به کیومرث بابازاده

با سلام و احترام

 

_ شما در توضیح فعالیت گشت زنی دو شرپای پاکستانی که روز شنبه 29 تیر برای یافتن کوه نوردان تیم آرش صورت گرفت به کوه نیوز گفته اید :

" ... ساعت 7 صبح دو باربر ارتفاع به گردنه رسیده اند. ظاهرا" برای این که دید بهتری نسبت به منطقه داشته باشند گردنه را طی و مقداری از مسیر قله فرعی را صعود کرده اند که ... کوه نیوز "

 

 

_ " منظورحسین " رئیس فدراسیون کوه نوردی پاکستان نیز در باره ی کیفیت فعالیت این دو شرپا و نتایج آن گفته است :

"... هم چنین، دو باربر ارتفاع که روز جمعه به کمپ۳ رفته بودند به بیس کمپ بازگشته اند. آنها گزارش دادند که تمامی منطقه تا کمپ ۳ و حتی درست تا زیرقله را جستجو کردند ولی هیچ ردی یا اثری از کوه‌نوردان نیافتند و بنابراین جستجو را متوقف کردند ... کوه نیوز "

 

 

_ و هم چنین اظهارات نیکنام کریم مدیر عامل شرکت  (ATP)  که بازهم بیانگر نیافتن هیچ گونه رد و اثر از آیدین و دوستانش است :

" ... دو راهنمای ارتفاع پاکستانی شرکت ATP: اصغر و سرور نیز به بیس کمپ ازگشته اند. آن ها تمام مسیر را کاملا جستجو کرده اند و در مسیر قله برودپیک چیزی نیافته اند. آن ها هم چنین عکس هایی از مسیر خود آورده اند ... خبرگزاری ایسنا "

 

 

_ در تمامی این گفته ها و نقل قول ها ،  هیچ اشاره ای به صعود شرپاهای پاکستانی به قله ی اصلی برودپیک وجود ندارد:  " صعود مقداری از مسیر قله فرعی "  و " تا زیر قله " و "  در مسیر قله " ... و یک مضمون مشترک دیگر این که : " هیچ رد و نشانی نیافته اند " !

 

 

_  لذا وقتی قله اصلی توسط آن دو شرپا صعود نشده است و هیچ رد و نشانی نیز پیدا نکرده اند ، به نظر می رسد لازم است و ضرورت دارد نسبت به داستان دیدن پرچم ایران بر فراز قله‌ی اصلی برودپیک توضیحات قانع کننده‌ای به افکار عمومی ارائه دهید.

 

 

_ طی چند نوبت و از قول شما ، سایت کوه نیوز به خواننده‌گان خود وعده می‌داد که فایل صوتی اعلام پیروزی نهایی تیم  و از فراز قله به صورت مستقیم  پخش خواهد شد.  اتفاقی که در عمل رخ نداد !! ممکن است بفرمائید چرا هیچ گاه فایل این تماس را در اختیار کوه نیوز نگذاشتید؟ و آیا فکر نمی‌کنید در حال حاضر و با وجود ابهامات و پرسش های فراوانی که پیرامون برنامه‌ریزی و نحوه‌ی صعود تیم وجود دارد بهتر است نسبت به  انتشار عمومی این فایل صوتی اقدام کنید؟

 

 

_ بسیار امید دارم که  از سوی شما و دیگر مدیران باشگاه آرش ، نگاه امنیتی _ محرمانه نسبت به انتشار واقعیت‌های این برنامه‌ی ورزشی  _ و از جمله انتشار  تماس های صوتی آیدین  _ وجود نداشته  باشد !

 

 

 

 پی نوشت :

ابائی ندارم که  تا زمان انتشار کامل گزارش برنامه و ارائه‌ی مدارک و مستنداتی روشن و قانع‌کننده بخواهم از تردیدهای خود نسبت به صعود نهائی تیم بنویسم .  تا زمانی که از سوی مدیران و برنامه‌ریزان اصلی ، انتشار اخبار و اطلاعات به شکلی محدود و بسیار کنترل شده صورت می‌گیرد  ، وجود چنین تردیدهایی را دیگر باید طبیعی و اجتناب ناپذیر دانست !  قطعا و قطعا و قطعا آیدین و دیگر اعضای تیم بر روی مسیر برگشت   ... قله تا گردنه و مسیر بعد از آن تا کمپ 3  ... مطالعه و بررسی و شناخت کافی ( تئوریک ) داشته‌اند .  برایم غیرقابل درک و غیر قابل باور است که بتوانم بپذیرم  آنان بعد از صعود قله مسیری را پایین رفته باشند ... آن هم حدود 500 متر !! ... که از همان ابتدا خود را با صخره‌ها و دیواره‌های عمودی و مهیب نشان می‌دهد و متوجه اشتباه خود نشده باشند .  می‌توانید یک باردیگر مسیر روایت شده ... یعنی از قله‌ی فرعی به سمت پایین ...  را در گوگل ارث مرور کنید . چیزی در مرز غیرممکن نشان می‌دهد . ابائی ندارم که بخواهم از حدس و گمان‌های خود بنویسم  . این که تا زمان اثبات قطعی صعود ( انتشار عکس شرپاهای پاکستانی از پرچم ایران بر فراز قله و یا انتشار فایل صوتی تماس آیدین )  فکر کنم تیم  در هنگام صعود ، در پیدا کردن مسیر اصلی اشتباه کرده  و منحرف شده است . بابازاده در باره وقایع روز دوشنبه می‌گوید آنان در ارتفاع 8000 متر و زیر قله بیواک کرده‌اند و فقط 30 دقیقه تا یک ساعت با قله فاصله دارند اما روز سه شنبه برای این کمتر از پنجاه متر باقیمانده ...  می‌گویند تیم ساعت چهار ونیم بعدازظهر به قله رسیده است!! نکات مبهم و غیرقابل درک در باره‌ی روایت‌های رسمی منتشر شده صعود بسیار است . با توجه با نزدیکی آخرین نقطه‌ی تعیین موقعیت شده ... براساس آخرین تماس آیدین ... با مسیر صعود ، ابائی ندارم که بنویسم ، به نظرم تیم در همان مرحله‌ی صعود و در مسیر انحرافی زمین‌گیر شده است .  روشن است که تمامی این‌ها حدس و گمان است ... تا زمانی که مدیران و برنامه ریزان برودپیک ایرانی به شکلی کامل ، روشن و شفاف نسبت به انتشار گزارش برنامه و مستندات آن اقدام کنند . به امید آن روز !

 

 

لطفا فایل صوتی تماس آیدین را منتشر کنید!

 

 

 

 

 


 

/ 52 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
متین

در خواست من از اونایی که مسبب اصلی باز شدن مسیر جدید در برود پیک شدند اینه که برای اینکه به این ابهامات پایان بدهند یه بار دیگه یه برنامه ریزی دقیق کنند و این بار خودشون به یاد این سه نفر از مسیر جدید قله رو فتح کنند. تا نشون بدهند انتهای مسیر جدید قله است نه اون دنیا.

مینا قربانی

مشکل شما از اساس اینه که نقطه‌ی عطف‌تون و بحثتون در ارزشگذاری صعود قله‌ست، هم شما هم مخالفان شما. قه حتی نتیجه‌ی کوهنوردی نیست. قله نماد کوهنوردی نیست. قله معنای کوهنوردی نیست. نقطه‌ی رسیدن رو اشتباه گرفتید دوستان، از این بابتِ که هیچ‌وقت بهش دست پیدا نمی‌کنید.

توانا

درود باشگاه آرش يك طرف قضيه است و توماس لامل، شرپاهاي منطقه و رييس فدراسيون پاكستان هم سمت ديگر قضيه. به نظر من توماس لامل فردي نيست كه به خاطر خوش آمدن فرد يا افرادي بخواهد دروغ بگويد و اساسا بنياد سايت معتبر Explorerweb را زير سوال ببرد. ولي براي روشن شدن قضيه اينجانب در ذيل گزارش توماس لامل كامنتي مبني بر اينكه آيا دو شرپا روي قله اصلي پرچم ايران را ديدند يا خير را مطرح كردم كه جواب آن قضيه را مشخص مي نمايد كه مستندات لامل چه بوده است. ولي به نظر ميرسد شما اصرار داريد كه به باشگاه آرش گير بدين كه آن مساله ديگري است حالا فايل صوتي را منتشر كردن يه مورد ديگر رو ازشون بخواين...ولي اگر مساله تائيد صعود كوهنوردان ايراني از مسير جديد به قله برودپيك است كه نظر افراد حاضر در منطقه و مشاهدات آنها ارجعيت دارد به فايل صوتي ارائه شده از جانب باشگاه كه ممكن است عيب هاي ديگري روهم بتوان به آن منتصب كرد.

حامد

پس باید منتظر ارائه عکس باربران ارتفاع از پرچم ایران بر روی قله باشیم! اما این پرچم چه ابعادی داشنه که از روی قله فرعی قابل رویت بوده؟؟ اساسا روی این ادعا نمیشه خیلی حساب کرد. باید منتظر مستندات دیگری باشیم که حتما تیم سرپرستی ارائه خواهند کرد!

حامد

آقای لامل مگر خداست؟؟ ایشون هیچ وقت اشتباه نمی کنن؟؟ ایشون فقط نقل قول کردن. از باربرانی نقل قول کردن که ما هنوز نمیدانیم تا چه ارتفاعی پیش رفتن و اینکه آیا عکسی گرفتن یا نه. اما مهمتر از صعود قله، این سه جوون توانمند هستند که به دلیل بی برنامگی و خطاهای انسانی و قابل پیشگیری از دست رفتند و هیچ شدند.

م.ن

با این تفاسیر شاید تماس های بعدی مبنی بر کمک هم دروغین باشه و مسئله سقوط و غیره در میان باشه. فایل صوتی هم که درست کردنش کاری نداره. تنها راه اثبات و بررسی اینه که مکان آخرین تماس های تلفن های ماهواره ای این سه عزیز زنده یاد مشخص بشه.

کوهنورد

http://msfi.ir/archive/news-archive/3649-2013-07-27-10-17-54

حسین کانادا

آقای نصیری چند روزی در حال مطالعه هستم. شدیدا با اشتباه بچه ها مشکل دارم. چگونه چنین اشتباهی کردند. من نمی توانم آنرا باورکنم. من می گویم صعود انجام نشده است.

منصوره

با توجه به این جمله شما جناب نصیری که "تا زمان گزارش ابایی ندارم از بیان تردیدها"، یاد جریان مرحوم عیسی میرشکاری افتادم. وقتی مطالیی مختلف در دنیای مجازی رو خوندم مصمم شدم در جلسه گزارش خانم پروانه کاظمی شرکت کنم. جالبه بدونید کل گزارش طوری تهیه شده بود که 180 درجه با تمام گفته ها و اخباری که قبل از اون خوانده یا شنیده بودم متفاوت بود. منظور: بد نیست برخی گمانه ها و تردیدها رو ابزاری برای آماده سازی گزارشات نکنیم. انسان(از نوع ایرانیش) خدای توجیه است کافیه بدونه در ذهن مخاطبش چی میگذره اونوقت بسیار قدرتمند و مستدل کارهاشو منطقی و بدون ابهام گزارش میده.

بهروز

موضوع ابهام در صعود و اثبات آن به تمام ذهنهای مشکوک در مورد اغلب صعودهای کوهنوردی از جمله صعودهای انفرادی مسنر وجود دارد و فعالیت در محکوم کردن باشگاه آرش با جمع کردن تمام موارد ابهام برنامه و زیر سوال بردن بخشهای گزارشی سایرین چندان راهگشا نیست و درسی برای آینده - جز تسویه حسابهای شخصی - نخواهد بود.