آتش‌ در کمین بیشا‌پور

خرداد که می‌رسد، دلشوره‌ها و نگرانی‌ها هم شکل تازه‌ای به‌خود می‌گیرد. اینکه آتش در کمین مهمترین سایت‌های تاریخی ایران چون تخت‌جمشید و بیشاپور،نشسته اما میراث‌فرهنگی، محروم از یک دستگاه خودروی اطفای حریق است به نگرانی‌ها بیش‌از پیش دامن زده است، کارشناسان میراث‌فرهنگی اما اینبار نبود اعتبار را مشکل تهیه تجهیزات اولیه نمی‌دانند آن‌ها به‌ مجوزهایی اشاره دارند که مانع از خرید یک‌ خودروی آتش‌نشانی‌ برای مهمترین سایت‌های تاریخی ایران می‌شود!

 
به‌گزارش CHN، شهر باستانی بیشاپور یکی از مهمترین شهرهای دوره‌ ساسانی محسوب می‌شود. اما هرسال اواخر بهار به‌دلیل بارندگی فراوان و رشد گیاهان به‌دلایل مختلف می‌‌سوزد.
 
سال گذشته، شعله‌های آتش به‌ چند قدمی معبد آناهیتا، ایوان موزایک و تالار تشریفات رسید و فعالی مدیر اداره کل میراث‌فرهنگی استان فارس در مصاحبه با خبرگزاری میراث‌فرهنگی این فاجعه را اتفاقی سطحی و تکراری قلمداد کرد.
 
امسال هم باتوجه به بارندگی‌های اخیر و گرمای یکباره در استان فارس احتمال آتش‌سوزی در محوطه باستانی بیشاپور و تخت‌جمشید بیش از پیش می‌رود. اتفاقی که در بیشا‌پور فاجعه‌آمیز و هولناک‌تر است.
 
 
 
میراث فرهنگی
 
 
 
 
 
 
 
/ 0 نظر / 5 بازدید