گزارشی از جریان یک استحاله ی آرام و تدریجی !

انجمن کوه نوردان ایران جلسه ی اسفند ماه خود را روز سه شنبه در سالن آمفی تئاتر مرکز سازمان های غیر دولتی شهرداری ــ خیابان ویلا ــ  برگزار کرد . نگاهی به رئوس و عناوین برنامه ها در جلسات ماهانه ی اخیر انجمن ٬ به خوبی می تواند واقعیت درونی و فعلی این تشکل را به نمایش بگذارد . 

در جلسه ی روز سه شنبه ۱/۱۲/۸۵ هیچ خبری از نام ها و فعالیت های مستقل کوه نوردی ایران نبود . برای حدود دو ساعت فقط دماوندی ها بودند و آرشی ها :

 

 

 

 

 

 

 

ارائه اخـــــبار در نشست های مــــــاهانه انجمن به عهده ی اسماعیل رضایی ( عضو باشگاه آرش ) می باشد . نکته ی مثبت در کار او ٬ ذکر منابع خـــــــبرهای اعلام شــــــــــده است . البته رضایی هم این کار را کامل انجام نمی دهد . امیــــدواریم روزی متوجه شویم که اینها چه مشکلی با حسین رضایی و وبلاگ خبری او کوه نوشت دارند و چرا اعلام نام این وبلاگ و نویسنده ی آن برایشان اینقدر سخت است !؟ 

 

 

 

 

 

 

 

در قسمت بعدی ٬ مینو ضابطیان ( عضو باشگاه دماوند ) ترجمه ی خبرهایی از کوه نوردی جهان ـ به نقل از اورست نیوز دات کام  و کی ۲ دات کام ٬ را برای حاضرین قرائت کرد . برنامه ی سیمون مورو برای صعود انفرادی به برودپیک و کی ۲ ٬ برنامه ی صعود سوپر شرپاها به اورست ٬ اعلام برندگان کلنگ و میخ سنگ طلایی و ... از جمله خبرهای اعلام شده بود که همراه با نمایشی مناسب از اسلایدهای مربوطه صورت گرفت .  

 

 

 

 

 

 

 

این شخص هم یک باشگاه دماوندی دیگر است : فرشاد خلیلی . او در جلسه ی انجمن به ارائه توضیحاتی در باره ی اسکی کوهستان و سابقه ی تاریخی آن پرداخت . خلیلی در صحبت های خود به ابزارهایی مانند : زنده یاب بهمن ٬ خزی که پشت چوب اسکی نصب می شود ٬ فیکس و اتصالات روی چوب و همچنین تفاوت های چوب اسکی کوهستان با چوب اسکی پیست اشاره کرد . در پایان این قسمت از برنامه ی انجمن و در حالی که سوالات حاضرین هنوز ادامه داشت ٬ سعید صبور ( مجری باشگاه دماوندی جلسه ) حق هم باشگاهی گری (!!)  را بخوبی بجا آورده و سخاوت مندانه به فرشاد خلیلی اجازه ی ادامه برنامه اش را می دهد !

 

 

 

 

 

 

 

 

نوبتی هم که باشد ٬ حالا دیگر نوبت آرشی هاست !! فرهود فرهادی ( عضو باشگاه آرش ) گزارش برنامه ی ۱۰ روزه ی صعود زمستانی خط الراس سرکچال ـ آزاد کوه را ارائه داد . فرهادی در گزارش خود ابتدا به ذکری از سابقه ی فعالیت های انجام شده بر روی این خط الراس پرداخت و سپس جزئیات و چگونگی اجرای برنامه ی خود را برای حاضرین تشریح کرد . او گفت : ما اصرار داشتیم که به طور کامل راس نوردی داشته باشیم ... در حالی که در جریان گزارش روشن شد این گونه نبوده است و مثلا اولین قله روی خط الراس هرزه کوه ها و قبل از قله ی برج را تراورس کرده اند و یا در باره ی نیمه تمام  بودن برنامه های قبلی و کامل بودن برنامه خود صحبت کرد ٬ اما نگفت : یک اصل پذیرفته شده در اجرای برنامه های جدی زمستانی در کشورمان ٬ اجرا در ماه بهمن ( قلب زمستان ) است . یعنی همان کاری که تیم های قبلی کرده بودند و عملکرد این تیم ـ ضمن دارا بودن ارزش های خاص خود ـ که در هفته ی اول دی و پیش از آغاز بارش های سنگین و متعارف زمستان ٬ اقدام به اجرا کرده و نفرات زیادی با برفکوبی و حمل کوله نیز تا قله سرکچال کمک و همراهی داشته اند٬ به هیچ عنوان نمی تواند در مقام مقایسه با تیم ها و برنامه های قبلی قرار بگیرد ! 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش برنامه فرهودی همراه با نمایش اسلایدهای جالبی از جریان صعود و چشم اندازهای زیبای البرز مرکزی بود . دیگر همنورد او در این برنامه حسن رفیع نام داشت .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

و عباس محمدی عضو باشگاه آرش و دبیر فعلی انجمن کوه نوردان ٬ آخرین سخنران در نشست اسفند ماه بود . محمدی گفت : حمایت انجمن از برنامه ها باید طبق معیارهایی باشد ... باید دید انتقادی به کارهایمان داشته باشیم تا بتوانیم پیشرفت کنیم ... بزرگ نمایی فعالیت ها ٬ اغراق ٬ تفاخر به انجام کارهایی که در مقایسه با معیارهای جهانی این رشته ٬ معمولی  محسوب می شود و انجام برنامه های تکراری و بی ارزش باید مورد نقد قرار گیرد  ... آنچه فعلا هست اینکه دید ما نسبت به کوه نوردی اشتباه است ... در این ضعف فرهنگی  ٬ انجمن و فدراسیون و ما ٬ همه مقصرند  ...  محمدی سپس به جریان امداد و نجات در حادثه ی اخیر گرده ی آلمانها اشاره کرد و گفت : ... در امداد و نجات مشکل داریم ... کمترین استاندارد ها را نداریم ... باید سعی کنیم کاستی ها را ببینم ... او در اشاره اش به خود حادثه ی بوجود آمده ٬ تاکید کرد : ...  سلیمانی حتی تجربه صعود تابستانی گرده را هم نداشته است ... این تیم متاسفانه آمادگی کافی نداشته اند ... توانایی تصمیم گرفتن درست را هم حتی نداشته اند ...

در پایان این جلسه ٬ فیلمی کوتاه از جریان صعود ناموفق تیم حادثه دیده و سپس شب مانی آنان در مسیر گرده آلمانها نمایش داده شد که می توانست حاوی نکات ارزنده و البته تکان دهنده ای از وضعیت حاکم بر تشکل های کوه نوردی این سرزمین باشد ! توضیح باشگاه آرش بعد از حادثه در گرده آلمانها و کشته شدن دو تن از اعضایش ٬ مبنی بر اینکه برنامه ی آنان آزاد اجرا شده و در تقویم رسمی باشگاه نبوده است ٬ فقط یک عذر بدتر از گناه محسوب می شود . دو کوه نوردی که کشته شدند ٬ پرورش یافته ی محیط و فرهنگ حاکم بر این تشکل بوده اند . در فیلم نمایش داده شده ٬  به شکلی تکان دهنده و روشن ٬ فقر و کمبود فرهنگ و آموزش صحیح کوه نوردی در این گونه تشکل ها نمایان بود . باید فیلم را ببینید !

/ 0 نظر / 4 بازدید