کوه نوردان و مشکل گرانی تجهیزات کوه نوردی

مسئول کمیته هیئت کوه نوردی استان اصفهان گفت: قیمت‌ وسایل کوه نوردی بسیار بالا است به‌گونه‌ای که یک کاپشن کوه‌نوردی گرتکس 3میلیون تومان قیمت دارد و برای یک کفش 3 پوش زمستانه کوه باید دو میلیون و 800هزار تومان هزینه کرد.

 

مهران امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهارکرد: به همراه کوه نوردان استان برای صعود به قلهٔ کربوس کوه در منطقه چهل‌گرد کوهرنگ رفته بودیم و بعد از اسکان خود را برای صعود زمستانه آماده کردیم.

 

وی با اشاره به اینکه این قله سه یال غربی شرقی و جنوبی دارد، افزود: این صعود زمستانه بود و نیاز به افراد ماهری داشت که ما در یک گروه هفت‌نفره ساعت 5 صبح به سمت سخت‌ترین یال که یال شرقی با 4هزار متر ارتفاع است حرکت کردیم.

 

مسئول کمیته هیئت کوه نوردی استان اصفهان افزود: ساعت 2 بعد از ظهر به ارتفاع 3 هزار و 900متری رسیدیم که نتوانستیم به خود یال صعود کنیم.

 

وی افزود: این یال از لحاظ فنی بسیار سنگین و سخت بود و برای 100 متر باقی مانده نیاز به یک سری تجهیزات مناسب داشتیم که برای صعود بعدی آن‌ها را به دنبال خود خواهیم برد. در اصل این صعود 3هزار 900 متری برای شناسایی قله بود که در دو هفته آینده برای صعود به نوک یال اقدام خواهیم کرد.

 

امینی خاطرنشان‌کرد: هیچ گونه کمکی برای هزینه‌ها به هیئت نمی‌دهند. هیئت بودجه‌ای ندارد و کسانی که برای این صعودها می‌آیند همگی از خودشان و جیبشان هزینه می‌کنند که این کار هیئت کوه نوردی استان را مشکل کرده است.

 

مسئول کمیته هیئت کوه نوردی استان اصفهان، خاطرنشان‌کرد: قیمت‌ وسایل کوه نوردی بسیار بالا است به‌ گونه‌ای که یک کاپشن کوه نوردی گرتکس 3میلیون تومان قیمت دارد و برای یک کفش 3 پوش زمستانه کوه باید دو میلیون و 800هزار تومان هزینه کرد.

 

وی افزود: امیدوارم تسهیلاتی برای کوه نوردان وجود داشته باشد و اسپانسری به میدان بیاید تا بتوانیم با بیشترین قدرتمان به دیگر قله‌ها صعود کنیم.

 

امینی گفت: به دلیل گران بودن قیمت لوازم کوه نوردی دیگر مردم کوه نوردی حرفه‌ای انجام نمی‌دهند و تنها برای پیک‌نیک به کوه‌ها می‌روند.

 

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید