بزرگ داشت روز زمین

روز زمین (Earth Day) نامی است که همه ساله در بهار نیم کره شمالی و پاییز نیم کره جنوبی با دو هدف مختلف جشن گرفته می شود : محیط زیست و نجات زمین . بزرگ داشت این روز جهانی که از سوی 192 کشور به رسمیت شناخته شده است همه ساله از سوی سازمان ملل متحد در 22 آوریل سازمان دهی می شود .

جشن روز زمین اولین بار در 22 آوریل 1970 با هدف تاکید بر لزوم نگهداری از منابع طبیعی زمین در سطح بین المللی برگزار شد . این روز که همانند یک جنبش دانشگاهی متولد شد به زودی به یک برنامه آموزشی و اطلاع رسانی برای حفظ زمین تبدیل شد .

برنامه های بزرگ داشت روز زمین در دنیا

تمام مردم زمین مستقل از نژاد ، جنسیت ، مذهب و گرایشات سیاسی از حق مسلم داشتن یک محیط زیست سالم، متعادل و توسعه پذیر برخوردارند .  روز زمین 41 سال قبل برپایه این اصل مهم نامگذاری شد. در روز زمین سال 2009 سازمان دهندگان برنامه های این روز، کمپینی با عنوان "کمپین نسل سبز " (Green Generation Campaign) را راه اندازی کردند که به این اصول تاکید می کند:
 
- جستجوی آینده ای برپایه انرژی های تجدیدپذیر که به وابستگی وسیع ما به سوخت های فسیلی پایان دهد .
- ایجاد یک "اقتصاد سبز" که با ایجاد میلیون ها "شغل سبز" فقر را از مردم بزداید .
- تبدیل سیستم آموزش جهانی به یک سیستم آموزشی سبز.
 
در 22 آوریل 2010 گوگل لوگوی خود را به مناسبت چهل مین سال بزرگ داشت روز زمین به این روز اختصاص داد.

برنامه های سال 2011

امروز 22 آوریل 2011،  برنامه های روز جهانی زمین حول محور "میلیارد عمل سبز" (Billion Acts of Green) سازمان دهی شده اند .
 
"میلیارد فعالیت سبز" از شهرهای مختلف دنیا، انجمنها، شرکت ها، سازمان ها و دولت ها می خواهد که زندگی را به روشی تجدیدپذیر و توسعه پذیر زیستی بهبود بخشند .
 
هدف از این برنامه، ثبت یک میلیارد فعالیت سبز است . این عمل ها که می توانند موجب بهبود کیفیت زندگی و محیط زیست شوند باید پیش از اجلاس زمین تدوین شوند . اجلاس زمین از سال 1992 همه ساله از 14 تا 16 می در "ریو دو ژانیرو"، پایتخت برزیل برگزار می شود .

جام جم آنلاین

.

/ 0 نظر / 5 بازدید