تنها ژئوپارك كشور به ثبت جهاني رسيد

 

 

ژئوپارک قشم به‌عنوان نخستين ژئوپارك خاورميانه و نخستين اثر ميراث طبيعي كشور به ثبت جهاني رسيد. اين ژئوپارك يكي از 27 ژئوپارك موجود در دنياست. سوزان ترنر، مشاور يونسكو به دعوت منطقه آزاد قشم به اين جزيره اعزام شده و گزارش بازديد خود را به يونسكو اعلام كرده‌است.

محمدابراهیم لاریجانی، معاونت سیاحتی سازمان منطقه آزاد قشم با بيان اين مطلب گفت : با تلاش‌های پیگیر و مستمر سازمان منطقه آزاد قشم، ژئوپارک قشم، تنها ژئوپارک موجود در کشور به ثبت جهانی رسید.

لاریجانی با اشاره به اینکه در جهان 27 ژئوپارک وجود دارد اظهار داشت: ژئوپارک قشم با مساحتی در حدود 32هزار هکتار در غرب جزیره به دلیل داشتن طبیعت بکر و دست نخورده و نیز آثار و بقایای تاریخی و طبیعی از لحاظ بررسی دوره‌های زمین شناسی، گیاه‌شناسی و جانورشناسی بسیار حائز اهمیت است.وی تصریح کرد: همچنین دره ستاره‌ها واقع در نزدیکی روستای «البرکه خلف» با داشتن تندیس‌های طبیعی فراوان و نیز فسیل‌های بسیار زیاد و متنوع یکی از جاذبه‌های ژئوفیزیک ژئوپارک قشم محسوب می‌شود.

بنا بر اين گزارش، سازمان علمي فرهنگي يونسكو ژئوپارك را يك محدوده معين جغرافيايي تعريف مي‌كند كه شامل چند پديده خاص و زيباي زمين‌شناسي است.

در اين محدوده ممكن است علاوه بر جاذبه‌هاي زمين‌شناسي تعدادي جاذبه‌هاي طبيعي، فرهنگي، هنري و تاريخي هم وجود داشته باشد كه بر توسعه اقتصادي منطقه اثرگذار خواهد بود.

همشهری آنلاين

/ 0 نظر / 3 بازدید