پسروی تالاب گمیشان

پسروی یک کیلومتری آب تالاب بین‌المللی گمیشان این اکوسیستم طبیعی را در معرض خشکی قرار داده است. این پسروی تا حدی است که حتی دکل‌های دیده‌بانی محیط زیست که داخل آب قرار داشت، اکنون بیرون آب واقع شده‌ است.

خشکی و پسروی آب تالاب گمیشان حیات موجودات آبزی، کنارآبزی و زنجیره حیات وحش را به مخاطره انداخته است و اکنون انتقال طرح آب دریای خزر به تالاب بین‌المللی گمیشان ازجمله گزینه‌هایی است که در حال مطالعه و بررسی کارشناسی قرار دارد.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: تخریب زیست‌محیطی از عوامل مهم از بین رفتن محیط زیست است که با فرهنگ‌سازی باید در رفع آن کوشید.

نعمت‌الله مهاجر افزود: شکار و صید، آلودگی‌ها، استفاده از سموم و کودهای شیمیایی، پساب‌ها، خروج فاضلاب‌ها و خشکسالی برخی مناطق ازجمله عوامل تخریب زیست‌محیطی است. مهاجر با بیان این که پسروی آب تالاب گمیشان، مشکلاتی برای شیلات و اداره کل حفاظت محیط‌زیست ایجاد کرده است، گفت: معضل دیگر حاشیه جنگل‌ها، تغییر کاربری است که فشار زیادی روی محیط وارد می‌کند.

گلستان چند تالاب کوچک و بزرگ دارد که 4 تالاب آلاگل، آجی گل، گمیشان و آلماگل در فهرست تالاب‌های بین‌المللی ثبت شده است. تالاب‌ها داری غنای زیستی فوق‌العاده‌ای است و یکی از کانون‌های اصلی تنوع زیستی محسوب می‌شود. همچنین تالاب‌ها زیستگاه مناسب برای پرندگان مهاجر و بومی است که سالانه شمار زیادی از پرندگان به این مناطق مهاجرت می‌کنند .

جام جم آنلاین

 

.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید