قیچی ساز در ارتفاع 5700 متری شیشاپانگما

کوه نورد مشهور ایرانی در راستای ثبت رکورد جهانی خود در حال حاضر به ارتفاع 5700 متری قله شیشاپانگما رسیده است

 

به گزارش خبرگزاری فارس، عظیم قیچی ساز کوه نورد مشهور ایرانی که تاکنون 12 قله بالای 8 هزار متر جهان را فتح کرده به تازگی صعود به قله شیشاپانگما را آغاز کرده است.

وی در سایت رسمی خود در خصوص سفرش اینگونه توضیح داده است: به اطلاع دوستان برسانم که در روز جمعه پانزدهم فروردین به کاتماندو مرکز کشور نپال عزیمت کرده و پس از چند روز اقامت در این شهر و انجام امور اداری و گرفتن ویزای کشور تبت، روز چهارشنبه بیستم فروردین، به همراه یک تیم چهار نفره متشکل از دو کوه نورد از کشور آذربایجان و یک کوه نورد آمریکایی از نپال خارج شده و در روز بیست و یکم فروردین وارد خاک تبت شدیم.

با عبور از شهرهای زانگمو، نیالام و تینگری، روز گذشته بیست و چهارم فروردین به کمپ اصلی چینی‌ها به ارتفاع 4900 متر رسیدیم و در حال حاضر در این کمپ مستقر هستیم و به امید خدا، فردا به سمت کمپ پیشرفته به ارتفاع 5700 متر کوه پیمایی را آغاز می‌کنیم.

شیشاپانگما (Shishapangma)  با 8013 متر ارتفاع بعنوان چهاردهمین قله 8 هزار متری و تنها 8 هزار متری مستقل در تبت شناخته می‌شود.  این قله در جنوب مرکزی تبت، در پنج کیلومتری مرز کشور نپال واقع شده است. در زبان تبتی به معنای " تاجی بر فراز دشتهای پوشیده از چمن" است. شیشاپانگما آخرین کوه 8 هزار متری صعود شده است. (بدلیل بسته بودن مرزهای تبت بر روی خارجی‌ها، صعود به آن توسط دیگر کوهنوردان امکان پذیر نبود) در نهایت در سال 1964 این کوه توسط کوه نوردانی از چین از مسیر شمالی صعود شد.

برای اولین بار، تیم ملی کوه نوردی ایران در بهار 1379 پس از فتح  قله چوآیو به شیشاپانگما رفت و سه عضو این تیم در هفتم خرداد موفق به فتح قله شدند.

 

 

پی نوشت :

اشاره ی خبرگزاری فارس به صعود شیشاپانگما در سال 79 توسط کوه نوردان فدراسیون نمی تواند واقعیت داشته باشد . تا به امروز  ، که نزدیک به 15 سال از آن برنامه می‌گذرد ، هیچ سند و مدرکی برای این ادعا ارائه نشده است . ادعای صعود شیشاپانگما در سال 79 را بایستی چیزی همانند ادعای صعود ماکالو توسط تیم فدراسیون دانست . ادعایی که بعد از ده سال و با تلاش وبلاگ‌نویسان ، صریحا و رسما به دروغ بودن آن اعتراف کردند.

در صورت موفقیت تلاش عظیم قیچی‌ساز برای فتح شیشاپانگما ، او نخستین صعودکننده‌ی ایرانی این قله خواهد بود .

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
محمود هاشمی

با سلام. امیدوارم عظیم موفق باشه. همچنین امیدوارم مسئولین هم مثل جامعه وبلاگ نویسان و اهالی قلم از این قهرمان آنچنان که شایسته هست حمایت کنند تا لوتسه رو هم صعود کنه. به امید موفقیت و ممنون از شما.