اکوسیستم جنگل ابر با حضور انبوه گردشگران در معرض تهدید است

 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شاهرود می گوید: انبوه گردشگرانی که بدون توجه و رعایت نکات زیست محیطی در جنگل ابر شهرستان حضور می یابند، اکو سیستم پوشش گیاهی این منطقه را تهدید می کند

 

حسین شوکتی نیا روز چهارشنبه به مناسبت هشتم مرداد روز جنگل به خبرنگاران افزود: تعدادی از گردشگران بدون آگاهی پا به عرصه طبیعی می گذارند و با کندن بوته و شکستن شاخه درختان و تردد وسایل نقلیه در منطقه به پوشش گیاهی و طبیعت آسیب وارد می کند.

وی می افزاید: تردد این وسایل علاوه بر از بین بردن پوشش سطحی خاک ، زمین را فشرده و هم زمینه بروز فرسایش بادی و آبی را در منطقه فراهم می کند و مانع زادآوری طبیعی گیاهان منطقه می شود.

وی ادامه داد: اداره منابع طبیعی هر سال اقدام به مسدود کردن  راههای فرعی جنگل می کند تا از ورود وسایل نقلیه به داخل جنگل جلوگیری کند.

شوکتی نیا اضافه کرد: متاسفانه گردشگران با روشن کردن و رها ساختن آتش در عرصه های گیاهی سبب می شوند هر سال شاهد آتش سوزی هایی در عرصه های طبیعی به ویژه جنگلی باشیم.

این مسوول افزود: همچنین آنان هنگام خروج از جنگل انبوهی از زباله را در محیط به جای می گذارند که این اداره با امضا تفاهم نامه ای مشترک با دهیاری روستای ابر اقدام به جمع آوری و انتقال زباله از جنگل می کند.

وی تاکید کرد: همه این آسیب ها موجب می شود اکوسیستم حساس و شکننده جنگل ابر در معرض خطر قرار گیرد.

به گفته این مسوول علاوه بر حضور بیش از حد گردشگرانی که به طبیعت احترام نمی گذارند، تغییر آب و هوا و بروز خشکسالی پیاپی ادامه حیات پوشش گیاهی و جانوری را در جنگل ابر با مشکلات بسیار زیادی مواجه کرد.

 

 

 

/ 1 نظر / 88 بازدید
دیار الوند- بیات

درود متاسفانه با رکود تورمی که در اقتصاد مملکت و به واسطه کاغذ پاره خواندن های تحریم ها صورت گرفت مسئولین برای پر کردن خلا و ضعف خدمتی و مدیریتی خود تصمیم گرفتند برخی تغییر کاربری ها را با رانت و غیر رانت، قانونی و غیر قانونی به وجود آورند که نمونه های آن را در طبیعت بکر بسیاری نقاط به عینه شاهدیم که خود هجوم ملخ وار سرمایه داران و سوداگران طبیعت را بدنبال داشت که درون خود فساد انگیز بود و هست. و شوربختانه تکیه بر درآمد ناشی از گردشگری و خلا قانونی در برخورد با برخی مرتکبین به تعرض به طبیعت باعث شده تا هر روزه شاهد جاده کشی و هجوم به طبیعت باشیم که گاهی از طرف ماست و گاهی از طرف مثلا گردشگران. گردشگرانیکه خصوصی ترین زباله های خود را آشکارا رها می کنند و می روند . این روزها فارغ از ظرفیت مکان و زمان، به هر قیمتی هم که شده سعی در بزرگ نمائی ورود گردشگران دارند که نمونه آن را می توان درآمار ورود 1875000 نفری گردشگر در عرض تعطیلات عید فطر به همدان گفت که قطعا غیر قابل باور هست. و دیگر اینکه ... اگر از گردشگری دولتی بگذریم فقدان اماکنی که جوانان بتوانند خود را تخلیه کنند باعث هجوم آنان بنام طبیعت گردی شده و ...