اکبرآقا و موج گرانی در سال نو برای سنگ نوردان

 افزایش 67 درصدی اخیر هزینه‌های سالن سنگ‌نوردی داوودی ، کوچک‌ترین توضیحی را از سوی مسئولین فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی  به همراه نداشته است و از آنجا که احتمال می‌رفت طرح هر‌گونه پرسش و درخواست توضیح با موضع‌گیری‌های درخشان و قاطعانه‌ی سرپرست فدراسیون "محمود شعاعی " و همانند حادثه‌ی دماوند جنوبی در سال گذشته از نوع  "‌مگر هر اتفاقی که در کوه رخ می‌دهد به فدراسیون ربط دارد؟‌"  روبرو شود ، وبلاگ آرام‌کوه برای طرح مسائل و مشکلات فعلی دوستان سنگ‌نورد به سراغ اکبر‌آقا رفته است . روشن است که مسئولیت تمامی وقایع و رویدادهای ورزش کوه و از جمله موج گرانی اخیر در سالن‌های سنگ نوردی را اکبرآقا  صاحب بقالی دریانی بر عهده دارد !!

 

وبلاگ آرام کوه : "گران شدن تدریجی کالاها در سال‌های گذشته و به‌ویژه در شروع هرسال نو دیگر به امری عادی برای ما ایرانیان بدل شده است، حتی به گرانی لحظه به لحظه‌ هم در ماه‌های اخیر به نوعی عادت کرده‌ایم. دوستی می‌گفت دیروز تا شب آرام و قرار نداشته؛ چون رفته بقالی اکبر آقا دریانی و دیده که پنیر از پریروز تا دیروز گران نشده! اکبر آقا دریانی را که حتما همه می‌شناسید، سال گذشته؟ بارگاه سوم؟

هفته‌ی گذشته رفته بودم مغازه‌ی اکبرآقا، سلام و دیده‌بوسی و تبریک سال نو

 

اکبرآقا چه خبرها؟

آقا همه چیز بدجور گرون شده! لوازم و تجهیزات کوه‌نوردی که دیگه نگو! هفت هزاری، هشت هزاری که کلن تعطیل شد! دل این بر و بچه‌ها خوش بود که برن تو سالن دوتا گیره بگیرن که اون‌هم ........ سالن داوودی رو میگم!

اکبرآقا چی شده؟ سالن داوودی بسته شد؟

نه آقا هرچی سه کرده بودن........ برو خودت ببین دیگه باباجون، وقت ما رو نگیر، داشتم قیمت پنیر رو زیاد می‌کردما

سالن سنگ‌نوردی محمد داوودی

۱- قیمت اجاره‌ی ۳ ماهه یک کمد از ۳۰۰۰۰ تومان به ۵۰۰۰۰ تومان رسید.

۲- هزینه‌ی حضور در باشگاه از جلسه‌ای ۳۰۰۰ تومان به ۵۰۰۰ تومان رسید.

فدراسیون کوه‌نوردی برای این افزایش ۶۷ درصدی چه توضیحی دارد؟

تا حدود یک‌سال و نیم پیش هزینه هر سانس دوساعته سالن داوودی ۲۰۰۰ تومان بود و بعد این مبلغ به ۳۰۰۰ تومان افزایش داده شد (۵۰٪) و درعوض سانس‌های دوساعته پایان گرفتند و هرکس می‌توانست نامحدود در سالن بماند، مثلا ساعت ۱۵ بیاید و ساعت ۲۱ با بسته شدن سالن برود خانه‌اش! در عمل چنین اتفاقی هیچ‌گاه رخ نمی‌داد چون سنگ‌نوردان سخت‌کار هم معمولا بیش از دوساعت تمرین فشرده انجام نمی‌دهند و این امتیاز حضور نامحدود به‌ازای ۵۰٪ افزایش قیمت به درد کسی نمی‌خورد.

گفتنی است که در طول دوسال گذشته این سالن بسیار بهتر از قبل شده، سطح کار و تعداد گیره‌ها زیاد شده‌اند، سالن تمیزتر و زیباتر شده است اما:

۱- فضای تمرینی افزایش نیافته و تنها فشردگی دیواره‌ها و پنل‌ها زیاد شده است.

۲- تعداد کمدهای رخت‌کنی زیاد شد (حدود ۵۰٪)؛ اما کمدهای دوطبقه، سه طبقه شدند یعنی فضای کمد کوچکتر شده است و جادادن لباس و لوازم افراد در این کمدها بسیار سخت و عذاب‌اور.

۳- در این سالن چیزی به نام ظرفیت و تعداد مجاز افراد وجود ندارد، خوب، این سالن محبوبیت زیادی دارد و خیلی از سنگ‌نوردان قدیمی و به‌اصطلاح درجه بالا و همین‌طور خیلی از تازه‌کارها در آن تمرین می‌کنند و موقعیت آن هم در قلب ورزش‌گاه شیرودی انگیزه بیشتری برای حضور در آن ایجاد می‌کند و کار به جایی می‌رسد که اکثرا از ساعت ۱۷ تا ۲۱ سالن بسیار شلوغ می‌شود، خطر افتادن ورزش‌کاران بر روی یک‌دیگر و آسیب دیدن آنها، سر و صدای زیاد، آلودگی هوای سالن و کاهش بازده کاری، به‌سادگی مشاهده می‌شود.

۴- در این سالن دو توالت و یک حمام وجود دارد که برای این تعداد ورزش‌کار خیلی کم است. ناگفته نماند که آب‌گرم این سالن هم تازه چندماهی است که برقرار شده است!

۵- بیشتر کسانی که از این سالن استفاده می‌کنند جوانانی هستند که کم‌درآمدند و یا دانشجویند و درآمدی ندارند و این افزایش قیمت‌ها ادامه‌ی تمرین آنها را با دشواری روبرو خواهد ساخت.

۶- سهم کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی از دستگاه ورزش کشور چیست؟ درکنار میلیاردها تومانی که فقط برای فوتبال هزینه می‌شود چرا نتوانسته‌ایم فقط چند میلیونی برای کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی جذب کنیم تا ناچار نشویم جوانان سنگ‌نورد ایران را به زحمت بیندازیم؟

به نظر شما  گران کردن  ورودی سالن داوودی  کار خوبی است؟

 

 

از نوشته های عباس ثابتیان در وبلاگ آرام کوه

 

 

 

/ 3 نظر / 5 بازدید
اکبر آقا بقال

سزیال1 عباس آقا سلام ، عزیز جان باز تو حرف دلت رو از دهن ما گفتی ما رو چه به سنگ نوردی و سالن ، حالا شما باز چند ماهی هست که چهار تا گیره می گیری ما که تا به حال فقط دستمون جز به تخم مرغ و ... به چیز ه دیگه ای نخورده . عباس آقا شما چرا برای خالی کردن دق و دلیت سر فدراسیون ، سنگ نورد ها رو ابزار قرار دادی ، چی شده شما و دو ستان تون تاز گی دایه مهربانتر از مادر شدید برای سنگ نورد ها . دیروز که این حرف های نگفته خودم رو تو تار نماتون خوندم خنده ام گرفت گفتم باز عباس آقا قافیهش تنگ اومده و چیزی برای نوشتن نداره ، چی از این بهتر که یه چیزی علیه فدراسیون بنویسه ، سنگ نورد ها هم که همه جوان و احساساتی ، گرون شدن هزینه سالن هم که هیچکس رو خوشحال نکرده پس حالا نگو کی بگو ولی از اون جا که تازه گی حرف بی اساس زیاده ، پاشدم سری زدم به سالن های سنگ نوردی تهران که ببینم این حرف ها که از جانب من روایت شده صحت داره یا نه ، به بقیه هم همین پیشنهاد رو می کنم که برن ببین که حرف های عباس آقا که با اسم من بیچاره گفته چقدر صحت داره .

اکبر آقا بقال

سریال2 جونم برات بگه عباس آقا، این سالن با همه سالن ها ی دیگه تهرون خیلی فرق داره قیمت ورودیه امسالش هم کمتر از قیمت پارسال همه سالن هاست امکاناتش هم که نگواصلا قابل مقیاس نیست ، البته من فقط ظاهرش رو دیدم آخه من که از سنگ نوردی چیزی سر در نمی ارم عادتم ندارم حرف بی حساب بزنم و برای شیرین کردن خودم یه مشت جوون رو مستمسک قرار بدم . خیال کردم دیر رسیدم رفتی ، سراغت رو هم گرفتم گفتن نیومدی ، گفتم کی ها می اد گفتن معمولا روزهای زوج حدود 4.5 می اد تا نزدیکی 9 شب اینجاست .همین جور داشتم در و دیوار رونگاه می کردم که یه بابای با یه حوله دور کمرش از راه رسید یاد حموم عمومی های قدیم افتادم، گفتن آقا، از دوستان و مربی عباس آقای خودمونه ، گفتم خوبه بهت ندا بدم این هم بد مطلبی نیست ، می تونی کمی قوامش بیاری و دو تا هم به این بهانه به فدراسیون بگی .

اکبر آقا بقال

سریال 3 کمد هاش هم خدای جا به قاعده داره ، حالا اگه کسی حال نداره سه ماه لوازمش رو ببره وبیاره دیگه این هزینه خدای چیزی نیست اکبر آقا ببخشید عباس آقا ، به خصوص برای شما قشر مرفه که یه پاتون اینجاست و یه پاتون لاس وگاس و بقیه ولاد فرنگ بابا اینجور جا ها هم اسم ما رو ببر قول می دم موندگار نشم دکونم رو وثیقه می زارم . البته عباس آقا از تمام حرف های که از قول من زدی یه حرف حساب بود ، بهره بردن تمام رشته های ورزشی از بودجه ورزش به تساوی ، ببخشید که جمله ت رو با ادبیات خودم بیان کردم . با اجازه من برم تا صدای مشتری ها درنیومده، در آخر تورو خدا برای تسویه حساب های شخصی جوون ها رو بازیچه قرار ندید .