کلاغ ها نه ساله شد !

 

"ریشه‌ی اسطوره‌ی کلاغ‌های اودین را باید در روزگار ماقبل مسیحیت اروپا و نزد اقوام قسمت‌های شمالی آن ( آلمان ، اسکاندیناوی و سرزمین سلت ها ) که دارای تمدن‌های پیشرفته ای بودند جست و جو کرد. اودین، خدایی رزمنده و جنگجو بود که یک چشمش را در ازای نوشیدن جرعه‌ای آب از چاه دانش از دست می‌دهد. او در زبان های ژرمانیک Woden نامیده می‌شد. کلمه‌ی آلمانی Wuten به معنای خشم و نام یکی از روزهای هفته Wendnesday نیز از نام او مشتق شده است. الواح مفرغی بدست آمده از آن دوران ، او را همواره با دو کلاغ نشسته بر شانه هایش نشان می‌دهد . این دو کلاغ هیوجین Hugin به معنی هوش و Munin به معنی حافظه نام دارند. آنان هر بامداد بر فراز جهان پرواز می‌کنند و هنگام غروب با اخبار جهان به نزد اودین بازمی‌گردند...کلاغنامه _ عباس صفاری "

 

 

 

_ با احترام و سپاسی بی‌کران، دست تمامی خواننده‌گان ، دوستان وبلاگ‌نویس و همه‌ی عزیزانی که با مهر و دوستی در این نه سال ، کلاغ‌ها را در همراهی لحظه به لحظه و قدم به قدم با کوه‌نوردی ایران یاری کردند، می‌بوسم !

 

_  در این نه سالی که گذشت ، کلاغ‌ها با بضاعت اندک خود و با هر آنچه در توان داشته است برای تبلیغ و ترویج و گسترش " گونه‌ای توانائی خلاقانه در جهت ایجاد پرسش‌گری ، واکاوی و بازشناخت واقعیت‌های موجود در جامعه‌ی کوه‌نوردی"  تلاش نمود .

 

_ در باور کلاغ‌ها ، نقد ابزاری مهم و تعیین کننده برای از میان برداشتن موانع رشد و بالنده‌گی در ورزش کوه نوردی است .    در باور کلاغ‌ها ، نقد به معنای ضرورت شنیدن صداهای دیگر است. حتی اگر از آستانه‌ی تحمل‌مان فراتر باشد. و اینکه بیاموزیم هیچ تفکر و اندیشه‌ای را ، هیچ صدائی را ، حذف نکنیم . یا بی‌فایده و بی‌مصرف قلمداد نکنیم . و باور کنیم که کوه‌نوردی ایران دیگر سایه‌نشین واپس‌گرایان و اقتدارگرایان نیست . و باور کنیم که نسل حال حاضر ما علاقه‌ای به زنده‌گی  زیر سقف پدرخوانده‌ها ندارد ... کلاغ‌ها به چنین امیدها و آرمان‌هایی زنده است ! 

 

تلفن تماس :  09128267137

ایمیل :  sayeha@gmail.com

 

 

 

/ 53 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

سلام آقای نصیری گرامی. خواستم تشکر کنم از زحماتتون. من هر روز کلاغ ها رو می خونم و قبلا هم یکبار خدمتتون عرض کرده بودم کلاغ ها رو دوست دارم چون با صدای بلند و بدون ترس فریاد می زنه "پادشاه لباس نداره...."

حمیدرضا نصیری

سلام و تبریک...[گل]

مامان حسن

انشالله 1009 ساله بشه کلاغهای دنیای مجازی[گل][گل][گل]

محمد نصیری فرد

درود و شادباش با آرزوی نیل به اهداف تان .

پاندا

آن روزهای پاییز ۸۳ یادم است .. با صدایی که هیجان و شوری خاص داشت، گفتی‌ "می‌خواهم وبلاگ نویسی را شروع کنم" .. و یادم هست گفتی‌ که این پنجره جدیدی خواهد بود به آنچه در دنیای کوهنوردی مان گفتنش را و گاه فریاد کردنش را لازم می‌دانی .. آنک منم .. پا بر صلیب باژگون نهاده .. با قامتی به بلندی فریاد! برای اودین و کلاغ‌های باهوش و جسورش آرزویی جز پاینده بودن نیست [گل]

فرهنگ

آقای نصیری بزرگوار آفرین بر شما 9 سال زمان کمی نیست .با آنکه مدت زیادی نیست که وبلاگهای کوهنوردی را میخوانم اما آنقدر به کلاغها علاقه مند شدم که گهگاهی سراغ نوشته های قدیمیتان میروم وتا بحال جز بزرگواری یک انسان خردمند چیزی در آن نیافته ام. امیدوارم سالیان دراز سایه تان آرامبخش دل مشتاقان باشد وهمچنان در مسیر اطلاع رسانی و روشنگری پربار باشید.