چرا کوه نوردی می کنم ؟

محسن انواری يکی از کوه نوردان خوب و فعال در انجمن کوه نوردی دانشگاه پلی تکنيک ٬ ترجمه ی مقاله ای بسيار جذاب و خواندنی از آلان آرنت با عنوان چرا کوه نوردی می کنم؟ را در وبلاگ شخصی خود گاماس قرار داده است :

« ...چرا صعود می کنی؟ یک سوال قدیمی که نخستین بار در سال 1920 توسط جرج مالوری در جریان صعودش به اورست به صورت عمومی مطرح شد. جواب غیرقابل قبول، پیچیده و غیر رسمی او این بود: "چون اون اونجاست." شبیه جواب من که برای غریبه ها، آشنایان، دوستان و برخی اعضای خانواده ام غیر قابل فهم است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

برای دیدن طلوع آفتاب قبل از وقوع آن. برای درک کوهنوردان در محیطی پر جنب و جوش. جایگزینی برای دنیای روزمره. برای این که ببینی آیا می توانی؟ برای این که مدتی با خودت باشی و ببینی آیا همانی که فکر می کنی؟ برای کشف حد و حدودت.

 

کوهنوردی، شیفتگی و راز زندگی را برایم به تسخیر در آورده. اول این که بر فراز کوهستان بودن آرامشی دارد مانند بالا آمدن خورشید بر فراز زمین. دوم در آنجا رفاقت دوستانی است که هنگام صعود، انفرادی کار نمی کنند بلکه هم طناب اند و کارشان همواره تیمی است. در نهایت در قدم گذاشتن در شیب چالشی است هنـــــــــگامی که بـــــدانی یک اشتباه مرگبار است و قدم بعدی رضایت بخش....»

 

ادامه مطلب در وبلاگ : گاماس

/ 0 نظر / 32 بازدید