هشدارهای جدی به کوه نوردان ...

انجمن پزشکی کوهستان ایران: با توجه به تعطیلات چند روزه پیش‌رو و برنامه‌ریزی‌های قبلی برای اجرای برنامه‌های کوه‌نوردی و فرصت بسیار مناسب تعطیلات تابستانی و شلوغی مسیرهای مختلف کوه‌نوردی همانطور که از گزارش‌های هواشناسی مشهود است در این چند روز وضعیت هوایی متغیر بوده و با بارش‌های سنگین همراه خواهد بود.
 
بهمین خاطر کلیه کوه‌نوردان عازم ارتفاعات بالا لازم است توجه کافی در خصوص احتمال بروز صاعقه و همچنین وقوع سیل را داشته باشند. در این خصوص به ویژه دره نوردان از احتمال خطرات بیشتری برخوردارند و می بایست توجه کافی به بارش های ناگهانی را بنمایند.
 
سابقه سیل دره اندرسم در سال 1390 و کشته شدن 13 کوه نورد قزوینی و همچنین تلفات سیل 1382 در مسیر کجور و کشته شدن 12 کوه نورد دانشگاه علم و صنعت در دره باریک کجور هنوز از حافظه جامعه کوه نوردی پاک نشده است. امروز در برخی نقاط شمال‌ غرب، جنوب سیستان و بلوچستان، بخش‌ هایی از استان‌های کرمان، هرمزگان، شرق فارس و ارتفاعات زاگرس مرکزی بارش پراکنده پیش بینی می‌شود.

بنابر گزارش خبرگزاری ها امروز با شمالی شدن جریانات، بر شدت بارش در سواحل غربی و مرکزی دریای خزر افزوده شده و همراه با کاهش نسبی دما و مواج بودن دریا خواهد بود. همچنین امروز در برخی نقاط شمال‌ غرب، جنوب سیستان و بلوچستان، بخش‌ هایی از استان‌های کرمان، هرمزگان، شرق فارس و ارتفاعات زاگرس مرکزی بارش پراکنده پیش بینی می‌شود.


طی امروز و دوشنبه در جنوب استان سیستان و بلوچستان، مرکز و جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان و مرکز و شرق فارس بارش باران گاهی با رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می‌شود، دریای خزر نیز طی این دو روز مواج می‎باشد.


نکته قابل توجه آن است که؛آسمان تهران طی امروز کمی ابری می‎باشد و در ساعات بعد از ظهر در ارتفاعات احتمال بارش پراکنده باران و وزش باد وجود دارد؛ بیشینه دما تهران ۳۹ درجه سانتی گراد است. دمای هوای قله دماوند 3- درجه سانتیگراد و در روز دوشنبه به 15 درجه زیر صفر می رسد.

بارش برف در قله دماوند از امروز بطور متناوب آغاز شده و بیشترین بارش در روز یکشنبه و دوشنبه با حدود 80 سانتیمتر برف همراه خواهد بود.

 

 

 وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران

 

/ 2 نظر / 48 بازدید
هادی

[گل] تبادل لینک هوشمند [گل] http://linkbox.mnti.ir

ناظر

سلام و عرض ادب . با درود به روان پاک در گذشتگان جامعه کوهنوردی اینروزها غم فقدان آنها را با گرامیداشت خاطره اشان و واکاوی علل حوادث و احترام به جامعه کوهنوردی و جان نسل آتی پی گیر باشیم . آقای نصیری بجز شما و دوستان معدود دلسوز دیگر ، کسی از بروز حوادث ناشی از تغییرات پیش بینی شده جوی ، هشدار جدی و موثر نداد . تلویزیون با اینهمه توانایی ، غیر مسئولانه ترین روش را دارد و کرم و پودر مو بر را با وقاحت تبلیغ می کند . پوزش می خواهم .