گاشربروم 2 : ایرانی ها از نزدیکی قله بازگشتند ...

عملکرد دو تیم ایرانی ( هیئت کوه نوردی استان تهران و شهرستان سراب ) که تابستان امسال برای صعود قله ی گاشربروم ٢ اقدام کردند دارای نکاتی تاریخی (!) و قابل توجه می باشد :

برای اولین بار در تاریخ برنامه ها و فعالیت های هیمالیانوردی تیم های ایرانی ، شاهد انتشار واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، نسبت به عملکرد  کوه نوردان کشورمان ، در سایت های معتبر و مطرح کوه نوردی جهان بودیم و از این جهت لازم است به سرپرستان این دو تیم تبریک بگوئیم !!  حیرت و شگفتی آنان از رفتار این دو تیم ایرانی را به خوبی می توانیم در گزارش های ارسالی شان ببینیم . در حالی که قله را صعود نکرده اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می گیرند :

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

رفتار ایرانی ها برای آنان غیرقابل درک می باشد و به نظرمی رسد برای اولین بار است که با چنین پدیده ای در فرهنگ کوه نوردی جهان مواجه می شوند !!  در فرهنگ کوه نوردی جهان ، بازگشت از نزدیکی قله را مترادف صعود موفقیت آمیز و فتح قله نمی دانند و از آن با صفاتی مانند   " افتخار آفرین  ،  غرورآفرین  و ... سایت هیئت تهران را ببینید "  یاد نمی کنند . نکته جالب دیگری که در این میان وجود دارد اعتراف سرپرست تیم هیئت تهران به عدم صعود قله گاشربروم ٢ است : 

"کوه نوردان ایرانی به علت وجود نقاب برفی که در اثر بارش‌های روزهای منتهی به 29 تیرماه روی قله شکل گرفته بود و نیز ورود جبهه‌ی هوای نامساعد از صعود انتهای مسیر خودداری می کنند ... وبلاگ کوه نوشت

و در همان حال که به عدم صعود کوه نوردان ایرانی _ به هر دلیل ممکن _ اذعان دارد ، فکر می کند مشکل اصلی در عدد فاصله ی مانده به قله است !! و شاید بتوان با کم کردن عدد ذکر شده در گزارش های منتشره _ آن هم در سایت های معتبر کوه نوردی جهان _ بهر حال افکار عمومی کوه نوردی کشورمان را به صعود و فتح گاشربروم ٢ قانع کرد !!

" فاصله‌ی باقیمانده تا قله، بر اساس گزارش نفرات صعودکننده بسیار کمتر از 50 متر بوده است... وبلاگ کوه نوشت "

فتح قله نزد کوه نوردان سراسر جهان ، تعریف و مفهومی بسیار روشن و ساده دارد . تعریف و مفهومی که در آن هیچ گاه کمیت هایی مانند فاصله ی  ۵٠ متر مانده ... ٣٠ متر مانده ... ٢٠ متر مانده و غیره _ ضمن احترام به ارزش های خاص خود _ جایگاه نداشته و ندارد . 

تلاش سرپرست تیم هیئت تهران برای قانع کردن افکار عمومی به صعود قله ی گاشربروم ٢ را بدعتی خطرناک و غیر اخلاقی در فرهنگ کوه نوردی ایران می دانیم . وقتی بتوان با کمیت فاصله ی مانده تا قله به بازی کلامی پرداخت دیگر دور از تصور نیست که بعد از این ، برای بازگشت کوه نوردان و اتمام فعالیت هاشان از فاصله ی ٢٠٠ متری قله ... ٣٠٠ متری قله ... ۵٠٠ متری قله و غیره هم واژه ی صعود و فتح به کار گرفته شود !! 

دلیل واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، علیه دو تیم ایرانی که تابستان امسال در گاشربروم ٢ بودند ، کاملا روشن است !

.

/ 7 نظر / 12 بازدید
آنا

فریدیان ازاد شد[گل]

خفنكار

داداش ما عاشق شهرتيم يا با صعود بايد مشهور بشيم يا با سهل انگاري تو مرگ دوستامون يا با حبس كشيدن و ريش گذاشتن داداش ما بايد مشهور بشيم و مشهور بمونيم به هر قيمت ممكن پس به همه بگيد دم پر ما نيان http://mounteverest.net/news.php?id=18584

.

ظاهرا آقاي اعتمادي فر از همين نقطه بازگشته بود و صادقانه وصريح اعلام كرده بود كه قله را صعود نكرده ، اگر برنامه وي يادآوري و بررسي گردد مي تواند شرايط تيم هاي امسال بر اساس آن ارزيابي گردد،اگر وي از همين نقطه برگشته و صعود به نامش ثبت نشده در مورد اين دو تيم نيز چنين است.

علیرضا بهپور

سلام اقای نصیری : قضاوت و از اون بالاتر صدور رای چندان کار ساده ای نیست؟!؟ متاسفانه آشنایی من با جنابعالی فقط از طریق وبلاگتان بوده و فکر میکردم شما اهل جستجو و تحقیق همه جانبه قبل از اظهار نظر هستید ولی حد اقل در این مورد نبودید. این ادعا و واکنشهای بین المللی و همه جانبه در کوهنوردی جهان , فقط از جانب دو زوج پرتغالی مطرح و بروز داده شده و نه هیچ تیم و فرد ثالثی, حال چگونه شما از آن مقدمه به چنین نتیجه ای رسیدهاید, فقط خود و خدایتان میدانید. استناد به اعترافات تکان دهنده سرپرست تیم؟!؟ در رسانه تان چیزی به استحکام نظرتان اضافه نمیکند ,چون حد اقل لازم بود از یکی از اعضای دیگر یا خود ایشان محل صعود را مطمئن میشدید و بعد رایتان را صادر میکردید. اگر به خودتان زحمتی میدادید و جستجویی میکردید حتما در مورد شرایط قله گاشربروم و نحوه و محل صعودش در این 2 - 3 سال اخیر بعد از شکست سراک زیر قله, نتیجه ای غیر از نتیجه زوج پرتغالی میگرفتید. دلیل واکنش و دروغهای این زوج برای ما کاملا مشخص است و به طور خلاصه به عملکرد کلی خودشان در صعود و همچنین بی تفاوتی عجیب انها در هنگام مرگ دوستشان مرتبط است که داستان مفصلی است که

علیرضا بهپور

ادامه مطلب.... حتما به تفصیل گفته میشود و در سایتهای بسیار معتبر جهانی !!! نیز انعکاس می یابد . ولی علت ذوق زدگی شما و اصرارتان بر تائید صحت دروغهای این زوج و بزرگنمایی ادعاهای پوچ انها برای من نا معلوم است. درر هر صورت آرزو میکنم در پیمودن مسیری که در فکر خود دارید موفق باشید