چرا حقیقت را نمی گویند؟ کدام صعود؟! ( قسمت دوم )

بررسی عکس های قله ی نانگاپاربات در منابع اینترنتی و در سایت هائی که به انعکاس اخبار کوه نوردی جهان می پردازند می تواند به روشنی گویای این نکته باشد که : قله ی نانگاپاربات دارای نشانه ای ثابت و بسیار مشخص ( یک نبشی فرو رفته در سنگ ) است: 

.

.

.

.

.

.

.

.

 

.

.

و تمامی کوه نوردانی که می خواهند سند و یا مدرکی برای اثبات صعود خود داشته باشند عکس های یادبود خود را در کنار این نشانه ی ثابت و همیشگی می گیرند . تعدادی از این گونه عکس ها را ببینید :

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

اماتیم نانگاپاربات دماوندی ها بعد از گذشت حدود پنج ماه و تا این لحظه، نتوانسته اند هیچ فیلم و عکسی که آنان را در کنار این سند اثبات قله نشان دهد ارائه دهند . عکس های آنان را در کادرهای بسته ای می بینیم که در پس زمینه اش همچنان شیبی روبه بالا دیده می شود و در فیلم کوتاهی که از آخرین مرحله ی برنامه خود بیرون داده اند ، شیبی نیز در پشت سرشان وجود دارد و با مقایسه ای ساده با عکس های دیگران و آنچه در سایت های معتبر کوه نوردی جهان وجود دارد _ هم به لحاظ چشم انداز دنیای اطراف و هم به لحاظ نشانه ی ثابت و همیشگی قله _ پذیرش اینکه نقطه ی پایان برنامه ی آنان ، همان قله ی اصلی نانگاپاربات می باشد براستی غیر ممکن است . در مورد عکس های منتشر شده ی دماوندی ها نکته ی جالبی وجود دارد : عکس ها چنان تیره و بی کیفیت و در کادرهای بسته ای است که نتواند روشنگر و گویای جزئیات و اطلاعات بیشتری از محیط باشد !! و در توجیه این مسئله و در گزارش خود گفتند که دوربین عکاسی همراه نداشته اند و عکس ها از روی فیلم پیاده شده است . ادعائی که چندی بعد و با انتشار عکس هائی از لیلا اسفندیاری و احسان پرتوی نیا مشخص گردید که واقعیت ندارد و انتشار آن عکس های تیره و بی کیفیت آگاهانه بوده است :

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

_________________________

پی نوشت:

_ به نظر می رسد اعضای تیم باشگاه دماوند _  همانطور که در مورد اعلام خبر صعود به قله ی اصلی برودپیک در دو سال پیش شاهد آن بودیم _  در باره صعود قله ی اصلی نانگاپاربات نیز حقیقت را به افکار عمومی کوه نوردی ایران نگفته اند . در قسمت سوم این یادداشت به مقایسه و بررسی نکاتی از فیلم دماوندی ها ( نقطه ای که برنامه ی خود را پایان می دهند ) و آخرین قسمت از مسیر کین شوفر ( خط الراس منتهی به قله ی اصلی ) بر اساس عکس های موجود می پردازیم .

_ صادقانه و از صمیم قلب و بخاطر آبروی کوه نوردی ایران ، امید داریم و آرزو می کنیم که صعود آنان صحت داشته باشد و بتوانند شواهد و مدارک قانع کننده ای در اثبات ادعاهای خود ارائه دهند . وجهه ی عمومی این ورزش ، تا همین مرحله نیز از رفتار و عملکرد غیر مسئولانه و غیر اخلاقی اعضای این تیم _ در حادثه ی تلخ و تراژیک غار پراو ، در دروغ برودپیک ، در رها کردن سامان نعمتی و مرگ او در نانگاپاربات _ متحمل آسیب ها و ضرباتی غیر قابل جبران شده است . صادقانه و از صمیم قلب و بخاطر آبروی کوه نوردی ایران ، امید داریم و آرزو می کنیم بتوانند صحت و سلامت صعود خود را ثابت کنند .

_ جست و جوی حقیقت اما ، همچنان ادامه خواهد داشت .

 

/ 22 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هوشیار

اگر دقت کنیم در سایر عکس ها هوا بسیار صاف و افتابی هست در صورتیکه در عکس های مربوط به این صعود کاملا هوا گرفته و ابری هست و در عکس آخر هم نبشی در انتها دیده می شود واگر بر روی قله فرعی نبشی دیگری باشد حتما" در منابع مختلف درج می شد. بنظرم نباید بدون تحقیق کامل به قضاوت نشست!!!!

کلاغ ها

به هوشیار عزیز اگر به آخرین عکسی که از کوه نوردان خارجی قرار داده شده است دقت فرمائید( عکس سه نفره و نبشی قله در گوشه سمت راست ) به خوبی می توانید متوجه ابعاد و اندازه ی تقریبی این نبشی شوید . آن چیزی که در عکس فریدیان و به صورتی مبهم دیده می شود ( اگر واقعی و کار مونتاژ !! نباشد‌)با توجه به فاصله عکس برداری دارای ابعادی بسیار بزرگتر است . نوشته اید نباید بدون تحقیق کامل به قضاوت نشست ... بله کاملا درست است . هنوز قضاوتی انجام و اعلام نشده و همه چیز فعلا در مرحله ی بررسی و پرسش از آنان است . با توجه به سابقه ی فریدیان در اعلام خبر دروغ صعود قله ی اصلی برودپیک ... شاید این تردید و بررسی در ادعاهای فعلی آنان طبیعی باشد.

شاهین

دقیقن همین طور است اگر ان زائده پشت سر فریدیان که حدود 50 متری با او فاصله دارد همان نبشی قله اصلی باشد اصلن در عکس نباید دیده میشد طبق قضیه هندسی فیثاغورث.آنها میدانستن که علامت مشخصه قله نانگا یک نبشی کوتاه هست پش وقتی که به اولین عارضه زمینی برخوردن که از راه دور شکل و شمایل همان نبشی در حالت برف گرفته را دارد از راه دور از آن عکس گرفتن که ادعا کنن آن نبشی سر قله است از این گذشته چون جنس آن نبشی آلومینیوم است برف را به خود نگه نمیدارد بر عکس نبشی اهنی که زنگ میزند و برف و یخ به آن میچسبد

یک تماشگر

سلام و خسته نباشید به نظر می رسد روح سامان آنهائی را که به خاطر فتح قله های نفسانیت و خود خواهی که باعث مرگ او شدند را نبخشیده است و می خواهد به تمام ایرانیان بزرگ مردی و راستگوئی را بیاموزد . اول از هم ذکر نمایم که دوستانی که در برودپیک عکسهای دماوندی ها را دیدند اعلام نمودند که تنها همین چند عکس که در سایت ایران کلنجر گذاشته است در آنجا نشان دوستان داده شده است پس اولا عکس دیگری وجود ندارد که اینها ادعا می کنند صدها عکس از قله داریم . ثانیا تنها از آقای فریدیان در عکس پشت سر او به ظاهر یک نبشی دیده می شود و نشان دهنده این است که لیلا و سایرین حتی به آن نقطه هم نرسیده اند و سوم از همه به این عکس توجه فرمائید http://www.explorersweb.com/sitemedia/TSthumbs/k2climb/20070717xnp2.jpg دقیقا همان نقطه ای که فریدیان در عکس اظهار می کند قله است دیده می شود ولی با یک دید بسیار باز که نشان دهنده این است که تا قله راه بسیار زیادی می باشد و موضوع دیگر با یکی از افرادی که در عکس دیده می شود مکاتبه ای شده است که در دو روز آینده ترجمه آن را برایتان ارسال می کنم تا همگان بدانند که آقای فریدیان تا کجا صعود کرده اند

یک تماشگر

یک مورد دیگر که در نظر بالا فراموش شد در این آدرس http://www.iranianchallengers.com/photo/nanga064.JPG نبشی برفی که در پشت سر آقای فریدیان است در عکس بالا کجا می باشد

شاهین

تماشاگر این عکس دقیقن همانی است که چند تا از طرفداران فریدیان ادعا کردن که همان نبشی قله هست و من هم از آنها پرسیدم که اگر واقعن نبشی قله هست پس چرا آن دو کوهنورد خارجی که از هوای افتابی برخوردار بودن 50 متر دیگر را هم بالا نرفتن تا روی نبشی عکس بگیرن که آنها از دادن جواب طفره رفتن مصاحبه با این دو نفر خارجی و تعییت دقیق آن محل بسیار چیز ها را شفاف خواهد کرد دمتان گرم

abolfazl zamani

سلام. در عکسی که ژرچم ایران در دست است یک نبشی دیده می شود.

شاهین

حداکثر ارتفاعی که میتوان به صعود گروه نانگا به آن اطمینان داشت حدود 8025 متری یعنی 100 متر زیر قله اصلی بوده این بالاترین ارتفاع رسمی تائید شده است

ناشناس 2

سلام لطفاً به عکس اول که آقای فریدیان توش ایستاده نگاه کنید؛ فاصله صخره تا سنگی که مونتاژکار ما درست کرده خیلی زیاد است، به شکلی که اگر اونقدر که در عکس دوم و سوم زوم شده اصلاً از کادر خارج می شه و به چشم نمی یاد. آخه چرا باید یه همچین دروغی بگید که بیشتر برید توی فضاحت، حالا که دروغ گفتید حداقل بگید تا ارتفاع چندهزار متر رفتیم تا افتخار اون براتون باقی بمونه، ما که دیگه صعود رو باور نمی کنیم .

ناشناس 2

با سلام چند وقته که فکری ذهنم رو مشغول کرده، اگر این گروه 5 نفری به اصطلاح صعود کننده نانگاپاربات می تونه اینقدر راحت با هم متحد بشه برای دروغ گفتن درباره صعود و از طرفی اگر سامان نعمتی آنطور که شما در عکس ها نشان داده اید سرپا بوده است، پس اگر در این میان درگیری و ... صورت گرفته که منجر به رها کردن وی در منطقه شده و بعد مرگش را در پی داشته باشد، اصلا دور از ذهن نخواهد بود چرا که کسی به جز این 5 نفر شاهد قضیه نبوده و هر اتفاقی می توانسته بیفتد. این صعود هر روز رسوایی بیشتری را در پی داره!