«قوری‌قلعه» را شبیه پارک و فروشگاه نکنیم

یک عضو کارگروه غارشناسی کشور تأکید کرد: فضاسازی و طراحی داخل غارها نباید آن‌ها را شبیه پارک یا فروشگاه کند. محمدجواد بلورچی درباره‌ی چگونگی سرمایه‌گذاری در غار «قوری‌قلعه» با توجه به شرایط حساس اکوسیستم داخل آن، اظهار کرد: غارها، خیلی پیچیده هستند و پرداختن به آن‌ها به‌شکل فی‌البداهه سخت است. بررسی‌های ما درباره‌ی «قوری‌قلعه» به هشت سال پیش و زمانی که استاندار کرمانشاه تصمیم گرفت این غار را سامان‌دهی کند، برمی‌گردد.

 او با بیان این‌که متأسفانه وقتی غارها شناخته می‌شوند، چندان بررسی نمی‌شوند، گفت: معمولا دو دیدگاه درباره‌ی غارها وجود دارد که یا سودجویانه و منفعت‌طلب یا با هدف بهره‌برداری مردمی است که هر دو دیدگاه، تخریب را به‌دنبال دارد. مدیر امور زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین‌شناسی ادامه داد: زمانی که برای سامان‌دهی غار قوری‌قلعه و ایجاد راه دسترسی در آن اقدام شد، سکوهایی را در داخل غار با استفاده از مصالح غیرمتناسب ساختند. برای تأمین بخشی از مصالح نیز دیوارهای غار را تخریب کردند. نورپردازی اولیه هم اصلا متناسب با اکوسیستم داخل غار نبود و سبب تشدید رشد جلبرگ‌ها شد. ( توضیح کلاغ ها: در جمله‌ی آخر ، احتمالا منظور جناب مدیر امور زمین شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین شناسی " جلبک " است !! )

بلورچی بیان کرد: با این همه اتفاق، هنوز خیلی خوب است که بخش‌های زیباتر غار راه دسترسی ندارند و همه‌ی مردم نمی‌توانند به آن قسمت غار بروند. به گفته‌ی او، در ساخت‌و‌ساز قدیمی فقط دهانه‌ی ورودی غار، آسیب جدی دید که البته این بخش، ارزش کمی نداشت.وی ادامه داد: نورپردازی، کف‌سازی، ساخت سکوها و راه‌هایی که درون این غار ایجاد شده‌اند، اصولی نیستند، چون افرادی که این کارها را کرده بودند، متخصص نبودند. نباید فضای غار را به‌گونه‌ای طراحی کرد که شبیه فروشگاه یا پارک شود. بلورچی گفت: آسیب‌هایی که به قوری‌قلعه وارد شده است، دیگر جبران نمی‌شود. اکنون همه‌ی امید ما این است که راه دسترسی به بخش زیباتر غار باز نشود و اگر قرار است این اتفاق رخ دهد، براساس روشی اصولی باشد.

ایسنا

.

.

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
فرید

ساماندهی اقتصاد تمام شد رفتیم سراغ ساماندهی غارها و جلبرگهایش! سلام جناب نصیری عزیز و دوست داشتنی حق با شماست من که اصلا قلمی نیستم سایر دوستان نیز خودشان باید پاسخ دهند.در این سن دیگر لاغر و قلمی شدن بسار سخت مینماید. از زحمت فایلها و مطلب وبلاگنویسی بسیار ممنونم ادامه دوستی و ارتباط ذوست داشتنی با دوستان قلمی ! مایه ی افتخار است. چشم براهیم و خوشحال خواهیم شد اگر ناگهان و اتفاقی بگوئید در راه مهاباد هستید باور بفرمائید راست میگم.