حکایت پیشی های ملوس خانه کوه نوردان و کاسه لیسان ارباب سرطناب!!

_ آخرین پست عزیز حبیبی در وبلاگ بیواک با عنوان کلنگ نمادین فدراسیون و فقدان تشخص کوه‌نوردی در هیئت داوری  می‌تواند نشان دهنده‌ی گوشه‌ای دیگر از " افکار و اندیشه‌های بی‌منطق‌"  او در عرصه کوه‌نویسی  امروز کشورمان باشد.  عزیز حبیبی در بیواک "‌شرافت نقد‌" را به بازی گرفته است! ... چرا؟

 

_  افکار و اندیشه‌های بی‌منطق ... حکم و قضاوت قاطع و بی‌چون و  چرای عزیز حبیبی در آخرین پست وبلاگ خود ، اعلام "فقدان تشخص کوه‌نوردی در هیئت داوری" است اما ...  شما در هیچ یک از سطور این پست کم و بیش طولانی نمی‌توانید کوچک‌ترین کلمه‌ای در جهت ارائه‌ی دلیل و طرح استدلال برای اثبات این حکم و قضاوت پیدا کنید . ظاهرا عزیز حبیبی نیازی در خود نمی‌بیند که برای پرسش بلافاصله‌ای که در ذهن خواننده شکل می‌گیرد پاسخی را فراهم آورد : چرا هیئت داوری تشخص کوه‌نوردی ندارد ؟ ... و اصلا ، تشخص کوه‌نوردی چیست و معیارهای آن در کجا و توسط چه کسی تعیین شده است ؟ ... چه کسی تعیین می‌کند فردی تشخص کوه‌نوردی دارد یا ندارد ؟ ... شما آقای عزیز حبیبی؟!!

 

_ بنا به آنچه در جریان مراسم روز سه‌شنبه گفته شد ، اعضای هیئت‌داوران رضا شهلایی ، لیلا بهرامی ، عباس ثابتیان ، مهدی داورپور و محمد نوری ( مشاوره‌ی تلفنی ) بوده‌اند . چرا  و بنا به کدام دلیل رضا شهلایی تشخص کوه‌نوردی ندارد‌؟   چرا و بنا به کدام دلیل محمد نوری تشخص کوه‌نوردی ندارد ؟   و لیلا بهرامی و داور‌پور و عباس ثابتیان؟ ... به نظر می‌رسد عزیز حبیبی هنوز نیاموخته است که باید به شعور خواننده‌گان خود احترام بگذارد .  فقط یک وبلاگ‌نویس از خودراضی و متکبر می‌تواند چنین روشی را داشته باشد و فکر کند اگر حکم و قضاوتی را صادر کرد دیگران موظف‌اند دربست و چشم و گوش بسته آن را بپذیرند و لذا دیگر نیازی به منطق و دلیل و استدلال برای اثبات گفته‌ها و نوشته‌ها نیست !!

 

 

_ افکار و اندیشه‌های عزیز حبیبی فقط بی‌منطق نیست بل از گونه‌ای تناقض ذاتی نیز رنج می‌برد . عینیت این تناقض ذاتی در آخرین پست وبلاگ او چنان است که به راحتی حکم و قضاوت اصلی اش در باره فقدان تشخص کوه نوردی در هیئت داوران  را بی‌اعتبار می‌کند . آنجا که نظر خود را در رابطه با برگزیده‌گان جشنواره  چنین بیان می‌کند : " همه‌ی آنها استحقاق دریافت این جایزه‌ها و تشویق‌ها را داشتند "  ...  واقعا جالب است! از یک سو ما هیئت داورانی را داریم که بنا به حکم و قضاوت قاطع و بدون استثنای عزیز حبیبی  فاقد تشخص کوه‌نوردی هستند و از سوی دیگر اما آن گونه داوری و قضاوتی در باره‌ی  برنامه‌های کوه و موضوعات کوه‌نوردی داشته‌اند که به صورتی قاطع و باز هم بدون استثنا ، صحیح و کامل و بدون اشتباه بوده است: " همه‌ی آنها استحقاق دریافت این جایزه‌ها و تشویق‌ها را داشتند "   ... آیا روشی که عزیز حبیبی در آخرین پست وبلاگ خود در پیش گرفته است یک هوچی‌گری صرف نیست ؟!

 

 

_ عزیز حبیبی "شرافت نقد" را به بازی گرفته است ... سال ها پیش در پستی با عنوان "مانیفست کلاغ‌ها"  در باره‌ی نقد نوشته بودیم : ... " و فکر می‌کنیم ، نقد انسانی‌ترین و خردمندانه‌ترین واکنش  انسان است نسبت به خود و نسبت به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند ... نقد ، کینه توزی و دشمنی نیست ...  نقد ، روشنگری‌ست ...  نقد ، صادق و عدالت خواه و شجاع است . نقد ، جهل و دروغ و ریا را برنمی‌تابد . نقد ، آرمان گرا و انسانی و شریف است ..."   و فکر می‌کنیم در نقد نباید نیش و کنایه و متلک‌های مضحک و بی‌مایه که کارکردی جز تحقیر و تخریب  و تسویه حساب شخصی ندارد ، جایگاهی داشته باشد .  فقط باید متاسف باشیم  برای عزیز حبیبی که ظاهرا قسم خورده است بیواک را به عرصه‌ای  برای ترویج  گونه‌ای ابتذال در کوه‌نویسی تبدیل کند . آنجا که در انتهای پست خود می‌نویسد  : " در آینده‌ای نه چندان دور فرزندان ما با طنز جادویی عبیدزاکانی یا رئالیسم جادویی مارکز خواهند نوشت : روزی روزگاری پادشاه قصه ما ، به پیشی‌های ملوس تپه‌های عباس آباد دستور داد تا یوزپلنگ‌های کوه‌های ایران را شناسایی و داوری کنند " ... 

عزیز حبیبی شرافت نقد را به بازی گرفته است!    آیا مناسب و شایسته خواهد بود  اگر کسی در مواجهه با کنایه‌ها و نوشته‌های بی مایه و مبتذل او ... و دقیقا با همان لحن و روش خود او ... برایش بنویسد :  با خلاقیت طنز جادویی عبید زاکانی و نبوغ رئالیسم جادویی مارکز  می‌توان آینده‌ای را تصور کرد که  پاره‌ای از پیشی‌های ملوس خانه کوه‌نوردان  سهم خود را از قدرت گرفته‌اند  ، در هیئت داوری‌های بعدی حضور دارند ،  آتش کینه‌ها و حسادت‌های ناشی از بازی ندادن‌شان فرو‌کش کرده و خالصانه و مخلصانه به کاسه‌لیسی ارباب سرطناب مشغولند ؟! ... آیا مناسب و شایسته خواهد بود ؟!

 

 

_ آقای عزیز حبیبی! لطفا به شرافت نقد و به شعور خواننده‌گان خود احترام بگذارید!

 

 

 

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
یکنفر

با درود، گرچه شخصا از جشنواره و جایزه و تقدیر و تشکر خوشم نمی آید، ولی با این عقل ناقصم فکر می کنم اگر در ترکیب هیئت داوران، یک خانم چینی هم حضور میداشت بهتر بود... اینجوری هم هیئت داوران مقبولتر می شد، هم جنسِ گربه هایمان جور. بعد از برنامه هم همه با هلیکوپتر میرفتند بام تهران، دور هم هلیم می خوردند و صفا می کردند، جایی هم برای گِلِه و شکایت نمی ماند...البته!

فرهاد

سلام .من متن هر دو وبلاگ را مطالعه کردم.به نظرم منظور وبلاگ بیواک این نیست که این دوستان در هیات داوران کوهنورد نیستند.منظور این است که سابقه و رزومه کوهنوردی خیلی ها از آقای ثابتیان یا شهلایی و ... بهتر است و این دوستان برای کار داوری چندان شایسته نیستند.به راستی رزومه فنی آقای ثابتیان یست؟به راستی آقای شهلایی بجز صعود تجاری ه کاری انجام داده؟لطفابا کلمات بازی نکنید.توقع ما از شما زیادتر است