر اوزون» نصب شده بر روی ماهواره اروپایی ارزیابی تغییرات آب و هوایی MetOP، اندازه سوراخ لایه اوزون برفراز قطب جنوب را بررسی کرده است. پیش از این نیز ماهواره‌های آب و هوایی ERS-2 و Envisat به کنترل بلندمدت اوزون اتمسفریک پرداخته‌اند. به گزارش یونایتدپرس، سوراخ لایه اوزون بر اثر انتشار ترکیبات CFCs یا کلروفلوروکربن‌های حاصل دست بشر ایجاد شده است.

 مطالعات نشان می‌دهد: از زمان اعمال قوانین بین‌المللی در جهت منع استفاده از این ماده در دهه 1980 میلادی، قطر این سوراخ کوچکتر شده است. این قوانین در پی توافقات بین‌المللی با هدف حفاظت از این لایه مهم اتمسفری که نقش آن مراقبت از حیات زمینی در برابر تشعشعات فرابنفش سرطان‌زا است، اعمال شده‌اند.

 کارشناسان اروپایی می‌گویند: مدل‌های جوی نشان می‌دهد که ترمیم سوراخ لایه اوزون همچنان ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود که ظرف دهه‌های آتی این حفره برفراز قطب جنوب بسته شود.

 

خبرگزاری ایسنا

 

 

 

 

/ 2 نظر / 12 بازدید
فرید

چقدر از این خبر خوشحال شدم. ممنونم جناب نصیری بخاطر این خبر خوب.