کلوت‌های شهداد در معرض تخریب

لودرها به‌ جان پایتخت کویر افتادند ... در حالی از لوت و کلوت‌های شهداد به عنوان تاریخ طبیعی کویر ایران یاد می شود که فعالیت‌های عمرانی این عارضه های طبیعی که به آنان لقب پایتخت کویر داده اند را در معرض تخریب قرار داده است . استان کرمان مملو از آثار تاریخی از اعصار مختلف است که نشان از تاریخ کهن و جایگاه کرمان در فرهنگ غنی ایران زمین دارد. در کنار این آثار متعدد و محوطه های تاریخی که در استان کرمان یافت می شود این استان دارای پتانسیل‌های بالای اکوتوریسم است. بطوری‌که می توان در هر فصل سال در استان کرمان چهار فصل را با طی مسافتی کوتاه مشاهده کرد.  یکی از نقاط بکر و دست نخورده استان کرمان که به جرات می توان گفت از مکان‌های نادر و دست نخورده کره زمین نیز محسوب می شود کویر لوت است.

با اطلاع رسانی در خصوص جاذبه‌های گردشگری کویر لوت که در صدر آن کلوت‌های شهداد قرار دارند رفته رفته توجه‌ها به این منطقه جلب شد و در نهایت جاده کرمان به نهبندان که به عنوان تنها راه دسترسی استان کرمان به خراسان جنوبی نیز از آن یاد می‌شود در این منطقه احداث شد. طی چند روز گذشته کلوت‌های شهداد شاهد عامل دیگر تخریبی نیز بوده است، داستان نصب دکل‌های مخابراتی در محدوده کلوت‌ها و تخریب بخشی از کلوت‌ها بار دیگر در حال تکرار شدن است.

سال گذشته مخابرات دکلی را در کیلومتر 45 جاده شهداد – نهبندان نصب کرد که موجب تخریب بخشی از این منطقه و تاثیر منفی بر منظر کلوت‌ها شد و طی هفته گذشته بار دیگر در کیلومتر 100 این محور بخشی از کلوت‌ها به منظور نصب دکلی دیگر در حال تخریب است که طی پیگیری‌های خبرگزاری مهر مسئولان میراث فرهنگی اعلام کرده‌اند که صبح امروز گروهی از سوی میراث فرهنگی برای جلوگیری از تخریب‌ها به منطقه اعزام شده‌اند اما گویی بخشی از کلوت‌ها به منظور نصب دکل به وسیله ماشین‌های سنگین تخریب شده است...

خبرگزاری مهر

.

.

/ 3 نظر / 5 بازدید
از ترسم یک "ناشناس"

ای مرگ بر مخابرات !!

سعید

تا تمام طبیعت ایران و از بین نبرن ول کن که نیستن!!!