کافه کوه دوم: گرمای دوستی ها در سرمای زمستان!

دوست من!

در پرنده‌گان، در بادها

در کوه صدایی هست

چیزی که میان ما جاری‌ست

                                آوازی است.

  _ ساعت حدود یک‌و‌نیم بعدازظهر است که همراه با احسان بشیرگنجی و عباس ثابتیان از کوچه‌های برفی پس‌قلعه به طرف بالا می رویم. در همان ابتدای مسیر، از صدای غارغار کلاغی که در نزدیکی‌مان روی سیم برق نشسته است و عبورمان را نظاره می‌کند، هر سه به خنده می‌افتیم. لابد خبری دارد که " رو به کوه نزدیک ،با غارغار خشک گلوی‌اش ، چیزی گفت"  و لابد خبر هم این است:  کافه کوه دوم در آخرین پنج‌شنبه‌ی ماه بهمن!

 

_ هر چه بالاتر می‌رویم بارش برف شدیدتر می‌شود. عباس در باره‌ی پاره‌ای مسائل کوه‌نوردی ایران صحبت می کند و  گوش کردن به حرف‌هایش و هم‌زمان قسمت‌هایی از شعر آرش را با خود زمزمه کردن، اصلا کار سختی نیست : " برف می‌بارد، برف می‌بارد... به روی خار و خارا سنگ... کوه‌ها بیدار، دره‌ها دل‌تنگ... راه‌ها چشم‌انتظار کاروانی با صدای زنگ " . زمین سرد است و منظره ها بی‌نهایت زیبا و دیدنی!

 

_ کافه‌ی محمد تهرانی در آخرین پنج‌شنبه‌ی ماه بهمن، یک بار دیگر حال و هوائی خاص را در کنار وبلاگ‌نویسان کوه و کوه‌نوردی و به نام کافه کوه تجربه می‌کند. علی‌رغم بارش بی‌امان برف در بیرون، در کافه کوه هوای دوستی کاملا آفتابی و از آرامش عجیبی برخوردار بود . آرامشی که بی‌شک حاصل روحیه‌ی هم‌دلی و صمیمیت میان شرکت کننده‌گان آن است. نشستن در کنار یکدیگر و از آرزوها و دغدغه‌ها و از هر دری سخن گفتن... در آخرین پنج‌شنبه‌ی ماه بهمن، دست‌یابی به معنای کافه کوه چندان دشوار نبود. کافه کوه یعنی ساده‌گی و نشاط . کافه کوه یعنی من، یعنی تو، یعنی ما . کافه کوه یعنی دوستی‌ها ! ... و تماشای برف از پشت شیشه های بخارگرفته و گوش کردن به صحبت های دوستان که می تواند برای کافه کوه دوم ،خاطره‌ای غنی و فراموش‌نشدنی را رقم بزند. 

 

_ اما کافه کوه ی که در آن لیلی رهنما نباشد کافه کوه نیست! او نتوانست بیاید. لیلی رهنما سوگ‌وار مرگ نامنتظره‌ی یکی از عزیزترین دوستانش بود و شاید برایش بهتر بود که در آن پنج‌شنبه ، لحظه‌های خود را با "قطعیت خاطره‌ی ... رولان بارت" دوست از دست رفته بگذراند و تنها باشد. " اما اگر بوی فراموش شده‌ی آشنایی به مشام برسد، ناگهان گویی از خواب بیدار می‌شویم، بی‌اختیار می‌زنیم زیر گریه ... پروست ".

 

_ دوستان عزیزی که در کافه کوه دوم حضور داشتند:

پرویز ستوده شایق ( نشاط کوهستان )

فرشته احمدیان فر ( پلوار 70 )

آرزو احمد زاده و مهدی ساقی ( ایران سرای جاودان )

فرشید داودی ( طنز کوه )

عباس ثابتیان ( آرام‌کوه )

ماهزاده نجار ( کوهساران )

احسان بشیر گنجی ( برج سینا )

سحر السادات مجاب ( سحر ) به همراه برادر و مادر گرامی‌شان 

پرستو ابریشمی ( خاک خوب )

مهدی فرهادی ( هم‌طناب من )

یوسف سورنی نیا ( غارنورد )

حمید رضا ( قله توچال )

هادی پیروز حمیدی ( فرهنگ‌چال )

مهناز رستگار ( کوه سرد )

الهام ( کوچه خوشبخت )

امیرحسین ناظمی ( ندای کوهستان ) 

و سید‌کاظم شمس‌خو ...دوست عزیزی که گفت ازخواننده‌گان و علاقه‌مندان وبلاگ‌های کوه است.

 

 پی نوشت:

این بار چای کافه‌ی محمد تهرانی با شکلات‌های آقای ستوده و سوهان سحر خانم، و نقل های احسان مزه‌ی دیگری داشت... و این سحر خانم ، با چیزی که در باره وبلاگ طنزکوه گفت ، مثل موشک کاتیوشا در یک چشم برهم زدن فرشید داودی را با خاک یک‌سان کرد!! ... و آرزو خانم ، که وقتی می‌ آید موجی از نشاط را هم با خود می‌آورد، او باز هم  اجازه نداد ما یه عکس مردونه بگیریم !!  ...و احسان بشیر گنجی گفت تنها تفاوتی که کوه نوردان وبلاگ نویس با کوه نوردان وبلاگ ننویس دارند این است که دومی‌ها تهدید نمی‌شوند! ...و فرشته خانم، درست است که بال ندارد اما و در یک کلام، فرشته‌ی کافه کوه است. حتی اگر کیک بیاورد و چیزی نصیب ما نشود... و فرشید داودی که مجری برنامه بود. تازه متوجه شدم  چرا به او شیخ می‌گویند!! کافه کوه بدون فرشید داودی قطعا چیزی کسر خواهد داشت... و الهام خانم که برای رسیدن به کافه کوه ، تمام احساسات یک آدم برفی را تجربه کرده بود !!... و عباس ثابتیان که برای قرار گرفتن در لیست وبلاگ‌های برتر سال به کلاغ‌ها جوراب خارجی هدیه داد. اما و مثل همیشه فایده‌ای نداشت. دریغ از کمی چشم و رو !!... و پشتکار هادی که هم‌چنان می‌خواست بداند چرا جدایی نادر از سیمین، فیلم بی‌خاصیتی است ؟! ... و جای تمامی دوستانی که نتوانستند بیایند واقعا خالی بود!

 

 

 

و پست های دوستان را در باره کافه کوه بهمن ماه بخوانید:

 

به این می‌گن یه کافه کوه حسابی ...http://iransarayejavedan.blogfa.com

کافه کوه بهمن ... http://www.maakss.blogfa.com

کافه کوه بهمن 90 بدون رهنما برگزار شد ...  http://neshate-koohestan.blogfa.com

کافه کوه دوم ( قله توچال ) ... http://touchal.blogfa.com

دوستی قلب من است و دل تو ... http://coldmount.blogfa.com

کاف ِ کوه ... http://sakhari.blogfa.com

از کاف ِ کنکور تا کاف ِ کوه! ... http://kouhsaran.blogfa.com

 کافه کوه بهمن (دومین دیدار) بدون لیلی...http://www.palvar70.blogfa.com

 

 

/ 25 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عباس ایلاقی

سلام از این خوشحالم که روز به روز کافه کوه شلوغ تر میشود

سحر

هنوز بحث آن عینک و آن کلاه در منزل ما داغ است ! [نیشخند] [گل]

فرشته

سلام به اقا فرامرز عزیز...وقتی یه دفعه میذارین میرین و جیم فنگ میشینفکر نمیکنین زحمت منو زیاد میکنین؟؟!!!...برای کافه کوه اسفند اگه فرشته ای بود و عمری بود و برفی باقی یادم باشه به همراه اون کیک چند تا گوله برف هم بیارم خدمتتون(جبران مافات)[چشمک] ..بازم ممنون بابت اون قاب عکسی که با خودش یه دنیا خاطره به همراه داره و ممنون از نوشته ی زیبای پشت قاب[گل]

کوه‌نوشت

سلام؛ ... من هم که اومدم!‌ ... عجبا! ... احسان تو بگو! [گل]

حميدرضا

سلام و درود حضور در کنار دوستان، استادان و بزرگانی چون شما مایه مباهات است.

حميدرضا

درخصوص پاسخ شما به سحر.م باید بگم کافه کوهی که در آن فرامرز نصیری نباشد، کافه کوه نیست! عدم حضور فرامرز نصیری در کافه کوه باعث عدم حضور خیلی ها میشه! مطمئن باشید.

عباس ایلاقی

سلام چرا صعود قلم مگر شما قصد نداشتید هزار یا لاله زار بیایید [چشمک]

دیار الوند

درودو سالم بمانید اس منو خوندی برای جمع عزیز دل

عباس ثابتیان

سلام فرامرز چند ساعت خوب و خوشی را گذراندیم. هم‌راهی با تو و احسان و بعد هم دیدار باقی دوستان. کافه کوه رو این طوری دوست دارم، ساده و صمیمی و البته رک و بی‌پرده، آن‌چنان که دیدیم و شیخ ما رو ترکوندن! کافه کوه بعدی اگر در اسفند باشه، از راه دور به یادتون خواهم بود. در ضمن شانس آوردی که زود رفتی، من چنان گوله برفی خوردم که نگو، هرچند که تلافی کردم. روز سه‌شنبه ۲ اسفند نود رو هم یادآوری می‌کنم، نشست انجمن و گزارش یوسف.