گاشربروم 2 : تیم هیئت تهران و سراب از نزدیکی قله بازگشتند ...

 

Altitude Junkies' members Arian and Michael with the Iranians' garbage bag in CI

 عملکرد دو تیم ایرانی ( هیئت کوه نوردی استان تهران و شهرستان سراب ) که تابستان امسال برای صعود قله ی گاشربروم ٢ اقدام کردند دارای نکاتی تاریخی (!) و قابل توجه می باشد :

برای اولین بار در تاریخ برنامه ها و فعالیت های هیمالیانوردی تیم های ایرانی ، شاهد انتشار واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، نسبت به عملکرد  کوه نوردان کشورمان ، در سایت های معتبر و مطرح کوه نوردی جهان بودیم و از این جهت لازم است به سرپرستان این دو تیم تبریک بگوئیم !!  حیرت و شگفتی آنان از رفتار این دو تیم ایرانی را به خوبی می توانیم در گزارش های ارسالی شان ببینیم . در حالی که قله را صعود نکرده اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می گیرند :

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

رفتار ایرانی ها برای آنان غیرقابل درک می باشد و به نظرمی رسد برای اولین بار است که با چنین پدیده ای در فرهنگ کوه نوردی جهان مواجه می شوند !!  در فرهنگ کوه نوردی جهان ، بازگشت از نزدیکی قله را مترادف صعود موفقیت آمیز و فتح قله نمی دانند و از آن با صفاتی مانند   " افتخار آفرین  ،  غرورآفرین  و ... سایت هیئت تهران را ببینید "  یاد نمی کنند . نکته جالب دیگری که در این میان وجود دارد اعتراف سرپرست تیم هیئت تهران به عدم صعود قله گاشربروم ٢ است : 

"کوه نوردان ایرانی به علت وجود نقاب برفی که در اثر بارش‌های روزهای منتهی به 29 تیرماه روی قله شکل گرفته بود و نیز ورود جبهه‌ی هوای نامساعد از صعود انتهای مسیر خودداری می کنند ... وبلاگ کوه نوشت " 

سرپرست تیم هیئت تهران  در همان حال که به عدم صعود کوه نوردان ایرانی _ به هر دلیل ممکن _ اذعان دارد ، فکر می کند مشکل اصلی در عدد فاصله ی مانده به قله است !! و شاید بتوان با کم کردن عدد ذکر شده در گزارش های منتشره _ آن هم در سایت های معتبر کوه نوردی جهان _ بهر حال افکار عمومی کوه نوردی کشورمان را به صعود و فتح گاشربروم ٢ قانع کرد !!

" فاصله‌ی باقیمانده تا قله، بر اساس گزارش نفرات صعودکننده بسیار کمتر از 50 متر بوده است... وبلاگ کوه نوشت "

فتح قله نزد کوه نوردان سراسر جهان ، تعریف و مفهومی بسیار روشن و ساده دارد . تعریف و مفهومی که در آن هیچ گاه کمیت هایی مانند فاصله ی  ۵٠ متر مانده ... ٣٠ متر مانده ... ٢٠ متر مانده و غیره _ ضمن احترام به ارزش های خاص خود _ جایگاه نداشته و ندارد . 

تلاش سرپرست تیم هیئت تهران برای قانع کردن افکار عمومی به صعود قله ی گاشربروم ٢ را بدعتی خطرناک و غیر اخلاقی در فرهنگ کوه نوردی ایران می دانیم . وقتی بتوان با کمیت فاصله ی مانده تا قله به بازی کلامی پرداخت دیگر دور از تصور نیست که بعد از این ، برای بازگشت کوه نوردان و اتمام فعالیت هاشان از فاصله ی ٢٠٠ متری قله ... ٣٠٠ متری قله ... ۵٠٠ متری قله و غیره هم واژه ی صعود و فتح به کار گرفته شود !! 

دلیل واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، علیه دو تیم ایرانی که تابستان امسال در گاشربروم ٢ بودند ، کاملا روشن است !

.

/ 5 نظر / 3 بازدید
علی رضا

سلام آقای نصیری چرا در مورد دروغها و .... تیم اسپانتیک مطلبی نمی نویسید؟؟؟؟!!!!!

عبدلی

همیشه تیمهای تجاری در پی عدم موفقیت های خود در منطقه برای سایر تیمها مشکلات و شایعه هایی درست میکنند و بسیار دوست دارند که اگر نتوانستند صعود کنند بقیه هم نروند تا توجیهی باشد بر عدم توانایی هایشان و ادامه تجارتشان. با کدامین اجازه تیم اسپانیا آشغالهای تیم ایران را از چادر بیرون میآورد و با آن عکس یادگاری میگیرند و در کمال وقاحت ادعا میکنند که از شکاف یخچال آن را بیرون آوردند !

علی رضا

سلام اقای نصیری در مورد تیم اسپانتیک: 1.اعلام شده که تیم با سرپرستی کسی(رضا کفاش) موفق به صعود قله شده,که ایشان در بیمارستانی در شهر اسکاردو به دلیل بیماری ارتفاع در کما و بستری بوده است......... 2.اعلام شده تمامی اعضا. قهرمان این تیم موفق به صعود قله اسپانتیک شده اند,اما بدون عکس قله!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

عباس ثابتیان

در ارتباط با صحبت آقای عبدلی باید گفت که چنین چیزی درست نیست و سابقه ندارد که کوه نوردان به دلیل عدم موفقیت خود، در مورد دیگران دروغ بگویند، فراموش نکنیم که دست کم صعود امسال مهدی عمیدی به ماناسلو، صعود یک تیم تجاری بود. در ضمن ما در تمام گزارش هایی که تا بحال شنیده ایم همیشه از دوستی و روابط انسانی شنیده بودیم و نه ادعای عبدلی را اینکه آنها زباله های ایرانی ها را بدون اجازه یا با اجازه از چادر خارج کرده اند اما مطلب دیگری است. در مورد حمل زباله بد نیست نگاهی هم به عملکرد تیم آرش در برودپیک بیندازیم، (در سایت انجمن alpineclub.ir)

عباس ثابتیان

در نظر قبلی گفتم آقای عبدلی که اصلاح می کنم ، عبدلی (شاید خانم باشد).