زردکوه : کشف استقرارگاه انسان عصر پله ایستوسن

ده ها محوطه ی باستانی مربوط به استقرار موقت انسان عصر پله ایستوسن در دامنه های زردکوه استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شد.

 
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نقل از روابط عمومی استان چهارمحال و بختیاری، سرپرست هیأت پژوهشکده باستان شناسی گفت: در این محوطه ها هزاران ابزار سنگی شاخص دوران پارینه سنگی، به ویژه دوره ی پارینه سنگی میانی یا موستری، با قدمت بیش از سی هزار سال کشف شد.
 
کوروش روستایی افزود: این محوطه ها، که شمار آنها تا کنون به بیش از 90 محوطه رسیده و در ارتفاع بیش از 2500 متر قرار دارند که مرتفع ترین محوطه های کشف شده مربوط به این دوران در طی بررسی باستان شناختی صورت گرفته، در ارتفاع بیش از 2700 متری از سطح دریا قرار گرفته که کارگاه عظیمی برای تولید انواع ابزارهای سنگی بوده است.
 
روستایی اظهار داشت: گمان می رود که محوطه های پرشمار کشف شده از انسان عصر پله ایستوسن ( دوران پارینه سنگی) در کوهستان های بختیاری، مرتفع ترین محوطه های این دوران، نه تنها در فلات ایران، بلکه در سراسر خاور نزدیک به شمار می روند.
 
روستایی افزود: نخستین فصل بررسی باستان شناختی این شهرستان توسط هیأتی از پژوهشکده باستان شناسی در سال 1386 به انجام رسید و همچنان فصل دوم توسط همین هیأت در حال انجام است.
 
 
 
خبرگزاری میراث فرهنگی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
/ 0 نظر / 4 بازدید