فاجعه ی برودپیک: به یک باره پرچم دیده شد!!

" ... دو راهنمای ارتفاع پاکستانی شرکت ATP: اصغر و سرور نیز به بیس کمپ بازگشته‌اند. آن‌ها تمام مسیر را کاملا جستجو کرده‌اند و در مسیر قله برودپیک چیزی نیافته‌اند. آن‌ها همچنین عکس هایی از مسیر خود آورده‌اند.... "

نیکنام کریم مدیر عامل ادونچر تورز پاکستان (ATP)

  نامه ی ارسالی به همایون بختیاری( کوه نیوز 31 تیر )

 

 


 

 تا قبل از انتشار گزارش رامین شجاعی در وبلاگ داستان کوه ، گفته‌ها و نقل قول‌های کیومرث‌بابازاده و رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان و نیکنام کریم مدیر عامل شرکت  (ATP)  در باره‌ی کیفیت و نتایج فعالیت های گشت‌زنی دو شرپای پاکستانی حاکی از آن بود که دامنه‌ی عملیات جست و جو  تا مقداری از قله ی فرعی ،  تا زیر قله و  در مسیر قله بوده است و تاکید بر اینکه  هیچ رد و نشانی نیافته‌اند .

 

 

 با هم مرور کنیم:

کیومرث بابازاده  در توضیح فعالیت گشت زنی دو شرپای پاکستانی که روز شنبه 29 تیر برای یافتن کوه‌نوردان تیم آرش صورت گرفت به کوه نیوز گفت است :

" ... ساعت 7 صبح دو باربر ارتفاع به گردنه رسیده اند. ظاهرا" برای این که دید بهتری نسبت به منطقه داشته باشند گردنه را طی و مقداری از مسیر قله فرعی را صعود کرده اند که ... کوه نیوز "

 

 و جناب " منظورحسین " رئیس فدراسیون کوه‌‌نوردی پاکستان نیز در باره‌ی کیفیت فعالیت این دو شرپا و نتایج آن گفته است :

"... هم چنین، دو باربر ارتفاع که روز جمعه به کمپ۳ رفته بودند به بیس کمپ بازگشته اند. آنها گزارش دادند که تمامی منطقه تا کمپ ۳ و حتی درست تا زیرقله را جستجو کردند ولی هیچ ردی یا اثری از کوه‌نوردان نیافتند و بنابراین جستجو را متوقف کردند ... کوه نیوز "

 

و هم چنین اظهارات نیکنام کریم مدیر عامل شرکت  (ATP)  که بازهم بیانگر نیافتن هیچ گونه رد و اثر از آیدین و دوستانش است :

" ... دو راهنمای ارتفاع پاکستانی شرکت ATP: اصغر و سرور نیز به بیس کمپ ازگشته اند. آن ها تمام مسیر را کاملا جستجو کرده اند و در مسیر قله برودپیک چیزی نیافته اند. آن ها هم چنین عکس هایی از مسیر خود آورده اند ... خبرگزاری ایسنا "

 

در تمامی این گفته ها و نقل قول ها ،  هیچ اشاره‌ای به صعود شرپاهای پاکستانی به قله‌ی اصلی برودپیک وجود ندارد:  " صعود مقداری از مسیر قله فرعی "  و " تا زیر قله " و "  در مسیر قله " ... و یک مضمون مشترک که بر آن تاکید می‌شود این که : " هیچ رد و نشانی نیافته اند " !

 

 

اما ... ناگهان و به یک باره (!!) ظرف کمتر از دو هفته و با انتشار گزارش رامین شجاعی ، تمامی این اظهارات رسمی و در منابع رسمی ( خبرگزاری ایسنا و ... ) دود می شود و به هوا می رود!!

 

ظرف کمتر از دو هفته ، هم رئیس فدراسیون کوه‌نوردی کشور پاکستان و هم مدیر عامل شرکت ادونچر تورز حرف‌ها و اظهارات خود را پس گرفته و می‌گویند پرچم تیم ایرانی روی قله دیده شده است!! ... حالا چرا عکس نگرفته‌اند ؟ پاسخ : دوربین نزد نفر عقبی بوده است !!  ... حالا چرا آن را با خود به نشانه یافتن رد و نشانه از تیم ایرانی به پایین نیاورده است ؟ پاسخ : ........   حالا چرا همان موقع این را نگفته و الان بعد از نزدیک به دو هفته یادش آمده که پرچم را دیده است؟ پاسخ : .........

 

 " ... سرور می‌گفت تا قله رفته و رد پاهایی در سمت مسیر جدید دیده است... در ضمن او پرچم ایران را هم دیده بود که در زیر سنگی گذاشته شده بود. پرسیدم چرا از آنها عکس نگرفته است که گفت دوربین نزد دوستش اصغر بوده که کمی عقب تر متوقف شده بود ... گزارش رامین شجاعی "

 

این باربر پاکستانی یعنی جناب  آقای سرور واقعا باید آدم جالبی باشد!! به رئیس فدراسیون کوه‌نوردی کشورش دروغ می‌گوید ، به مدیر عامل شرکتی که برای آن کار می‌کند دروغ می‌گوید و آنها هم بر پایه اظهارات او یعنی نیافتن هیچ رد و نشانه خواستار پایان  عملیات جست‌و‌جو می‌شوند و بعد هم مدیران باشگاه آرش به آن استناد می‌کنند که به افکار عمومی بگویند توقع  ادامه عملیات امداد منطقی نیست و بعد هم ... اما به یک باره و ناگهان ورق برمی‌گردد!! جناب سرور متحول شده و از  دیدن پرچم بر فراز قله برای رامین شجاعی روایت می‌کند‌!!

 

 

 آقای رامین شجاعی!

با تناقضات آشکاری که در حال حاضر وجود دارد ، چرا باید داستان شما را باور کنیم؟

 

 

 

 

پی نوشت :

کوه نیوز ... 31 تیر ...  ایمیل ارسالی رئیس فدراسیون پاکستان : "پیرو نامه ۲۰ جولای خود، به اطلاع می‌رسانم که یک فروند هلی‌کوپتر ارتش صبح امروز یکشنبه، با «توماس لامل»، سرپرست گروه آلمانی «گاشربروم ۲»، را به حداکثر ارتفاعی که از آنجا قله «برودپیک» و منطقه ی زیر قله قابل رویت باشد پرواز کرد. آنها مدت زیادی با دوربین در منطقه به جستجو پرداختند. متاسفانه باید بگویم حتی پس از این جستجوی گسترده و طولانی، «توماس» نتوانست هیچ اثری از کوه‌نوردان پیدا کند. او قصد داشت در صورت یافتن آنان در شیب‌های بالاتر از هلیکوپتر پیاده شود و عملیات نجات را انجام دهد. پس از آنکه هیچ اثری دیده نشد، هلیکوپتر در بیس کمپ فرودآمد. «توماس» هم اکنون در راه بازگشت به "اسکاردو" می باشد. همچنین، دو باربر ارتفاع که روز جمعه به کمپ۳ رفته بودند به بیس کمپ بازگشته اند. آنها گزارش دادند که تمامی منطقه تا کمپ ۳ و حتی درست تا زیرقله را جستجو کردند ولی هیچ ردی یا اثری از کوه‌نوردان نیافتند و بنابراین جستجو را متوقف کردند. شرایط ناگواری است. در حال حاضر جستجو برای یافتن کوه‌نوردان متوقف شده است."

"منظور حسین"
رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان

 

  

/ 10 نظر / 4 بازدید
لیلی

به ... اول اینکه اومدن به اون سالن صعود قله اون بچه ها رو به هیچ عنوان تایید نمیکنه. فقط احترام به خانواده ها و گرامی داشتن یاد اونها بوده دوم اینکه اگه طبق گزارش رامین اونها به قله رسیدن و اعلام کردن، چرافایل صوتی رو ارائه نمیدن؟ دارن چی رو تغییر میدن؟ سوم اینکه حرف حساب که دعوا نداره! خود رامین متناقض بودن مطالب رو تایید کرده، اون رو که قبول داری، نداری؟ چهارم اینکه خیلی بی تربیتیییییییییییییییییییییییی!

یکنفر

آقای نصیری کاش دیدگاه ... را حذف نمی کردید تا همگی بیشتر به عمق فاجعه پی ببریم! در صورت تمایل، من تصویر و متن آن دیدگاه وزین و روشنگرانه را جهت تدریس به شاگردانم، ذخیره کرده ام.

؟!

احتمالا جستجوگر آلمانی هم که ادعای دیده شدن پرچم توسط باربرها رو داشت این حرف را از آقای شجاعی شنیده! ضمنا قله برودپیک برفی است و فاقد سنگ!نمیدونم باربرها پرچم را زیر کدام سنگ پیدا کرده اند؟!

فرهنگ

تغاري بشکند ماستي بريزد جهان گردد به کام کاسه ليسان هرشخص عاقلی که فاجعه برودپیک را پی گرفته میداندکه باشگاه آرش سه نخبه قهرمان را تنها بواسطه پتانسیل بالایشان و بدون تجهیزات و همراهان مناسب راهی مسیر مبهم و مسئله دار ایرانی و نهایتا مرگ نمود. تاسف من بیشتر آنست که عده ای پر مدعا که خود را متخصص و باقی را فاقد لیاقت نظر دهی میدانند کاسه داغتر از آش شده و در موضوعاتی که به انها دخلی ندارد دخالت میکنند.مثلا آقای( ا.... ر..... )که گویا در چند رشته هم تخصص دارند. بدون شک نام آنها چون لکه ننگی در بخش سیاه تاریخ کوهنوردی ایران ثبت خواهد شد.

کاوه

آقا فارغ از این همه بحثهای فنی یک نگاه آماری هم به صعودهای ایرانیان به هیمالایا و تعداد تلفات آنها داشته باش. پر بدک نیست. البته اگر حس و حالشو داری ها!

محمد نصیری

از شما انتظار می رود بیشتر به علل وقوع حادثه و راههای پیشگیری از موارد مشابه بپردازید در این موقع پرداختن به اینکه آیا صعود به قله انجام شده یا نه موضوعی فرعی و چالش برانگیز و به عبارتی نمک روی زخم است .

ابراهیمی

چه اشکالی دارد به دروغ ها هم بپردازند آقای محمد ؟ ببینم چرا خود شما که اهل فنید به علل وقوع حادثه و راههای پیشگیری نمیپردازید؟ مثلا در همین کامنتینگ چند مورد را ذکر کنید بقیه از دانش شما استفاده کنند ؟ نکند شما نیز مثل خیلی از هیمالیانوردان عافیت طلب شده اید و از در افتادن با حامیان سینه چاک آقای بابازاده هراس دارید ؟

محمد نصیری

قا یا خانم ابراهیمی ! درکامنتینگ این وبلاگ و وبلاگ آقای شجاعی چند نمونه اش را نوشته ام .... اگر خوانده باشید. من حرفی در حمایت و یا بر علیه هیچکس نزده ام حرف حساب زده ام و جواب منطقی و قابل قبول ... و به دور از هیجان می خواهم!!

ستاره

درسته اقای نصیری من هم کاملا با شما موافقم نه تنها موضوع صعود قله مشکوک است بلکه خود کشته شدن این کوهنوردان هم لاپوشانی میشود این دو موضوع کاملا به هم مرتبط است اگر یکی را بگویند دومی را هم لو میدهند .در ضمن اقای بختیاری حتما یک 5 هزارتایی به سرور داده و قضیه را تمام کرده که شهادت بدن پرچم رو دیدن در هر شکل کاملا تناقضات موج میزند و خجالت هم نمیکشند

جواد صالحی

دوستان تا زمانیکه در کوهنوردی به شکل مافیا عمل میشه این ورزش قربانی بیخودی میگیره (میگنم بیخودی چون برخی از حوادث لاجرم اتفاق میافتن و در اون تردیدی نیست )تا زمانیکه کوهنورد یک قهرمان حساب بشه نه یک ورزشکار همین آش و همین کاسه است.تازمانیکه باشگاههای ما بصورت مافیایی اداره بشن همین مشکلات پیش میاد.تازمانیکه شکست در یک برنامه اعلام نمیشه حتی به قیمت جون سه همنورد و هم باشگاهی و دوست همین وضعیت ادامه داره.تا وقتی برخی رابطه مرید و مرادی دارن و نمیخوان قبول کنن این حادثه علت داشته و باید بررسی بشه به هیچ حایی نمی رسیم.البته باید دست مریزاد گفت به فرامرز نصیری که البته هیچ وقت توفیق دیدار نداشتم ولی از حادثه سامان تعمتی روزانه وبلاگش رو میخونم .آقا تا شما و امثال شما هست امید داریم یه روزی هز چند دور این ورزش جایگاه واقعی شو پیدا کنه.