فاجعه ی برودپیک: انتقادات پرستو ابریشمی

" ... ترکیب یک تیم فقط با افراد قوی و مهاجم بسته نمی‌شود. صحبت از امداد در هیمالیا نمی‌کنم که اهالی فن بگویند امری غیرممکن است.  روی صحبت من با مجریان و سرپرستان این برنامه است. سرپرست اول این برنامه از ایران تیم را به وسیله تلفن هدایت و راهنمایی می‌کرد! که در نوع خود جای بحث دارد و سرپرست فنی تیم نهایتا تا کمپ سه از مسیر نرمال صعود کرد و دچار مشکل ارتفاع و تنفسی شد و نفر دیگر حاضر در تیم نیز به همراه سرپرست در کمپ سه زمینگیر شد و به کمپ‌های پایین بازگشت.... رسم اشتباهی که در ایران سال‌هاست مرسوم است  عدم بررسی و نقد شفاف حوادث کوه نوردی است. بررسی‌های پشت پرده و مصلحت‌اندیشی برای حفظ سازمان اعم از فدراسیون، باشگاه‌ها، همیشه سایه بر حقیقت انداخته و هرگز کارشناسان و صاحبنظران جرات نداشته و نکرده‌اند علت واقعی حادثه و مرگ کوه نوردان را بدون سانسور و شفاف به گوش جامعه کوه نوردی برسانند، بلکه مرگ‌های مشابه کمتر پیش آید... فیلم‌های زیر قله 8000 متر که نفر، نه با پا بلکه روی چهار دست و پا صعود می‌کند، اما در گزارش برنامه هرگز آن را به نقد نمی‌گذارند. گویا هرگز حقیقت هیمالیانوردی ما و تجارب ناب نباید به افراد کم‌تجربه منتقل شود. همه این حقایق و فیلم‌ها و تجارب در سینه نگه داشته می‌شود... اگر کوه نورد فوت کرد و اسطوره شد، به حرمت «مرده» و اگر زنده ماند، برای حفظ آبرو هرگز منعکس نمی‌شود. این است که ما همچنان گذران می‌کنیم شب را و روز را! ... خلاصه کلام کار بزرگ و نو نیاز به برنامه‌ریزی، حمایت و پشتیبانی دارد. گشایش مسیر نو در هیمالیا برای ایرانیان کاری بزرگ و برای اولین بار بود... در برنامه برودپیک موفقیت را ( اگر بشود صعود به بهای از دست رفتن جان سه انسان را موفقیت دانست ) مدیون ایثار و از جان‌گذشتگی سه جوانی هستیم که برنامه‌ریزی قوی و مناسبی برای اجرای آن انجام نشد و در نتیجه نخبه‌های جوان کوه نوردی ایران را به کام مرگ کشاند.  در مرگ این سه نفر همه ما مسوولیم. تک تک افرادی که تنشان لرزید وقتی فهمیدند تیم پنج نفره  بدون تیم پشتیبان راهی برنامه‌ای به این عظمت شدند و دم برنیاوردند مسوولند.... مسوولان و برنامه‌ریزان برنامه که می‌دانستند تیم نقاط جی پی اس بازگشت از مسیر نرمال را ندارد و «به امید خدا» و با تکیه بر بنیه جوانی، تیم را راهی کردند، مسوولند. مسوولان رده بالای ورزش کشور اعم از فدراسیون و وزارت ورزش که کمترین بودجه و بها را به این ورزش اختصاص ندادند و اگر هم بودجه‌ای باشد، در جیب کوه نوردی مستقل و باشگاه‌ها نمی‌رود، مسوولند. هیچ‌کس حق ندارد سهم تقصیر خود را نادیده بگیرد. بله، تقصیر! در مرگ این کوه نوردان قصوری انجام شده و بهتر است کم کاری‌ها و ندانم کاری‌ها را پشت قهرمان‌سازی و اسطوره‌پردازی، پنهان نکنیم. بیاییم این بار به راستی درسی بگیریم برای قهرمانان آینده،  چرا که قهرمان زنده را عشق است. "

 

منبع : روزنامه ی دنیای اقتصاد

 

  پی نوشت :

 " کم کاری‌ها و ندانم کاری‌ها را پشت قهرمان‌سازی و اسطوره‌پردازی، پنهان نکنیم... پرستو ابریشمی "

 

 

 

 

 دیدگاه : مقصر اصلی سرپرست و مدیران باشگاه هستند

عزیز حبیبی در وبلاگ بیواک :  " ...اعضای تیم قله اجزای سر خود و منفکی نبودند که هر یک به تنهایی اقدام به صعود کرده باشند . اگر آنها خود اقدام به این صعود کرده بودند در این صورت مسئول تمامی عواقب و خطرات آن نیز بودند . اما آنها تیم بوده اند ، سر‌پرست و مدیر داشته اند . آنها از طرف یک باشگاه و به نام باشگاه و در اجرای برنامه تدوین شده از طرف باشگاه اقدام به صعود کرده اند . آنها برای صعود دارای برنامه ، استراتژی و تاکتیک بوده اند . "شیوه ی صعود" آنها را سرپرست و مدیران تیم تنظیم و طراحی کرده اند ، و البته این شیوه ی صعود ، هیچ یک از شیوه های مرسوم و شناخته شده کوه نوردی مثل شیوه آلپی یا کپسوله ای یا کلاسیک و اکسپدیشن و یا حتی ترکیب و ملغمه ای از آنها نبوده است . این شیوه که توسط سرپرست و مدیران تیم طراحی شده صرفا شیوه ی انتحاری بوده است و نمی توانست نتیجه ای غیر از آنچه که اتفاق افتاد داشته باشد ... "

 

متن کامل را در وبلاگ عزیز حبیبی بخوانید

 

 

 

 

 

 

/ 12 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

آقا منه جوون کلمو باد گرفته تو که بزرگتری چرا؟

جهت اطلاع

خانم ابریشمی فدراسیون برای تیم ماناسلو که خودش مجوز بهش داده بود کمیسیون تشکیل داد و هم خودش و هم نفرات رو نقد و منتشر کرد: http://msfi.ir/archive/news-archive/2930--q-q خانم ابریشمی فدراسیون همایش آسیب شناسی هیمالیانوردی رو پارسال با استقبال خوبی برگزار نمود و از زوایای مختلف خودش رو در معرض نقد قرار داد. جالبه که سرپرست فاجعه برودپیک شرکت نکرد .

یکنفر

البته مسئله عدم شفافیت و عدم پاسخگویی، خاص ورزش کوهنوردی یا جامعه ورزشی ما نیست. "شفافیت و پاسخگویی" از خصائص بارز جوامع مدرن و دمکراتیک است که جامعه ما نه مدرن است نه دمکراتیک اداره می شود. در کشوری که "افشای ظلم مسئولین" بنا به فتوا جایز نیست، چه انتظاری می شود داشت؟ بقول دانایان کهن: بیله دیگ، بیله چغندر!

سارا

تراژدی ما فقط مرگ تلخ و دردناک سه کوه نورد جوان و خوب کشورمان نیست ، تراژدی ما حاکمیت تفکر و فرهنگی است که برای سلامتی جسم و توجه به جان در کوه نوردی بهائی قائل نیست و همچنان با تعریف مرگباری که از این ورزش ارائه می‌دهد و با هدف هرچه بالاتر بردن دیوار افتخارات باشگاه شان ، زمینه های فکری و روانی لازم را برای آماده سازی جوانانی دیگر و مسلخی دیگر و فاجعه ای دیگر فراهم می آورد ! ------ آفرين بر شما. چون اين تراژدى است كه هر روز در كشور ما در زمينه هاى مختلف اتفاق ميافتد. رانندگى، ساختمان سازى، سد سازى، پزشكى.... اصولاً در حد غير قابل باورى ريسك پذير هستيم و بعد از وقوع واقعه به هيچ عنوان حاضر به شكافتن دلايل نيستيم. براي شما سربلندى و براى جوانان نازنين علاقه مند به كوهنوردى گوش شنوا براى شنيدن حرف حق آرزو ميكنم. بيچاره مادرها و پدرهاى قربانيان :(

ع.ر

درود بر اندک شمار مردان حق و حقیقت همچون عزیز حبیبی و فرامرز نصیری که با چشمان باز و بدون احساس و تعصب ، واقعیتهای فاجعه برودپیک را برای افکار عمومی عنوان میکنند. درود بر جسارت و صداقت و صلابت شما که در برابر موج سهمگین حماسه سازی از یک فاجعه و فرافکنی و مقصرتراشی ، به روشنگری با ادله محکم و پرسشگری منطقی میپردازید. یقین داشته باشید به زودی جمع زیادی از مردم هشیار خواهند شد و پس از مدتی مقصران اصلی این فاجعه دیگر نمیتوانند با هزینه های گزاف و با نمایشهای قهرمان پروری چشم و گوش مردم را پر کرده و عوام فریبی کنند. دیر یا زود رسوا خواهند شد. خورشید حقیقت شاید مدتی در پس ابرهای تیره محصور شود ، اما رسم آسمان چیز دیگری است و روز با سیمای نورانی آفتاب برخواهد آمد. شک نکنید با پول و تزویر و دروغ نمیتوان خورشید را خاموش کرد نمیتوان!

.

http://garinmount.blogfa.com/post-228.aspx

نظرتون در مورد عکسی که از پرچم در قله تو اینترنت پخش شده چیست؟

وهنوردان خودخواه‌ترین افراد هستند

http://www.isna.ir/fa/news/92051206016/%D8%AC%D8%B2%DB%8C%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%81%D9%82%D9%88%D8%AF-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B3%D9%87-%DA%A9%D9%88%D9%87%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C

عزیز حبیبی

سلام جناب نصیری ممنون از روشنگری . به واقع بچه ها قربانی تفکر و تصمیمات غلط مدیران خود شدند . حالا مدیران از یک طرف به قول خانم ابریشمی درصدد هستند تا با قهرمان سازی و اسطوره پردازی و فتح قله و پرچم ایران ایران کردن خود را در پس و پشت آن پنهان کنند از طرف دیگر درصدد هستند تا خود بچه ها را مقصر و مسبب حادثه معرفی کنند . در واقع می خواهند بگویندآنها خودشان رفته اند و به ما ارتباطی ندارد و این درحالی ست که یکی از همین آقایان فردای روز صعود تیتر زد این است کوهنوردی ! و درمتن هم از مدیریت و برنامه ریزی درخشان خود گفتند ودر انتها هم نشئه شدند و به صفا رفتند . و حالا منکر مدیریت و برنامه ریزی خود هستند . واقعا عجیب است . و باز هم ممنون از روشنگری های شما

شوکه

خانم ابریشمی،صحبتهای قشنگی بود فقط من نمی دانم همه ما مسئولیم دقیقا یعنی چه؟منظور چه کسانی هستند و هر کدام چند درصد؟ مثلا فدراسیون که حائز شرایط نبودن گروه را تشخیص می دهد و مجوز نمیدهد چند درصد؟ و حامیان و مشوقانی که خود از نزدیک با تیم و برنامه صعود آشنایی دارند واز کاستیها مطلعند و با وجود این بازهم به جای "هشدار" جوانان تهییج شده را ترغیب می کنند و نوشته های سراپا شور و احساس این جوانان را منتشر می کنند و آب به آسیاب این برنامه مسئله دار می ریزند چند درصد؟ لطفا به عنوان یک هیمالیا نورد! پاسخ دهید.