بهترین وبلاگ های " کوه و کوه نوردی " در سال 89

شهرام عباس نژاد  یکی از دیواره نوردان و  کوه نوردان فنی و  خوب  کشورمان است که در وبلاگ " دیواره بلند و انگشتان سرما زده  " به انتشار یادداشت های شخصی خود می پردازد . نگاه جدی ، دانش و قابلیت های فنی شهرام موجب گردیده  که پست های او _ از گزارش برنامه های اجرا شده گرفته تا مجموعه مطالب آموزشی _ از کیفیتی قابل تحسین و بسیار ارزشمند برخوردار باشد . " دیواره بلند و انگشتان سرما زده " در عرصه ی کوه _ نوشته های شخصی ، بهترین وبلاگ آقایان در سال ٨٩ بود . وبلاگی متفاوت که ضرورت توجه به بنیان های آموزشی و فنی ورزش کوه نوردی را هیچ گاه فراموش نمی کند .

.

***

 

برای انتخاب بهترین وبلاگ سال ٨٩ در عرصه ی کوه _ نوشته های شخصی بانوان ، بدون تردید به " کوه ، این مقدس جان پرور " رای خواهیم داد . یکی از مهم ترین دلائل جذابیت این وبلاگ ، تنوع چشمگیر مطالب ( گزارش برنامه های اجرا شده ، تصاویر دیدنی و معرفی مناطق کوهستانی استان مرکزی ، نگاه منتقدانه و توجه به زمینه های اجتماعی ) در کنار صداقت و صمیمیتی است که در جوهر کلیه ی پست های آن به چشم می آید  .   " کوه ، این مقدس جان پرور " در سال ٨٩ وبلاگ پرکاری بود . به آذرتبریک و خسته نباشید می گوئیم .

.

***

 

حسین رضائی نیاز به معرفی ندارد .  بیش از شش سال فعالیت مستمر و بدون وقفه ی وبلاگ نویسی در حوزه " کوه و کوه نوردی " اکنون او را به چهره ای شناخته شده _ و  چه بسا " پیش کسوت " _ بدل کرده است!  کوه نوشت او ، در حیطه ی اخبار کوه نوردی ایران ، بهترین و کامل ترین وبلاگ سال ٨٩ بود . وبلاگی که _ همانند سالیان گذشته _ با ارائه و انتشار روزانه ی آخرین اخبار و اطلاعات کوه نوردی ایران توانسته است به صورتی شایسته ، پاسخ گوی نیاز جامعه ی کوه نوردی کشورمان در این زمینه باشد .  کوه نوشت وبلاگی است که احساس مسئولیت و شعور اجتماعی نویسنده اش را در احترام به مخاطب همواره تحسین کرده ایم .

.

***

 

توجه و پیگیری اخبار کوه نوردی جهان برای ارتقا سطح آگاهی و دانش های عمومی _ تخصصی ورزش کوه نوردی ، یک ضرورت است  . امروزه دیگر اهمیت و نقش تعیین کننده ی " ترجمه " در تغییر پاره ای عقاید و باورها  _ در نتیجه ی گشودن دریچه های نو به چشم انداز دنیاهای دیگر _ بر کسی پوشیده نیست .  فریدون شیرمحمدلی در وبلاگ " کوه نوردی ، ورزش و سلامتی " با ترجمه ی مهم ترین اخبار و رویدادهای کوه نوردی جهان ، این رسالت دشوار را برای افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان بر عهده گرفته است . " کوه نوردی ، ورزش و سلامتی " بی شک یکی از بهترین وبلاگ های سال ٨٩ بود .

 

.

نظر شما چیست ؟ شما هم در بخش پیام های این یادداشت ، از انتخاب های خود برای بهترین وبلاگ های " کوه و کوه نوردی " در سال ٨٩ بنویسید .

.

--------------------------------------------------------------

.

پی نوشت ... کمی تا قسمتی طنز :

_  " سال به سال ، دریغ از پارسال "  حکایت وبلاگ آرام کوه است !! عباس ثابتیان که روزگاری در وبلاگ نویسی ، با نگاهی نکته سنج و منتقدانه و زبانی صریح و صادق شناخته می شد  با ورود به هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان به یک باره هم از اسب افتاد و هم از اصل !!  شد یک عباس ثابتیان محافظه کار و دست به عصا !!  اما کاش داستان به همین جا ختم می شد و ما می توانستیم هم چنان شاهد آن آرام کوه قدیمی و دوست داشتنی _ هر چند دست به عصا _ باشیم . امسال او _ و در رقابتی تنگاتنگ !! با محمدتقی بهره ور _ توانست خود را به جایگاه ریاست انجمن برساند و ... حالا ما باید غصه بخوریم برای بوی الرحمن آرام کوه که تا هفت محله آن طرف تر هم به مشام می رسد !! آرام کوه ی که شده است کپی بی رنگ و رو و بی خاصیت سایت انجمن  و یادداشت های شخصی عباس محمدی !!

 

_ آناپورنا وبلاگ خوبی نیست ! درست است که مخاطبین زیادی دارد که " شاید " به خاطر مونث بودن نویسنده ی آن باشد  اما وبلاگ خوبی نیست . نه در پست های آن می توان محتوا و کیفیت قابل اعتنایی را دید ... چیزهایی در حد فقط به رخ کشیدن توانایی و ریسک های بی منطق همراه با ادبیاتی به شدت خودنمایانه در حد   " کی دوست داره به عنوان اولین قدم خودشناسی سرمای منفی   سی و پنج درجه رو  همراه با باد  ١١۵ کیلومتر بر ساعت تجربه کنه؟  " ... و نه در بخش پیام های خواننده گان آن می توان با نقطه نظر و دیدگاهی جدی روبرو شد ... چیزهایی در حد " ایول !! دمت گرم !! بابا تو دیگه کی هستی !! "  ... برای انتخاب بهترین وبلاگ سال 89 در زمینه ی کوه _ نوشته های شخصی بانوان ، آناپورنا حتی در بین نامزدها هم جایگاهی نداشت !!  از آن جا که به نظر می رسد انبوه تمجیدها و ستایش های هواداران آناپورنا ، نویسنده ی این وبلاگ را نسبت به واقعیت وجودی اش دچار توهم کرده است و در او کوچک ترین تحمل و ظرفیتی برای مواجهه با هیچ گونه انتقادی دیده نمی شود ، تصمیم گرفته ایم در باره ی آناپورنا چیزی در کلاغ ها ننویسیم !! این وبلاگ هوادارانی دارد که بر پیشانی خود داغ زده اند  و مصداق " از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن " اند و حاضرند مانند ماجراهای انتقاد به صعود قلم ،  یک شبه شیشه های وبلاگ هر منتقدی را پایین بیاورند !!

.

/ 44 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا موسوی

سلام دوست عزیز پیشاپیش سال نو مبارک امیدوارم همیشه در اوج باشی ... [گل][گل][گل]

کیانی

سلام جناب نصیری عزیز سال جدید را پیشا پیش تبریک میگم و آرزو می کنم که سال تحقق تمام آرزو هات باشه و تندرستی برای خودت و خانواده انشاا..

محمد رضا ایزدخواه

سلام . من رفتم تو گزارش های برنامه شما چقدر زیاده . من تو اونا گم شدم دنبال گزارش برنامه پل کجور به بند ژی و یا نجار محله میگردم کروکی میخواهم . من میرم دو باره توی اون لیست بگردم .

azizollahi

با سلام و احترام پیشاپیش فرارسیدن سال نو را به شما و خانواده محترمتان تبریک عرض میکنم .[گل] امیدوارم در سال جدید درخشان تر از سنوات قبل بدرخشید![گل][گل] الحق و الانصاف وبلاگ شما دید ما را نسبت به " کلاغها " از اساس تغییر داده است . برای ما دیگر "کلاغ " بد صدا و بد ترکیب نیست ! دیگر دزد لب بام نیست . کلاغ دیگر با پنیر ما کاری ندارد و ما با خیالی آسوده صابون ها را در گوشه حیاط رها می کنیم. برای ما براستی که " سیاه " رنگ زیبائیست!! [گل][گل] ایام بکام شما و چرخش کلاغ ها بر سر ما مستدام باد ![لبخند]

منتقد

مهمترین اشکالی که بر مطلب وارد است حذف شدن عبارت کلیدی "از نظر نگارنده" می باشد که این ایهام را در ذهن مخاطب (چه بسا بی اطلاع یا کم حواس) بوجود می آورد که هیات داورانی بوده یا معیارهای استانداری در نظر گرفته شده است. این موضوع با توجه به دقت نویسنده این وبلاگ در انتخاب جملات یا حتی کلمات و آشنایی کامل با اثرات آنها بر مخاطب عام, بر ایهام عامدانه بودنش دامن می زند. توجه بیشتری بشود به مذمت شدگان که یکی دوست نویسنده و دیگری هم مونثی در کانون توجهات است. مخصوصا که مونث یادشده دارای سابقه درگیری در حاشیه های بعد از صعود قلم را با نویسنده دارد. می توان استنتاجهای زیادی نمود که آنها را به مخاطبان وا می گذازیم. همچنین توجهات را جلب می نمایم به مثلت کلاغها, کوه نیوز و کوهنوشت! البته می تواند اتفاقی هم باشد. از آن اتفاقها که در طول 10 میلیون سال یکبار هم رخ نمی دهد

آشنایی در دوردست

نوشتن خوب است و راست نوشتن و از درستی نوشتن کار هر کس نیست . من فرامرز نصیری را فقط از نوشته هایش می شناسم و دورنمایی از اندیشه ها و کردار و تواناییهایش را دوستان کوهنوردم به پندارم نگاشته اند . خرسندم که هست و هنوز با گوشهایی شنوا و چشمانی تیزبین می کاود و با رک گویی بسیار سازنده می نویسد و دوست و دیگر را به یک نگاه می نگرد . آرزویم تندرستی و شاددلی و امید جاودانه است برای شما آقای نصیری و خانواده تان و هر آن که "آدمی" می خوانندش ... نوروز خجسته

...

عجب سانسور چی زبردستی. ماشالا به شما... همونطور که شما حق خودتون میدونید هرچی دلتون میخواد بگید باید تحمل شنیدن صدای مخالف رو هم داشته باشید. شما دیگه چرا آقای نصیری؟ من که نه تهمت زدم نه توهین کردم. به رویه شما انتقاد داشتم. این کجاش بد بود که سه چهارتا از کامنت های من پاک شده؟ اونهم کامنت هایی که جواب دادید و همه هم اونا رو دیدن

رامتین

می گن خرما خورده منع خرما نمی کنه. کسی که ایراد دیگران رو می گیره خودشم نباید اون ایراد رو داشته باشه. حالا بیایید ببینیم وبلاگ کلاغها چی توی چنته داره؟ هیچی! واقعیت اینه که کلاغها هیچی جز حاشیه سازی نداره. نه مطلب علمی می شه توش پیدا کرد و نه خبرهای دست اول. حتی گزارش برنامه هم نداره. از لحاظ احساسی هم فقیره و هیچ خاطره یا حتی عکس زیبایی از برنامه هاش نداره. در واقع اینجا چیزی جز جنگ اعصاب نیست. کسایی هم که میان اینجا دو دسته ان. یا میان از خودشون دفاع کنن یا نقش تماشاچیان در جنگ گلادیاتورها رو بازی کنن. بله کلاغها اینه، در اوج ادعا، خودش هیچی برای ارائه نداره و فقط بلده نق بزنه. یک نق نقوی تمام عیار که ماهیت خودشو پشت کلمات قلنبه سلمبه پنهان می کنه. اگر اشتباه می کنم بگین کجاش اشتباهه؟ و چرا؟

محمدرضا

سلام وبلاگ قشنگ وجذابی داری ؛ ورزش باحالیه اگه دوست داشتی از طبیعت سرسبزاستان گلستان دیدن کنید به وبلاگم سربزن اگه دوست داشتی لینک کن وبگومنم لینک کنم منتظرت هستم ممنون katoul-afraz.persianblog.ir