و هم چنان عملیات نجات کوه نوردان ...

نجات شش کوه‌نورد از یخ‌زده‌گی در جنگل ابر

مدیر کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات 30 کوه نورد مفقود شده در کوه، طی سه عملیات جداگانه خبرداد. مرتضی مرادی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به نجات یک گروه هشت نفره کوه نوردان در منطقه «کوه علی محمد شیروان» در خراسان شمالی، گفت: روز گذشته برابر اعلام مرکز فوریت‌های پزشکی (اورژانس) امدادگران پایگاه کوهستانی شیروان در جریان گرفتار شدن اعضای گروه کوه‌ نوردی شامل جانبازان شیمیایی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه بلافاصله دو تیم امداد و کوهستان به محل حادثه اعزام شدند، گفت: بررسی‌های اولیه نشان داد که دو نفر از این کوه نوردان برای اطلاع به امدادگران به کوهپایه مراجعه کرده و سرانجام امدادگران توانستند پس از 10 ساعت جست‌وجو این جانبازان شیمیایی را نجات دهند. به گفته مرادی‌پور حال عمومی این کوه نوردان مساعد گزارش شده است.

مدیر کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر هم چنین از نجات یک گروه کوه نوردی شش نفره که درجنگل ابر مفقوده شده بود اشاره کرد و گفت: پس از اعلام فقدان این گروه با توجه به برودت هوا و سرمای شدید بلافاصله 12 امدادگر کوهستان برای جستجو به محل اعزام شدند که سرانجام توانستند اعضای این گروه را که در آستانه یخ زدن قرار داشتند نجات داده و همگی آنها را به مراکز درمانی منتقل کنند.

وی همچنین از گرفتار شدن اعضای 16 نفره یک گروه کوه نوردی در منطقه علی آباد پشت منطقه افراتخته خبرداد و گفت: این گروه کوه نوردی نیز که به علت گم کردن مسیر در راه مانده بودند پس از دو ساعت عملیات جستجو به کوه پایه منتقل شدند.

 

 

نجات یک گروه کوه‌نوردی در تفت

به گزارش ایرنا فرماندار و رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان تفت نیز که در این عملیات امداد و نجات در هدایت لحظه به لحظه عملیات حضور داشت با اعلام این خبر گفت: یک گروه کوه نوردی از دانشگاه یزد که رئیس پارک علم و فناوری استان و جمعی از اساتید دانشگاه نیز در میان آنها حضور داشتند در مسیر بازگشت از کوه های برفگیر تفت، با سقوط و مصدومیت یکی از کوه نوردان و نیز اشکال در مسیر بازگشت روبرو می شوند.

ابوالقاسم دهقان افزود: به محض دریافت این خبر، عوامل امداد و نجات شهرستان تفت در سریع ترین زمان ممکن و با تجهیزات مورد نیاز، خود را به محل وقوع حادثه رسانده و ضمن نجات مصدوم، سایر اعضای گروه کوه نوردی را نیز از احتمال وقوع فاجعه ای تلخ رهانیدند.

فرماندار تفت با اشاره به همکاری هلال احمر و عوامل امداد و نجات استان در این رابطه اظهار داشت: اگر اقدام سریع و به موقع عوامل امداد و مهارت قابل قبول شان در نجات این گروه کوه نوردی نبود وقوع هر حادثه ای محتمل بود.

وی با قدردانی از مسئولان هلال احمر شهرستان و استان یزد و همچنین عوامل اورژانس شهرستان گفت: بی تردید ارائه آموزش های لازم و برگزاری مانورهای آمادگی برای عواملی که در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه نقش دارند، در موفقیت های عملیات های امداد و نجات تاثیر بسزایی خواهد داشت.

دهقان از همه کوه نوردان اعزامی به مناطق کوهستانی خواست هنگام برنامه ریزی صعود به مناطق کوهستانی و ارتفاعات برف گیر ضمن به همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل و همچنین آگاهی از وضعیت آب و هوا، از مسیرهای مشخص برای صعود و فرود به ارتفاعات یاد شده استفاده کنند.

همه اعضای این گروه کوهنوردی در سلامت کامل به سر می برند و وضعیت عمومی عضو مصدوم این گروه نیز که از ناحیه دست و پا دچار شکستگی و جراحت گردیده، مناسب عنوان شده است.

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید